Hagyatékkal kapcsolatos kérdés?
a férjed vette fel a hitelt, akkor az az övé is marad.Nem kell beleszállni sógorodnak a fizetésbe.
A sógorod is ugyan úgy örököl mint a férjed vagy a sógornőd.
Két dolog van:
1. Tiszta az ügy, amennyiben a sógor lemond az örökségéről.
2. Ha ezt nem teszi meg, nemcsak az örökrészt, a rajta levő terhet (hitelt) is osztják az örökösök között, tehát ha ő eddig nem szállt be a törlesztésbe, akkor az örökölt tulajdoni hányad alapján a felvett hitel rá-eső részét is (visszamenőleg) vállalja fel. Hiszen ti azért nem kerestétek meg annakidején, hogy szálljon be a hiteltörlesztés arányos részével, mert úgy gondoltátok, hogy nem fog igényt tartani az örökrészre.
3. Ki kell kotorni (közjegyzőnél, földhivatalnál) a korábban általa örökölt lakás papírjait, amivel bizonyítani tudjátok, hogy ti abból az örökségből ki lettetek hagyva (amennyiben arra jogosultak lettetek volna), tehát a mostani örökrész nagyságának megállapításakor azt a részt is vegyék figyelembe.
Mindenesetre azért tanácsolnám, hogy a lakhelyedhez legközelebb eső bíróságra menjetek be (hetente 1 nap van) ingyenes tanácsadó napon. Ha ott elmondjátok a tényállást, megmondják, hogy a jelenlegi jog szerint mire lehet számítani, és célszerű-e már eleve ügyvéd bevonásával indítani az egészet.
Elöször is kérdés, hogy kié is volt a ház: anyósodé, vagy apósodé, mert nem mindegy. Ha az apósé, és az anyósnak csak haszonélvezete volt, akkor az anyós gyereke nem örököl. (Abból, amit irtál, nekem igy tünik, mivel a két gyerek örökölt a kérdésed szerint.)
Ha az anyósod is tulajdonos volt, akkor a ház fele lehetett az övé, a másik fele a két gyereké (férjed meg a testvére). Ebben az esetben a fél ház harmadát örökölheti max. a féltestvér.
Viszont ha ti (miután társtulajdonosok lettetek), költöttetek a házra és ezt bizonyitani tudjátok, (banki papirok, épitési számlák), akkor ezt a hányadot elöször le kell vonni a ház értékéböl, és csak a maradék örökölhetö.
NAgy valószinüséggel nem sok járna anyósod gyerekének, de az biztos, hogy arra nem lehet semmiképpen sem kötelezni, hogy a hiteltörlesztésbe beszálljon.
DE ha tényleg komoly felvilágositásra van szükséged, akkor menj be az ingyenes birósági panasznapra és ott kérdezd meg, mert ott hozzáértö ügyvédek adnak információkat.
Remélem, kedvezö lesz az eredmény számotokra.
Ez így elég bonyolult és több szempontból is problémás. Számomra nem derül ki a szövegből eredetileg apósod nevén volt csak a ház, vagy anyósod nevén is? Mert nem mindegy. Ha anyósodnak eredetileg a ház 1/2 tulajdoni illetősége megvolt, az öröklődik csak, a másik rész, ami a férjed illetve a sógornőd tulajdonában van, az nem.
Másik: mi az, hogy a sógorod, már korábban örökölt az anyósodtól egy lakást? Ezt nem teljesen értem. Ha anyósod még élt, akkor valamilyen jogcímen kellett azt a lakást kapnia, pl ajándékozás. Hogy ha szabályszerűen történtek a dolgok, az ingatlannyilvántartásban az anyósodnak szerepelnie kell, mint volt tulajdonos.Valószínű, őt a lakás miatt több rész már amúgy sem fogja megilletni az örökségből.
Harmadik: ugye ti eszközöltetek jelentős beruházásokat a házon, elméletileg lehet kérni annak az értéknek a megtérítését nyilván.
A hitellel az a probléma, hogy az anyósod készfizetői kezes volt csak, ez vitatott kérdés, de én amondó vagyok a kezesség, már csak a jellegéből kifolyólag is, nem öröklődik.
Úgyhogy ha a vázolt helyzet úgy fog kinézni, hogy a sógor örököl viszont nektek benne van a házban a felújítás, plusz a hitel, akkor valamilyen jogcímen most hirtelen pl jogalap nélküli gazdagodás alapján lehetne talán megtérítést igényelni.
Ügyvéd én még viszont nem vagyok, nem életbiztosítás, amit írok, szóval ha biztosat akartok, akkor ügyvéd mindenképp, olcsó mulatság nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!