Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha az összes örökös lemond a...

Ha az összes örökös lemond a örökségről, a tartozásokat amit az elhunyt hátrahagyott kinek kell kifizetni?

Figyelt kérdés
2012. febr. 15. 15:47
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
én azt tenném, hogy sürgősen ellátogatnék mindenkihez, akitől "csak úgy baráti alapon" pénzt kért, és kideríteném kinek-mennyi. fel kell mérni a helyzetet, hogy tudjátok, merre tovább. aztán, ha az elhunyttól vagyont is örököltetek, akkor azt pénzzé lehet tenni, és talán ki lehet fizetni az ismerősöket is. a törvényes részt meg persze a hagyatékin le lehet rendezni. csak nyugi, nem kell mindjárt az elején feladni, még utána se néztetek rendesen a dolognak, nem tudjátok pontosan, hogy mennyire súlyos a helyzet
2012. febr. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:

Könyörgöm, nem LEMONDÁS, hanem VISSZAUTASÍTÁS - ha így keresel rá a google-n, akkor meg is találod, amit egyébként ide már többen is leírtunk. Csak tudom, hogy nehéz kihámozni, mert elég sokféle válasz érkezik.


A visszautasítás a helyes megoldás, amennyiben semmit nem akar örökölni - ezt akkor tanácsolom, ha negatív a hagyaték, tehát több a teher, mint az értéke. Ezt úgy csinálja (bármelyik örökös, vagy akár mindegyik), hogy a hagyatéki tárgyaláson közli a közjegyzővel, hogy VISSZAUTASÍTJA, nem kíván örökölni.

Viszont egy hátulütője van a dolognak: ilyenkor szépen a törvényes öröklés rendje szerint lépnek be az örökösök a visszautasító helyére, és ha eljutunk egy olyan örököshöz, aki kiskorú, ő nem tudja visszautasítani, már írtam, hogy ez bonyolultabb. Ebbe a gyámhatóság mondjuk tuti belemenne, mivel csak tartozást örökölne, de procedúra, amire senkinek nincs szüksége, mert húzza az időt.

Ezért, az is megoldás lehet, hogy elfogadják az örökösök az örökséget, kifizetik a tartozásokat - az ÖRÖKSÉGBŐL!! -, és ennyi. Magyarul nekik nem marad semmi, de rosszul sem járnak, mert - mint, ahogy egy párszor ezt is leírtuk itt - a hagyatéki terhekért csak a hagyaték erejéig kell helytállniuk az örökösöknek.


Nyilván a háromajtós-szekrény méretű úriemberek, akik mentek az adósságot behajtani, azok fenyegetnek mindenkit, akit találnak, mivel ez a dolguk. De ettől még jogilag nektek semmit nem kell kifizetni. A hagyatékátadásig semmiképp, utána is pedig csak annyit, amennyit a hagyaték fedez.


Ha ennyire féltek, vagy nem értitek a dolgot, akkor azt tanácsolom, hogy menjetek el egy ügyvédhez, és hallgassátok meg tőle is ugyanezt, mert ez a fórum csak általános tanácsadásra alkalmas, a konkrét ügyet nyilván nem ismerjük. Az pedig nem tényállás ismertetés, hogy leírod a családi sztoritokat (ki vitte menhelyre a kutyát, meg ki kivel nem áll már nem tudom mióta szóba), mert ez a jogi helyzet szempontjából értéktelen tényhalmaz, aminek a kibogózása meghaladja az ingyenes jogi tanácsadás kereteit.

Főleg idegesítő, hogy az ember megpróbál segíteni (pedig amúgy ebből élek, tehát elvileg ezt pénzért csinálom), és jönnek ezren, akik leírnak valami tök más, értelmetlen dolgot, és utána a kérdező meg nem tudja már, hogy minek higgyen.


A lemondás és a visszautasítás elkülönítése: [link]

Ebből világosan látszik, hogy lemondani még az örökhagyó életében lehet, visszautasítani azonban az örökség megnyílása után. Lényeges különbség!!


[link]

Érdemes elolvasni, és nagyon odafigyelni, ugyanis, ha a közjegyző bármi cselekedeteteket az örökség visszautasításának jogáról történő lemondásnak értékeli, akkor utána nem fogtok tudni lemondani róla! Tehát addig SEMMIT ne fizessetek ki tartozást (meg mást se tegyetek), mert a hagyatékkal való bármilyen rendelkezés már ilyen lemondásnak minősül.


Kiskorúra vonatkozó visszautasítás: [link]

2012. febr. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
ez mind szép és jó, de ezek nem hivatalos tartozások. ha egy banktól vett volna fel hitelt az elhunyt akkor jó. de barátoktól, ismerősöktől kért pénzt, ez így teljesen más. persze, jogilag egyértelmű, hogy nem kell őket kifizetni, de itt azért már más dolgokat is számításba kell venni. az illetők, akik kölcsönadtak az elhunytnak, várják vissza a pénzüket. te nem várnád, ha te adtál volna? nem fognak titeket békénhagyni.
2012. febr. 16. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:

Dehogynem várnám, a hitelezőknek ez a helyzet nagyon rossz.

De attól még jogilag így van, és én a kérdésre aszerint válaszoltam.

