Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért használják így a nevüket...

Miért használják így a nevüket válás után?

Figyelt kérdés
Tehát például Kis Pistáné elválik, és a válás után ugyanúgy Kis Pistáné, holott már nincs is férjnél. De ha bemutatkozik valakinek, azt hiszi mindenki, hogy férjnél van. Miért használják így a nevüket a nők?
2012. júl. 15. 09:31
 1/9 anonim ***** válasza:
70%
Én sem vettem vissza a lánynevemet, bár én úgy vettem fel a férjem nevét, hogy az ő vezetékneve és az én keresztnevem, tehát ebből nem derül ki, hogy férjnél vagyok-e. Azért nem vettem vissza, mert megszoktam, mindenki így ismer, és irtó sokba kerülne minden iratot kicserélni. Nekem érzelmi kötődésem nincs a névhez, tehát nem zavar, úgyhogy nem vacakolok vele, jó ez így.
2012. júl. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
44%
X-né Y.Z. vagyok, de csak hivatalosan. Mindenhol a lánykori nevemen mutatkozom be, és így is ismer mindenki. Túl sokba, és sok utána járásba került volna visszavennem a lánykori nevemet.
2012. júl. 15. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%

Bemutatkozáskor nem szokták közölni a családi állapotokat a nők, sem a férfiak, hacsak nem kifejezetten társat keresnek.


Sok oka lehet. Felsorolok egypárat.


1. Legtöbbször azért, mert szégyellik azt, hogy elváltak (még ma is megvannak a jó kis társadalmi sztereotípák "az elvált nő"-re).


2. A férjezett név "biztonságot" ad (mint fent). Ők elkeltek a "húspiacon". Ő nem vénlány. (ezt is szigorúan elítélik sokan ma is) Ha nem veszi vissza a lánynevét, az olyan sugallatú harmadik személy számára, hogy a házasság felbomlásában nem ő volt a hibás, hanem a pasi.


3. A közös gyerek miatt, akinek a vezetékneve az apjáé. Ha visszaveszi az elvált nő a lánynevét, annak olyan sugallat is van, MINTHA lányként szülte volna a gyereket, csak a pasi felvette azt a nevére. Idegen felé, akik nem tudják, hogy volt férje, nem ismerik a férjet, szintén biztonságérzetet jelent. (Megmarad az önérzete.)


4. A férjes névvel rendekező nő "már elkelt", azaz ha esze ágában sincs újra férjhez menni, vagy pasizni, a férjes nevét mindig védfalként teheti maga elé.


Ezek a valódi okok. A felszínen pedig legtöbbször mindig van valami fedőszöveg, ami megfelel az adott ember szájízének is, és a társadalmi sztereotípiáknak is. (énvédelem)

2012. júl. 15. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem a 3-as válaszadás tökéletesen megfogalmazta a lényeget!
2012. júl. 15. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
37%

"Sok oka lehet. Felsorolok egypárat.


1. Legtöbbször azért, mert szégyellik azt, hogy elváltak (még ma is megvannak a jó kis társadalmi sztereotípák "az elvált nő"-re).


2. A férjezett név "biztonságot" ad (mint fent). Ők elkeltek a "húspiacon". Ő nem vénlány. (ezt is szigorúan elítélik sokan ma is) Ha nem veszi vissza a lánynevét, az olyan sugallatú harmadik személy számára, hogy a házasság felbomlásában nem ő volt a hibás, hanem a pasi.


3. A közös gyerek miatt, akinek a vezetékneve az apjáé. Ha visszaveszi az elvált nő a lánynevét, annak olyan sugallat is van, MINTHA lányként szülte volna a gyereket, csak a pasi felvette azt a nevére. Idegen felé, akik nem tudják, hogy volt férje, nem ismerik a férjet, szintén biztonságérzetet jelent. (Megmarad az önérzete.)


4. A férjes névvel rendekező nő "már elkelt", azaz ha esze ágában sincs újra férjhez menni, vagy pasizni, a férjes nevét mindig védfalként teheti maga elé.


