Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hagyatékkal kapcsolatos kérdés?

Hagyatékkal kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés
Elég bonyolult az ügyem, remélem azért le tudom írni átláthatóan. Férjem anyukája egy régi családi házban élt, mi ezt újítottuk fel 5 éve, idén pedig elég nagy részt hozzá is épültünk. Apósom már nagyon régen meghalt, utána a férjem és a nővére lettek a tulajdonosok. Anyósomnak első házasságából van egy fia, akivel nem tartjuk a kapcsolatot. Anyósom részéről szerettünk volna végrendeletet íratni, hogy én és a sogornőm örököljünk majd halála után és az első házasságából született fia igy ki legyen zárva ebből a házból ( aki egyébként már régebben örökölt anyósom után egy lakást, amivel ők úgy gondolták anno, hogy ezzel le is van tudva.... csak sajnos ezt nem irták le sehova). Most vagyunk viszont nagy bajban, ugyanis a végrendelet nem készült el, anyósom a múlt héten meghalt. Nem tudjuk, hogy mire számít a sógorom, nem beszéltünk vele, de úgy gondoljuk, hogy nem fog lemondani a részéről. Anno mikor ezt e a házat elkezdtük felújítani, felvettünk egy elég nagy hitelt, azóta meg még többet. Mikor elkezdtük az egész felújítást 8 millióra értékelték a házat ( ami most még annyit se érne, hiszen az ingatlanárak rengeteget estek vissza az utóbbi években) , most az utolsó értékbecslésnél 35 000 000 ft-ot ért a ház. A házon jelenleg 25 millió hitel van, amit 25 évig törlesztünk. Ebben a hitelben a férjem az adós, én adóstárs, anyósom és sógornőm pedig készfizető kezesek voltak, illetve sógornőm még mindig az. Ezek után a kérdésem, hogy ha nem mond le a sógorom a részéről, akkor hogy állapítják meg hogy mennyit örököl. És kötelezhető e arra, hogy akkor ő is fiizesse ezután a hitelt, vagy végülis hogy zajlik ez az egész. Mit tehetnénk, nincs valamilyen kiskapu, ami járható lenne, hogy lemondassuk őt a részéről. Gondoltunk rá, hogy megmutatjuk neki a banki papírokat, hogy mennyi a hitel rajt és még meddig fogjuk fizetni. Kifizetni biztosan nem tudjuk, bár jól keres a férjem nincs semmi félretett pénzünk, minden erre a házra megy, amit a gyerekeinknek csináltunk és most nagyon nem szeretnénk, ha olyasvalakié lenne, aki egy fűszálat se tett le ide.
2011. jún. 8. 10:01
 1/6 anonim ***** válasza:

a férjed vette fel a hitelt, akkor az az övé is marad.Nem kell beleszállni sógorodnak a fizetésbe.

A sógorod is ugyan úgy örököl mint a férjed vagy a sógornőd.

2011. jún. 8. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Két dolog van:

1. Tiszta az ügy, amennyiben a sógor lemond az örökségéről.

2. Ha ezt nem teszi meg, nemcsak az örökrészt, a rajta levő terhet (hitelt) is osztják az örökösök között, tehát ha ő eddig nem szállt be a törlesztésbe, akkor az örökölt tulajdoni hányad alapján a felvett hitel rá-eső részét is (visszamenőleg) vállalja fel. Hiszen ti azért nem kerestétek meg annakidején, hogy szálljon be a hiteltörlesztés arányos részével, mert úgy gondoltátok, hogy nem fog igényt tartani az örökrészre.

3. Ki kell kotorni (közjegyzőnél, földhivatalnál) a korábban általa örökölt lakás papírjait, amivel bizonyítani tudjátok, hogy ti abból az örökségből ki lettetek hagyva (amennyiben arra jogosultak lettetek volna), tehát a mostani örökrész nagyságának megállapításakor azt a részt is vegyék figyelembe.


Mindenesetre azért tanácsolnám, hogy a lakhelyedhez legközelebb eső bíróságra menjetek be (hetente 1 nap van) ingyenes tanácsadó napon. Ha ott elmondjátok a tényállást, megmondják, hogy a jelenlegi jog szerint mire lehet számítani, és célszerű-e már eleve ügyvéd bevonásával indítani az egészet.