Nyilván illene kifizetni őket, de egy családtól ez nem várható el, mert nekik meg nincs közük a tartozáshoz.

Sajnos patthelyzet. Sok ilyen van.

2012. febr. 16. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:
Az örökség egy pici dölőngélő viskó ami inkább lebolntásra szorulna. Se víz benne, mostmár áram se. Amugy se akar semmit örökölni, van elég baja otthon a logopédiára cipelős 3-4 éves gyerekkel és a 6-os cukorbeteg fiúval. A napi betevőre alig telik nekik. Édesanyám segíti őket titokban minden hónapban, én már írtam, hogy nekem se lesz hónap végétől munkahelyem, és veszélyeztetett terjhesként ismét itthon fekszem, kis reménnyel, hogy ezt a babát nem veszítem el. Egyszerüen mi se tudunk már segíteni. Édesanyám adott a temetésre is pénzt, a koporsóra is, mert nem tudták volna fizetni. Még jó, hogy 3 felé ment a teher, de a testvéreinek nem volt mindegy milyen koporsóba kerül. Bezzeg mikor rühös lett az öreg nővérem élettársa ment kitakarítani az apjához egyedül és mosdatni az öreget. Szerencsére nem kapta el, mert ha hazavitte volna a betegséget, ha elkapta volna a cukorbeteg gyerek, abba bele is halt volna. Ígyis elkap mindenféle nyavaját. Meg a nővéremet sőt a saját unokájára se volt kiváncsi az öreg. Az élettárs testvéreiről meg megvan a véleményem. Nővéremék megkapták, ha odafigyeltek volna jobban az öregre nem megy adósságba, mért nem látták el. Amikor élt a bácsi felesége és cukorbeteg lett és le kellett vágni a lábát nem engedte haza, mert ő nem fogja ápolni. A nővérem élettársának a testvérei feléjük se néztek és nővéremnek mondták, hogy vigyék haza hozzájuk. Már beleegyezett mikor meghalt. Azt senki nem vette figyelembe, hogy nővérem terhes és nem emelhet. Egyszerüan lesz.. őket, de a felelősséget az ő nyakukba varják. Nem tudom hova rakták volna a nénit. A gyerekszobába, ami akkora, hogy épp befér egy szekrény, és két ágy, vagy nővérem szobájába ami kicsit nagyobb, vagy a konyhába. Hogy lehetnek ennyire ilyenek az emberek. A mi családunk inkább éhezett, és dolgozott, ha nem volt pénzük, de soha nem kért kölcsön. Itt meg megkaptuk, hogy isten ad a báránykához legelőt. Már a mi legelőnk is kiapad, mások hibái miatt. Mért mi fizessünk meg érte? Vállalja a többi testvér is az apjuk hibáját! Így lenne tisztességes, de még a telefont se hajlandóak felvenni, mióta ez a téma felmerült.
2012. febr. 17. 10:18
 26/29 A kérdező kommentje:
Még egy megjegyzés: a 80-90 ezer forintos fizetés nem volt elég az öregnek. Pedig a számláit (villany, szemét), már nővéremék fizették - ezért vannak most ők is szarban, mert a fapénz ment rá, amire több hónapon keresztül gyüjtögettek. Enni nővéremék vittek, köszönetet nem kaptak érte, csak adósságot. Meg mért adnak az emberek pénzt piára, mert az öreg azon kívül semmit nem vett.
2012. febr. 17. 10:21
 27/29 anonim ***** válasza:

"de barátoktól, ismerősöktől kért pénzt, ez így teljesen más."


Jó, és erre mi a bizonyíték? Mert akkor én is jelezném az igényemet a kérdezőnek, hogy kölcsönadtam 100 ezret, kérném vissza... De ha jól emlékszem, nem is 100 hanem 200 ezer volt.

Ez azért nem úgy megy, hogy aki jön annak fizetünk...

2012. febr. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

De minek magyarázkodsz? A közjegyző nem fogja megkérdezni, hogy miért utasítod vissza, ez a jog mindenféle háttérsztori nélkül megillet titeket, mindannyiótokat.


De, mivel már írtad, hogy kiskorú gyerekek is vannak, külön felhívom a figyelmedet, hogy ha visszautasítod az örökséget, ők fognak örökölni.


De mondjuk eleve nem értelek, mert feltetted a kérdést, ezer tanácsot adtam már, de nem reagálsz rá semmit, csak meséled tovább, hogy mi a családi helyzetetek - amit őszintén nagyon sajnálok, de nem tartozik a tárgyhoz.


Szóval összesítve: azt tanácsolom, hogy akinek van kiskorú gyereke az NE utasítsa vissza az örökséget, vagy, ha ez a terv, akkor már előre (a belinkeltek alapján) intézze el, hogy a kiskorú is vissza tudja utasítani, különben megoldhatatlan helyzetben találjátok magatokat.

A lényeg, hogy a kiskorú ne kapja meg a roskadozó viskót, mert abból akkor kimászni (nem a tartozások miatt, hanem egyéb okokból) hosszadalmas és nehézkes.

2012. febr. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. továbbítom nővéreméknek, főleg a 28 választ, mert ebben mégtöbbet tudtunk meg.
2012. febr. 20. 09:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!