Ezek a valódi okok. A felszínen pedig legtöbbször mindig van valami fedőszöveg, ami megfelel az adott ember szájízének is, és a társadalmi sztereotípiáknak is. (énvédelem)"


Ezek többsége egyátalán nem helytálló magyarázat, legalább is a nem egészen primitiv nök részéröl.


1. Ma már senkinek nem hátrány, ha elvált, söt sok esetben inkább pozitivnak tartják, hogy "nem türt el mindent"


2. Ma már csak primitiv emberek fejében van az "elkelt", "nem vénlány" fogalmak, föként hogy az "elkelt nök" jó része NEM házasságban, hanem élettársi kapcsolatban él.


3. Az, hogy a csak a gyereket vette volna a nevére az apa, ugyanazért nem érv, mint az elözö pontban (együttélés). Éppen ezért nem negativ az sem, ha valakinek házasságon kivül születik gyereke. (A gyerekek legalább egyharmada élettársi kapcsolatban lesz, nem házasságban)


4. Egy nö értékét NEM növeli, hogy házas, vagy házas volt, mert nem piaci áru.


Mellékesen sok nö használja a férjes nevét olyan formában, hogy a férj vezetékneve - saját keresztneve, és ebböl egyáltalán nem derül ki hogy "elkelt".


Sokkal inkább indokolt, hogy munkahelyen, meg a hivatalos életben X-néként (mindegy, hogy milyen formában vette fel a férj nevét) ismerik és elég körülményes lenne egyszerre más néven folytatni, mindenhol magyarázkodni, hogy miért lett X-böl Y a neve. Az iratok és az ezzel kapcsolatos dolgok (bankszámlák, hitelek, közmüszámlák, stb) átiratása is igen sok idöbe, fáradtságba és penzbe kerül. Ezen kivül ha valaki 10-15 évig megszokta, hogy X a neve, akkor nehéz átállni valami másra.


Egyébként több ismerös nö vette vissza a lánykori nevét, ennek ellenére mindenki X-néként emlegeti még sok évvel késöbb is, metr ezen a néven ismerik.

2012. júl. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
68%
Az unokatestvérem pl. azért tartotta meg a férjezett nevét, mert jól menő vállalkozása van, nem akar az ügyfeleinek magyarázkodni, hogy ezután miért nem XYné állítja ki a számlákat, hanem ZA (nem is tartozik az ügyfeleire); az összes személyes iratán kívül át kellene íratnia a vállalkozói papírjait, engedélyeit, kamarai nyilvántartását, az alkalmazottjai munkaszerződéseit, stb, stb.
2012. júl. 15. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
38%
akiket én ismerek, ott a döntő ok azt volt, hogy nincs felesleges idejük és pénzük arra, hogy minden iratot lecseréljenek. és csak a hivatalos helyeken mutatkoznak be úgy, hogy "Kis Pistáné".
2012. júl. 15. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
62%
Én a válás után hezitáltam hogy visszavegyem-e a lánynevem, vagy maradjak "Kis Pistáné". Végül a válás után bő egy évvel visszavettem a régi nevemet. Egyébként nem volt horribilis összegű a névcsere, egszer kellett az anyakönyvi hivatalba mennem, egyszer okmányiroda, Nav és Tb. Max ha összesen egy npotfoglalkoztam a dologgal, és max 10000.Ft költségem volt. egyáltalán nem bántam meg, hogy visszavettem a lánynevemet :) (Egyébként én automatikussá tenném, hogy válás esetén megszűnne a házasság során használt névviselés is)
2012. júl. 15. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Válok, és nem veszem vissza a lánykori nevem. A férjezett nevemen lettem "ismert", nem nagy hírnév, karrier; de azért szakmailag tettem már le az asztalra. Nem szeretném 0-ról kezdeni. A nevem az identitásom részévé vált, megszoktam. Meg fogom tartani. (Kötőjeles forma egyébként.)

A másik ok pedig, hogy a gyermekemmel így részben azonos marad a nevem.

2012. júl. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!