Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kinek van igaza az alábbi ügyben?

Kinek van igaza az alábbi ügyben?

Figyelt kérdés

Nagymamám (Apukám anyukája) nemrég meghalt. A lakását 1995-ben a nevemre írattatta. Most halála után Apukám testvére megsértődött, és azt hiszi ki akarjuk semmizni az örökségből.

Néhány részlet: Amikor a lakás az én nevemre került Mamám írt egy levelet a másik fiának (aki külföldön élt az egész családdal), hogy ő úgy gondolta rám iratja, mivel az én szüleim rossz anyagi körülmények között éltek, ők pedig jómódban. Kérte, reagáljanak rá, akkor is, ha nem értenek egyet vele. Válaszra sem méltatták. Én és Mamám közösen kifizettük az Önkormányzatnak a lakás vételárát. Mindez 12 éve történt, eddig nem került szóba az ügy, csak most, miután Mamám elhunyt. Szerintetek mi a legjobb megoldás az ügyben? Mi az igazságos?


2008. márc. 3. 11:33
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Ja annyit elfelejtettem még írni, hogy mindig Apukámék gondozták Mamámat, bármi gondja volt, csak hozzájuk fordulhatott. A másik ágról nem törődtek vele, unokája és menye is állandóan piszkálta mindenért.
2008. márc. 3. 11:35
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Lakás a Te neveden van,vagyis a tied..ebbe már semmi de semmi beleszólásuk nincs a drága másik fiának..(nem kommentálom mit gondolok a viselkedésükről)
2008. márc. 3. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

előző hozzászóló vagyok, őszinte részvétem:-(

és ezen ne idegesitsd magad,neked éppen elég most a gyász

2008. márc. 3. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Részvétem. A lakás a tiéd, ne foglalkozz a nagybátyádékkal, hiszen a mamád a te nevedre írta a lakást, a másik fia nem is foglalkozott vele, csak most, hogy hasznot húzhatna, persze megjelenik. Mondjuk arra figyelni kell, hogy magyarországon a végrendeletek megtámadhatóak, nem úgy mint az angol jogrendben. Ha valakinek két fia van, de az egyik nem örököl semmit, jogi úton megtámadhatja a végrendeletet. De mivel a lakás még a mamád életében a te nevedre lett íratva, így nem tud senki semmit csinálni.
2008. márc. 3. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

hm érdekes, nálunk még a szüleim élnek és egy eladott ingatlan után kérte az örökségét /persze a férje keze volt benne/ ezek után mit szóljon az ember???

sértődjön meg az akinek nincs esze, vagy elment!!

ilyen esetekben a jóérzés valahol a legmélyén van az embernek, és az anyagi világban süllyed el...

arra nem gondol senki, hogy ez az anya felnevelte őket, iskoláztatta tanitatta stb...

ilyen gyerekeket képzel el magának az ember, mikor megszüli, örül neki??

2008. márc. 3. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
A lakas ami a Te neveden van,nem lehet az orokseg targya, ha bizonyitani tudjatok (pl. a szomszedokkal mint tanukkal,hogy gondoskodtatok az elhunytrol),akkor meg ha meg is tamadjak a vegrendeletet,szerintem akkor is a birosag a Te javadra dont.
2008. márc. 3. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
részvétem neked és a családodnak!a lakás a tied nem tudnak mit csinálni.nem támadhatják mivel nem örökség tárgy.a tulajdonod.akkor támadhatnák ha csak haszonélvező lennél.csak az elhunyt tulajdona képzi örökség részét.a tiéd nem.a párom is ugyan ebben a helyzetben volt.megakarták támadni a gyerekek,de közölte az ügyvéd hogy nem támadható az ami nem az elhunyt tulajdona volt a halála napján.ne aggódj nem tudják elvenni ami JOGOSAN a tiéd.a mamád másik fiáról pedig nem fejtem ki a véleményem mert nem publikus!
2008. márc. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Semmilyen végrendeletről nincs szó, így a végrendeletet megtámadni nem kell, nem lehet - mivel az adott ingatlan tulajdonjogát ajándékozás vagy adás-vétel során adta át a nagymama. (Erre enged következtetni, hogy anno megvolt a tulajdonjogváltás, nem pedig a halála után került a nevedre, vagyis nem tartási szerződés volt. - Amúgy hozzáteszem, ez lett volna a legtisztább és a "legtámathatatlanabb")


Azonban, és most CSAK JOGILAG válaszolok (az, hogy mit mond a józan ész, egyértelmű talán, hogy az ELMONDOTTAK szerint az ingatlan akár tartásért cserébe is a tiéd lenne, tehát jogos, hogy a tiéd.):


Amennyiben anno a nagymamád a nevedre adás-vétel útján íratta az ingatlant, akkor - ha a másik fél "rafkós" - esetleg pert fog indítani, hogy IGAZOLD, hogy miből vetted az ingatlant. Ha ezt nem tudod a bíróság előtt hitelt érdemlően megtenni, megsemmisíthető az adás-vétel. Elvégre azért elég indíték egy színlelt adás-vételt megírni azért, hogy ne legyen hagyaték része az ingatlan.

