Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Örökléssel kapcsolatban lenne...

Örökléssel kapcsolatban lenne néhány kérdésem! Van valaki aki ért hozzá?

Figyelt kérdés

Nagymamám végrendelkezni szeretne. Nincsen nagy vagyona, de azt a keveset sem szeretné nagyon szétosztani. Három fia van, ebből két nagybátyám sajnos meghalt, már csak édesapám él. Egyik fiának lányára szeretné a vagyona egy részét hagyni, a másik fiának gyermekeit azonban ki szeretné szorítani, mondván hogy ők vagy 20 éve feléje sem néztek, azt akarja hogy egy kanyi vasat se kapjanak belőle. A vagyonának másik részét édesapámra hagyná, illetve egy keveset olyan rokonokra, akik mellette voltak, és segítettek bármiben, de alapjáraton nekik semmi nem járna.

Amikor nagypapám meghalt, akkor azon nagybátyám két lányát nem sikerült megtalálnia hivatalos szerveknek sem, akiknek nagymamám semmit nem akar adni, ezért ez a rész ha úgy tetszik "lógva maradt". Fogalmam sincs hogy mi a teendő, hogy hogy lehetne megoldani, hogy az örökösök egy részét kibírja rekeszteni!? Édesapám vagy unokatestvérem nevére átíratni a házat nem tudja, mivel ugye annak egy része már több kézben van, maximum a saját része felett rendelkezhet. Mostmár egyre többet beszél arról, hogy ügyvédet akar, és nem számít hogy de el akarja intézni a papírokat, viszont meg vagyunk lőve, nem tudom milyen jogszabályok vannak, amik lehetővé tennék azt, amit ő szeretne. Valahol megértem a vágyát, de nem tudom elképzelni ezt hogy lehetne megvalósítani. Mivel a ház egy része már azon emberek kezében is van elvileg, akiket ő ki akar golyózni, ezért azt 100%-ban nem teheti meg, hiszen ha a ház eladásra kerül az árából nekik is jár nem? Mivan abban az esetben, ha őket nem találják meg? Avagy ha meg is találják őket de nem jelennek meg hagyatéki tárgyaláson? Bárminemű segítséget nagyon megköszönnék!


2011. jún. 6. 11:38
 1/7 tetro ***** válasza:
szerintem hivatalosan csak édesapád örököl a nagymama után, de lehet hogy tévedek.
2011. jún. 6. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ingatlanjog.hu
2011. jún. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha jól értelmezem van apukád, neki két testvére, az egyiknek egy gyereke, a másiknak kettő, és a két testvér halott, ugye?

A törvényes öröklés ebben az esetben úgy néz ki, hogy eredetileg 3 gyereke volt, tehát mindenkinek járt volna az 1/3-ad, na most a kiesők helyén bejönnek annak a leszármazói. Mégpedig úgy, hogy a kiesett testvér egy szem gyereke szintén 1/3-t kapna, a másiknak a két gyerekénél 1/6-od rész lesz fejenként, mert az 1/3-ad feleződik.

Végrendeleti öröklés esetén valakit teljesen kitagadni az öröklésből csak szigorú feltételekkel. Ha nincs ilyen, hiába hagyja mondjuk az egész vagyonát egy személyre, a többinek járni fog a köteles rész. 1/6 rész esetében a köteles rész még kisebb, össz-vissz 1/12-ed rész lesz. Úgyhogy érdemes lenne felbecsültetni a vagyont, mert ha egyébként sincs sok pénze, ez az 1/12-ed rész tud nagyon kicsi lenni.

Akkor ami az ingatlant illeti: Mit értesz az alatt, hogy több kézben van? Földhivatal, ingatlannyilvántartás és tessék pontosan megnézni, kinek milyen jogai vannak az ingatlannal kapcsolatban, ki a tulajdonos(ok) ill. ki az akinek esetleg más egyéb joga van az ingatlanon.

Így első körben ennyi, ha még van kérdésed szívesen segítek, de szerintem az ügyvédet így se úgy se tudjátok megúszni.

2011. jún. 6. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Végrendelkezni mindenképpen szeretne nagymamám, így persze nem ússzuk meg az ügyvédet, nincs is azzal probléma, csak jó lenne kicsit tájékozódni mielőtt lépünk, azért mégse állítsak oda sík hülyén.

