Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha a férjem meghalna és el...

Ha a férjem meghalna és el akarnám hagyni a volt közös otthont, kérhetnék-e "lelépést" az örökösöktől?

Figyelt kérdés
A ház, amelyben élünk fele részben a férjem tulajdona. Másik fele egyik gyermekéé. Ha én őt /férj/ elveszíteném, valószínű ehagynám a házat, mert túl nagy és nem is kötne hozzá többé semmi sem. A törvény szerint viszont haszonélvezővé válnék. Ha erről a jogomról lemondanék és elhagynám a volt közös otthont, kérhetnék-e és mennyit távozásomkor az örökösöktől?
2009. márc. 28. 16:23
 1/5 anonim válasza:
35%
Nem kerhetnel. A haszonelvezettel ugymond szivesseget tesznek neked az orokosok, hogy ne kerulj az utcara.
2009. márc. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
30%
Mas kerdes egyebkent, ha azt akarnak az orokosok, hogy elkoltozz, akkor nyugodtan mondhatod, hogy nem vagy hajlando elkoltozni, max ha fizetnek neked x osszeget. Ha belemennek, nyertel. De kotelezve nincsenek ra. Csak arra, hogy nem rakhatnak ki, nem adhatjak el a fejed folul a hazat.
2009. márc. 28. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszok kicsit nagyon keverik a szezont a fazonnal...

Nem tesz az örökös semmiféle szívességet a haszonélvezettel, mert a férj halálával törvényi erőnél fogba beáll. Úgy hívják özvegyi haszonélvezet és egészen az özvegység fennállása alatt fenn is áll. Ez JÁR, ettől megfosztani nem lehet, csak akkor, ha önként lemondasz róla (illetve elveszíted, ha újraházasodsz).


A haszonélvezet értékkel bíró jog, de nem forgalomképes (adni-venni nem lehet, de "kiszámítani" az értékét igen). Vagyis a fél házra vonatkozó haszonélvezeted számszerűsíthető, ennek az értéke függ az életkorodtól és a ház értékétől. Ez az összeg az "ára" a te haszonélvezetednek.


Lelépést az örököstől nem kérhetsz. Pontosabban NEM AZ ÖRÖKÖSTŐL kérhetsz. Hanem megteheted azt, hogy tulajdonjogi igényt nyújtasz be, ezáltal a neked ítélt rész nem fogja hagyaték tárgyát képzeni, mivel nem az örökhagyóé lesz. Ezt akkor teheted meg, ha tudod igazolni azt, hogy közösen, a háztartás közös vagyonából költöttetek az ingatlanra értéknövelő beruházást. Kicsit macerás, kicsit hosszú, de lehetőség. De ebben a perben "megkaphatod" a lelépést, hiszen mondhatják azt az örökösök, hogy ők inkább nem mennének bele a perbe, hanem fizetnek neked x összeget, amit te vagy elfogadsz vagy nem. Tehát tulajdonképpen "vagyonhoz" juthatsz.


Mivel a te eseted kicsit "speciális", hiszen ha jól értem, az ingatlan egyik fele a férjed egy előző kapcsolatból származó gyermekéé, így itt sok eshetőség van. Nem derült ki, hogy ki lesz az örökös. Van-e közös gyermeketek. (Nem utaltál rá, így talán nincs...)

Ebben az esetben a tulajdonos érdeke, hogy forgalomképes ingatlant szerezzen, és azt pénzzé tudja tenni. Ha pl. egyedüli örökös a jelenlegi fél tulajdonos, akkor neki "hatványozottan érdeke" az, hogy ne maradj haszonélvező. Ekkor szinte biztos, hogy meg tudtok egyezni. (Forgalomképes az ingatlan haszonélvezettel terhelten is, csak a kutya nem fogja megvenni, vagy amennyiért megvennék, annyiért nem fogja egy tulajdonos sem eladni...)


Tehát én azt javaslom, hogy ha ilyen nem várt helyzet bekövetkezik, az örökösökkel egyezz meg, hogy a haszonélvezetedért "cserébe" kérsz x összeget. Ha másképp nem, akkor az ingatlan értékesítésével, ahol az értékesítéskor te a haszonélvezetről - a kialkudott összeg átadásával egy időben - lemondasz. Így a vevő "tiszta" ingatlant kap.


Előttem írták, hogy a haszonélvező feje felől nem adható el az ingatlan. De. A tulajdonjog értékesíthetőségét nem befolyásolja a haszonélvezet. Eladható egy haszonélvezettel terhelt ingatlan is. Az adás-vételt követően a haszonélvezet megmarad, a tulajdonos más lesz. Tehát ugyanúgy az ingatlanban maradhat a haszonélvező haszonélvezete fennállásáig.

2009. márc. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
48%

A 'szivesseget' kepletesen ertettem persze. Valoban jogosan jar a haszonelvezet. Viszont ahogy irod is, ennek nincsen az ingatlan szempontjabol meghatarozott erteke. Az orokosokkel max megegyezni lehet, aminek nyilvan van egy aranyosan megitelheto 'ara'. Az orokos ha szeretne a haszonelvezotol 'megszabadulni', akkor kenytelen vele megegyezni... De csupan azert, mert a haszonelvezo nem kivan a hazban lakni, nem kovetelhet semmit az elkoltozeseert cserebe.


A hazat igen eladhatjak, de te is megfogalmaztad, h a 'feje folul' viszont nem. Mert hiaba adjak el, akkor is ott lakhatsz. Nem volt ebben keveres.

2009. márc. 28. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Amikor az en ferjem meghalt, akkor a fiam kifizette a reszem es vettem abbol egy kis lakast, o meg ott marad a nagy hazban a felesegevel. Egyezz meg vele es fizessen ki.
2009. márc. 30. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!