Amennyiben ajándékozás volt, ez a "veszély" nem áll fenn.

Azonban ekkor is van mivel támadni a másik félnek, ha valamilyen úton-módon igazolni és bizonyítani tudja a nagymama beszámíthatatlanságát, esetleg valamilyen úton-módon "kényszert" vagy "erőszakot" igazol, akkor ítélheti a bíróság azt, hogy a szerződés kényszer hatása alatt született, nem szabad akarata volt. Ekkor megint megsemmisíthető az adás-vétel, azaz hagyatéki vagyonná minősíthető az ingatlan.


De természetesen ti tudjátok igazolni, hogy tartottátok a nagyit, ők meg feléje sem néztek - bár ez még azért kevés. Remélem, hogy ajándékozással jött létre anno a tulajdoncsere. Amennyiben a nagymama beszámítható volt, szellemileg ép és egészséges, akkor szintúgy nincs baj. Persze ha perbe visznek, akkor ezek igazolására tanúkat kell előszedni.


Nem mondom, hogy VAN ESÉLYE a másik félnek elperelni az ingatlant. De azt sem mondom, hogy nem tudják megkeseríteni a tulajdonlásod, és belerángatni egy hosszú perbe. Mert azért kellemetlen ha bíróságra kell menni, tanúkat kell keresni, igazolni dolgokat, stb. éveken keresztül.


Ha pedig adás-vétel volt anno a tulajdonváltás, és csak színlelt volt az adás-vétel a kevesebb illeték miatt, a pénzt te nem adtad át a nagyinak, akkor már lehet azt mondani, hogy van mitől félni.

2008. márc. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a sok választ mindenkinek. Az adás-vétel nem színlelt volt, hanem ez anno önkormányzati lakás volt és az önkormányzattól vásároltuk meg a Mamával közösen az én nevemre. Ezekről a bizonylatok is megvannak. A beszámíthatóságot igazolni gondolom körzeti orvos is tudná, hiszen Mama rendszeresen járt hozzá. Szerintem senki nem tudná jobban! Szóval köszönöm szépen mégegyszer!
2008. márc. 4. 11:39
 10/14 anonim ***** válasza:
95%

"Az adás-vétel nem színlelt volt, hanem ez anno önkormányzati lakás volt és az önkormányzattól vásároltuk meg a Mamával közösen az én nevemre."


Ergo: színlelt volt az adás-vétel. Hiszen a nevedre került egy olyan ingatlan, amelyet nem te, hanem veled együtt nagymamád is megfizetett.

Pont az a baj, hogy közösen vásároltatok valamit, amelynek nem közös volt a tulajdonjoga. Vagyis, ha most a másik fél kötözködik, akkor pont az lesz a vége, hogy a te szavad alapján a hagyaték részét az ingatlan fele képezheti (hiszen te magad is azt mondtad, hogy közösen).

Félre ne érts, nem ellened beszélek, csak vázolom a lehetőséget egy olyan helyzetben, amikor a másik fél támad. Sajnos a válaszok elején "teljes léleknyugalommal" lehettél volna, én pedig csak azért mondtam el ezt, mert inkább KÉSZÜLJ FEL az ilyen irányú támadásokra, légy vele tisztában, mert ehhez nem kell rafkós ügyvéd, egy mezei, dolgozni nem akaró is ezzel indítana.

Most megint felhoztál egy igen csűrcsavaros dolgot: a nevedre került az ingatlan, amelyet nagymamáddal közösen vásároltatok. Ergo fennáll az ajándékozás tényállása. Mivel az ajándék értéke a 150e Ft-ot meghaladja (ha jól tudom 1996-ban történt, azaz már érvényben volt az ajándékokra fizetendő különilleték), így jó esetben pl. ha a rosszakaró másik fél kér rád egy vagyonosodási vizsgálatot súlyos százezreket (akár milliós nagyságrendben is, az ingatlan értékétől függően) róhatnak ki eltitkolt adót, illetéket, stb.

Szintén nem ijesztgetlek, csak mondtam a tényszerű dolgokat. Ezekre készülj fel, ha tudsz. Nem ismerem a másik felet, hogy milyen lépéseket fontolgat, de igen "cifra" a per, ha azt indít. Cseppet sem olyan "sima" mint az előttem sugalmazták.

2008. márc. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!