Sajnos amikor nagypapám meghalt, nem voltunk elég körültekintőek, nem az volt a legfontosabb számunkra hogy ki mit örököl, ahogy természetesen ha nagymamám meghalna, akkor sem az lenne, csak mivel ő ennyire erősködik, hogy márpedig az ő pénzéből olyan ember ne kapjon, aki felé se nézett 20-25 éve, ezért igyekszünk mindennek utána járni, hogy legalább végre emiatt ne idegeskedjen, megnyugodjon. Mivel anno nagypapám halála után a hagyatéki tárgyaláson kijelentették hogy a két testvérből egyet találtak meg, ő viszont nem volt jelen a tárgyaláson (bár emlékeim szerint nem mondott le a hagyatékról), ezért fogalmam sincs hogy végül is ezt hogy jegyezték. Édesapám külföldön tartózkodik, így nekem kéne nagymamámmal foglalkozni ilyen téren, viszont neki semmilyen fogalma nincs már arról hogy anno mi volt, sajnos olykor már kezd kihagyni az agya. Én pedig nem vagyok jártas egyáltalán az örökösödési szabályokban, hogy amikor nagypapám meghalt, akkor utána kinek milyen része lett a ház nagypapámra eső részéből. Illetve sajnos nem is igen emlékszem a tárgyalás kimenetelére, mert akkor még azért jóval fiatalabb voltam.

Szóval... amikor nagypapám meghalt, akkor az ő házrésze szintén elosztásra került. Egyrészt nem tudom ebből nagymamám is kapott e x %-ot, vagy csak a leszármazottak!? Másrészt nem tudom hol tudnánk utána nézni, hogy a házban kinek mekkora része van, illetve hogy az általam emlegetett testvérpár végül be lett-e jegyezve mint a ház egy-egy részének örököse.

Az egyetlen komolyabb vagyona nagyimnak a háza, ami azért ér pár milliót, ezért rágja a fülemet nagyon... Én ugyan nem sajnálom senkitől azt a pénzt, de valahol megértem mamámat is. Nemhogy 1-2 százezret nem akar adni a testvéreknek, hanem kijelentette hogy egy fillért sem hajlandó, csak nem tudom ez egyáltalán kivitelezhető e. Pl olyat csinálhat, hogy az ő részét átírja valakinek a nevére? Esetleg fele fele arányban azokéra, akiknek adni szeretné? Tényleg nagyon nem vagyok sajnos képben ezzel, annyit hallottam csupán, hogy hiába végrendelkezik arról kié legyen a ház, akkor sem zárhat ki teljes mértékben az örökségből olyanokat, akiknek az jár.

2011. jún. 6. 14:25
 5/7 anonim ***** válasza:

Mint írtam a városban ahol laktok a Földhivatalt keresd fel, és ott be lehet tekinteni az ingatlannyilvántartásba, és pontosan megmondják kinek milyen része van a házon. Amennyiben a ház eredetileg 50-50%-os illetőségű volt (nagypapád, nagymamád között), akkor a nagyapád 50 % elméletileg 3-felé osztódott (ha élt akkor még mindenki, ha nem akkor ahogy írtam a fenti esetben, a gyerekeké lett, azaz valószínű akkor a ház 50%-os részén jelenleg 4 tulajdonos van-elméletileg). Viszont a nagymamád haszonélvezeti jogot örökölt arra részre, így nyilván senki nem tudta volna kirakni a házból.

Még egy mód van arra, hogy szinte mindent esetleg apukád örököljön, ha öröklési vagy tartási szerződést írattok, viszont mivel apukád külföldön van ez így nem igazán fog menni…….

Az ingyenes formában történő átírása a háznak akárkire nem működik, mert abból ugyanúgy fognak részesülni a köteles részre jogosultak, kivéve ha a nagymamád még legalább 15 évet él az átiratást követően. Megpróbálni persze meglehet, ha tényleg nincs más járható út, hiszen ha a többiek nem igazán foglalkoznak a témával ill. nem ismerik a jogszabályokat, és nem is érdekli őket, nem fognak utána járni, de ez nem egy életbiztosítás.:)

Szóval nem tudom hány éves vagy de első körben ahogy írtam, földhivatal, ingatlannyilvántartás, és tulajdoni lapját nézd meg a háznak

Második körben pedig próbáljatok minden olyan papírt összeszedni, ami esetleg arra utalhat, nagypapád után mi lett a hagyatékkal, vagy valaki kötött-e egyéb szerződéseket.

