Ha nem bejegyzett élettársam nemrégen elhunyt, akitől született egy közös gyermekünk, aki sajnos meghalt már, de élettársamnak van az előző házasságából is 2 gyermeke, akkor az örökség 3 részre osztódik?
A 2 gyerek örököl csak ha élne a közös gyerek ő is örökölne
te nem örökölsz akkor se örökölhetnél ha házasok letettek volna mert mindig a gyerekek örökölnek, ha nincsenek akkor a szülők, testvérek....
Ha az elhunyt közös gyermeknek vannak gyermekei, akkor azok öröklik az 1/3-ot annyi felé osztva, ahányan vannak. Tehát a két élő gyermek kap 1/3 részt fejenként, és az elhunyt gyermek gyermekei - ha pl. hárman vannak - 1/9-ed részt fejenként.
Azt nem tudom, hogy gyermektelen elhunyt gyermek része továbbszáll-e valakire, ezt ügyvédtől kéne megkérdezni.
Csak a két gyerek örököl. Ha házasok lettetek volna,akkor ugyan a két gyerek örököl,de neked haszonélvezeted lenne az örökségen.
Ezért nem csak egy papír a házasság!
Ha a meghalt gyereknek is vannak leszármazói, akkor ők örökölnek, fejenként egyenlő arányban annyit, amennyit a meghalt gyerek örökölt volna.
Tehát mondjuk két gyereke volt a kieső gyereknek, akkor az eredeti 1/3-1/3-1/3 helyett most: 1/3-1/3-1/6-1/6 lesz.
Ha nem volt neki leszármazója, akkor a két testvére örököl: 1/2-1/2
A meghalt szülö után a gyerekei örökölnek, igy te nem kapsz semmit, mert nincs rá jogalapod.
Ha házasok lettetek volna és hosszabb ideje együttéltek, akkor az az idö alatt szerzett vagyon felére igényt tarthatnál, de igy arra sem.
Ebböl is látszik, hogy a házasságban vannak elönyei, nemcsak papir. Igen sok helyzetben egész más a helyzet jogilag, és több biztositékot ad a hátramaradónak.
Hosszabb együttélés esetén azért nem mindegy, hogy az életben maradt valakinek a párja mellett még a közösen szerzett vagyont is elveszti. Ez NEM haszonlesés, hanem egyszerüen realitás, ha valaki egyedül marad, és emellett a lakáslehetöségét is elveszti, minden közös bútort, háztartási gépet, stb, akkor gyakorlatilag egy szál semmiben áll az utcán egyedül.
Hát, kedves kérdező, ehhez a helyzethez spec semmi köze annak, hogy házassáf vagy élettársi kapcsolat. A magyar jog végrendelet híjján az ági öröklést preferálja, mindenki után elsődlegesen a leszármazói örökölnek, ha nincs, akkor a szülei, ha nincs, akkor a testvérei (oldalág). Végrendelet esetén ez csak az un. köteles részre igaz, az azon felüli részről az örökhagyó szabadon rendelkezhet a végrendeletben.
Az általad feltételezett eset, a 3 részre oszló vagyon akkor következett volna be, ha a közös gyermeketek (akár 1 perccel is, de) később hal meg, mint az élettársad, hiisz az öröklés bekövetkeztének pillanata az örökhagyó halála. Ez esetben lenne az, hogy a párod után egyenlő részben örököl a 3 gyerek, és azután a saját gyereked után (annak leszármazottja híjján) meg te.
Amennyiben a közös gyermeketek előbb halt meg, mint a párod (akár 1 perccel is) akkor nyilván nincs öröksége, akkor a párod vagyona végrendelet híjján 2 részre oszlik a két, a halála pillanatában élő gyereke között. Te valósznűleg haszonélvezetre tarthatsz igényt, de ez függ az együtt töltött időtől is, erről érdemes ügyvéddel konzultálni.
"A magyar jog végrendelet híjján az ági öröklést preferálja"
--> ez nem ági öröklés.
Az ági öröklés az egy teljesen más jogintézmény, ami pont az "általános" öröklési rendet borítja fel, de eleve csak akkor lehet erről beszélni, ha nincs leszármazó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!