2011. jún. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Elöször is kérdés, hogy kié is volt a ház: anyósodé, vagy apósodé, mert nem mindegy. Ha az apósé, és az anyósnak csak haszonélvezete volt, akkor az anyós gyereke nem örököl. (Abból, amit irtál, nekem igy tünik, mivel a két gyerek örökölt a kérdésed szerint.)

Ha az anyósod is tulajdonos volt, akkor a ház fele lehetett az övé, a másik fele a két gyereké (férjed meg a testvére). Ebben az esetben a fél ház harmadát örökölheti max. a féltestvér.

Viszont ha ti (miután társtulajdonosok lettetek), költöttetek a házra és ezt bizonyitani tudjátok, (banki papirok, épitési számlák), akkor ezt a hányadot elöször le kell vonni a ház értékéböl, és csak a maradék örökölhetö.


NAgy valószinüséggel nem sok járna anyósod gyerekének, de az biztos, hogy arra nem lehet semmiképpen sem kötelezni, hogy a hiteltörlesztésbe beszálljon.


DE ha tényleg komoly felvilágositásra van szükséged, akkor menj be az ingyenes birósági panasznapra és ott kérdezd meg, mert ott hozzáértö ügyvédek adnak információkat.

Remélem, kedvezö lesz az eredmény számotokra.

2011. jún. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az elsőhöz csatlakozva kérdezném, hogy nem tudod mi volt a jogcím, amivel a sógor az előző ingatlant megszerezte?Azt írtad öröklés, de az nem lehetett, hiszen édesanyja még élt utána.Ilyenkor ugyanis, ha nemtán az ajándékozás volt, akkor az örökhagyó még életében osztályra bocsátott(így hívják hivatalosan)egy olyan vagyontárgyat, ami később a hagyaték része lett volna.Ilyenkor ennek az értékével csökkenteni kell a a ráeső hagyatékrészt.Ha viszont régen nem az édesanyjától, hanem pl a vér szerinti apától kapta a lakást teljes egészében(és anyósod még csak fele részben sem volt ajándékozó)akkor ez nem igaz.Szóval ezt tudni kéne)
2011. jún. 8. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Én inkább a közjegyzőt kérdezném meg,mert ott lesz kötelezően a hagyatéki tárgyalás
2011. jún. 8. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez így elég bonyolult és több szempontból is problémás. Számomra nem derül ki a szövegből eredetileg apósod nevén volt csak a ház, vagy anyósod nevén is? Mert nem mindegy. Ha anyósodnak eredetileg a ház 1/2 tulajdoni illetősége megvolt, az öröklődik csak, a másik rész, ami a férjed illetve a sógornőd tulajdonában van, az nem.

Másik: mi az, hogy a sógorod, már korábban örökölt az anyósodtól egy lakást? Ezt nem teljesen értem. Ha anyósod még élt, akkor valamilyen jogcímen kellett azt a lakást kapnia, pl ajándékozás. Hogy ha szabályszerűen történtek a dolgok, az ingatlannyilvántartásban az anyósodnak szerepelnie kell, mint volt tulajdonos.Valószínű, őt a lakás miatt több rész már amúgy sem fogja megilletni az örökségből.

Harmadik: ugye ti eszközöltetek jelentős beruházásokat a házon, elméletileg lehet kérni annak az értéknek a megtérítését nyilván.

A hitellel az a probléma, hogy az anyósod készfizetői kezes volt csak, ez vitatott kérdés, de én amondó vagyok a kezesség, már csak a jellegéből kifolyólag is, nem öröklődik.

Úgyhogy ha a vázolt helyzet úgy fog kinézni, hogy a sógor örököl viszont nektek benne van a házban a felújítás, plusz a hitel, akkor valamilyen jogcímen most hirtelen pl jogalap nélküli gazdagodás alapján lehetne talán megtérítést igényelni.

Ügyvéd én még viszont nem vagyok, nem életbiztosítás, amit írok, szóval ha biztosat akartok, akkor ügyvéd mindenképp, olcsó mulatság nem lesz.

2011. jún. 8. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!