2011. jún. 6. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a kimerítő választ, igen, ebben nem voltam teljesen biztos, hogy ha fele-fele arányban oszlott meg a ház nagyszüleim között és nagypapám meghalt, akkor negyedelik-e az ő részét, avagy harmadolják és nagymamámé a haszonélvezeti jog. Arra emlékszem, hogy valamit sakkoztak már nagypapám halálánál is, mert egyik nagybátyám, történetesen akinek a lányait most nagymamám ki akarja zárni, csak nevelt/fogadott fia volt nagypapámnák, de erről sem tudom milyen papírok voltak, voltak-e egyáltalán, kitudták e őket zárni avagy sem, fogalmam sincs. Nem tudtam, hogy a földhivatal tartja számon ilyen részletesen, hogy kinek mekkora része van a házban, de örülök, hogy felvilágosítottál, mert azzal, hogy bemegyek és rákérdezek jelentős hercehurcától és papírtúrástól kímélem meg magamat azt hiszem. :)

Édesapám bármikor hazatud jönni, ha szükség van rá, csak azt nem tudta felvállalni, hogy mindennek utána járjon, intézkedjen stb. Fél évig még szerződése van külföldön, ezt már szeretné kint kibírni, de tájékoztatjuk folyamatosan a lehetőségekről őt is, illetve unokatestvéremet is, és igyekszünk olyan megoldást találni, hogy nagymamám lelke végre nyugodt legyen. Amint ott tartunk hogy valamit alá kell írni, tudnak jönni mindketten akár, szóval nincs akkora probléma.

Még egy kérdésem lenne. Nagymamám idős, autóba beszállni már nem bír, így sajnos egyáltalán nem biztos hogy eltudom vinni magammal a földhivatalba. Nekem viszont gondolom nem mutatják csak úgy meg más papírjait. Kell valamilyen felhatalmazást írnia esetleg? Vagy elfogadják ha annyit mondok unoka vagyok, látni akarom és kész? Ez elég nonszensznek tűnik így.

Az első lépést úgyérzem megtettem azzal, hogy itt érdeklődtem kicsit, most irány a földhivatal, aztán ha már legalább az tiszta lesz mindenki számára kinek mekkora része is van a házban akkor ügyvéd. Ezzel kapcsolatban is akadna kérdésem. Azért hogy elmegyek/megyünk hozzá és megkérdezem mit tehetnénk, kb mennyi pénzt kérhet el? Illetve azért, hogy mondjuk végrendeletet ír nagymamám, stb... persze tudom pontosan nem lehet megmondani, csak úgy saccra, mert nekem elképzelésem sincs. 28 éves vagyok, még nem volt részem ilyen procedúrákban, és "hál'isten" még ügyvédet sem láttam közelebbről. Tényleg nagyon sokat segítettél, kicsit meg is nyugodtam, hogy nem olyan bonyolult ez, mint gondoltam. Köszönöm!

2011. jún. 6. 18:14
 7/7 anonim ***** válasza:

Az ingatlannyilvántartásba elméletileg bárki betekinthet, ahhoz külön jogosultság igazolásra nincs szükség DE az iny-ban szereplő adatokat igazoló okiratok megtekintéséhez már kell a jogosult engedélye. Én azt mondanám hívd fel a földhivatalt, és szerintem biztos elmondják milyen nyomtatványra van szükség, illetőleg adnak időpontot. Pontosan a konkrét menetét nem tudom a dolgoknak.

Ügyvéd tarifájáról sajnos fogalmam sincsen, de azt tudnod kell, hogy végrendelethez nem feltétlen kell ügyvéd, ha mamád már öreg és nem biztos az írása, akkor géppel valaki megírja, annyi a lényeg, hogy kitűnjön, hogy végrendelet, keltezéssel legyen ellátva, a tartalmát illetően abban az egyes dolgokat és személyeket egyértelműen azonosítható módon kell meghatározni. Ha ez kész, akkor nagymamádnak saját kezűleg kell aláírnia, és további két tanú szükséges a végrendelethez, tanú nem lehet, aki valamiféle juttatásban részesül így a végrendeletben szerepel. De ha úgy érzitek biztosabb ügyvéddel, akkor persze lehet, de biztos nem lesz olcsó…. De ha keresgélsz google-n fórumokat biztos találsz, ahol leírják mennyiért vállalt az ügyvéd tanácsadást vagy végrendelet készítést.

2011. jún. 6. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!