Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Melyik megoldás a jobb házörök...

Melyik megoldás a jobb házöröklésnél?

Figyelt kérdés
Van egy nővérem aki a férjével lakik a szülőkkel.Én otthon lakom a szüleimmel.De rengeteg jelzáloghitel van a házon.Majd melyik öröklési forma éri meg anyagilag ha a szülők még a haláluk elött a nevünkre íratják a házat vagy ha haláluk után örököljük meg(gondolom autómatikusan), vagy ha meghallnak akkor a bank viszi a házat?Csak azért kérdezem mert sose lehet tudni mikor mi történik és jobb előre felkészülni.Illetve ha a nővérem is megkapja a "ház felét2,akkor a férje is kap belőle ha a nővéremmel történik vmi vagy ha elválnak?
2011. máj. 31. 09:15
 1/9 anonim ***** válasza:

A jelzálog a házra vonatkozik, a bank beleegyezése nélkül semmit se csinálhatnak vele. Ha igen, akkor a bankot kell kifizetni. Öröklésnél szintúgy, max ott le lehet mondani az örökségről, ha minuszosra jönne ki.

A nővéred férjének semmi köze az örökséghez vagy a családon belüli ajándékozáshoz. Esetleg ha később beforgatják közös házba az összeget és a nővéred jogilag nem áll a helyzet magaslatán, akkor a férj felezheti - de peres úton ez többnyire megtámadható.

2011. máj. 31. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
amíg jelzálog hitel van rajta senkire nem tudják átíratni.Ha ilyen lenne sokan ezt csinálnák, előtte azt ki kell fizetni és utána annak adja akinek akarja. Ha netán meghalnak ti öröklitek az adóssággal együtt.
2011. máj. 31. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez jogos kérdés, föleg ha nagy a tartozás a házon.


Amíg jelzálog hitel van a házon nem irathatják a nevetekre. Vagy is az ajándékozás lenne ebben az esetben de ennek ugyan olyan feltétle vannak mintha eladnátok, vagy is csak tehermentes házat irathatnak a nevetekre. Gondolom ha lenne annyi pénzük hogy kiegyenlítsék a tartozást akkor nem lenne jelzálog a házon.

Vagy is kilöve.


Ha 50-50% tulajdonrésze van a szüleidnek akkor mikor az egyik meghal akkor ti annak félnek a részét (vagy is 50%-ot) örököltök közösen a testvéreddel (férje semmit) DE a másik szülönek ezen haszonélvezeti joga lesz, ami azt jelenti hogy haláláig mindenben ö dönt és használhatja az elhunyt részét. (vagy is eladni nem lehet, de minden másban ö dönt a részt illetöen)

Mikor meghal a másik fél is (vagy ha együtt halnak meg) akkor ti öröklitek az ö 50%-t is így ketten lesztek a ház tulajdonosa 50-50%-ban.

A testvéred férjének nem lesz hozzá tulajdon joga. Habár válásnál nem tudom, de azt hiszem akkor sem.


JA és ha úgy halnak meg hogy ott a nagy hitel a házon akkor sajnos azt is öröklitek. De ekkor dönthettek hogy lemondotok az öröklésröl így a hitelt sem kell vissza fizetni. Ez akkor van ha akkora vagy majdnem akkora a tartozás mint a ház értéke.

2011. máj. 31. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nekem nincs hol laknom, szóval én nem tudnám eladni,mert nem kapnék annyi pénzt(főleg ha felesben kapjuk tesómmal), h. tudjak belőle lakást venni.Mondjuk nem tudom mennyi hitel van rajta,de szerintem eladni sem tudnánk,mert amennyit ér a ház abból más épít egy újjat.
2011. máj. 31. 09:34
 5/9 anonim ***** válasza:
ajándékozás, azt hiszem azután nem kell adót fizetni
2011. máj. 31. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, hogy még most történik az átíratás vagy öröklés útján, a jelzálog így is úgy is fennmarad.

Azt lenne érdemes megnézni, mennyi a ház értéke, és mennyi hitel van rajta. Amennyiben sokkal több az adósság, abban az esetben örökléskor vissza lehet utasítani az örökséget, így viszont úszik a ház tulajdonjoga, de a hitelek is. Ami a testvéred a házasság alatt akár öröklés akár ajándékozás útján kapott, az az ő saját különvagyona marad, nem közös a férjével. A férje abból nem fog részesülni, válás esetén sem.

2011. máj. 31. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Húha...! Te aztán mindent tudni akarsz!

Nos jelenleg a szülők adásvétel útján, eltartási szerződéssel vagy ajándékozási szerződéssel rátok tudnák ruházni az ingatlant, de ennek vannak objektív akadályai. A bankok általában kikötik a kölcsönszerződésben az elidegenítési és terhelési tilalmat, de sokszor nem tudták érvényesíteni a Földhivatalban (csak próbálkoznak minden esetben...kölcsöne válogatta mikor jegyezték be ténylegesen). De nyilvánvalóan van a házon jelzálogjoga a banknak. Ilyenkor a jelzálogjog jogosultjának kell a hozzájárulását beszerezni, vagy a szerző fél tudoműásul veszi, hogy jelzálogjoggal terhelten kerül a tulajdonába...

Közeli hozzátartozók között jelenleg az ajándékozás illetékmentes, de ha 5 éven belül elidegeníted, akkor ingatlanértékesítélsből származó jövedelkemadót kell fiztetned (januártól hatályos Szja tv). Nézzük a másik esetet: megöröklitek, adóssággal terhelten. A bank első körben azt fogja követelni, hogy fizessétek vissza a kölcsönt, mert a szerződés az adós halálával megszünt. Csakhogy a zálogtárgy nem semmisült meg, ezért te meg követelheted, hogy csak meghatározott időn belül értékesíted ( te vagy a törvényes jogutód a zálogtárgyban, na ne már, hogy nincsenek jogaid....) Általában jobban megéri nekik új hitelt folyósítani, már a jogutódoknak, ha ezt igényelik. Köteles benneteket figyelembe venni, mint törvényes jogutódokat, mert nem csak kötelmi, hanem dologi adósok is voltak a szüleitek. Az öröklés pedig a halál pillanatában ipso iure (a törvény erejénél fogva) áll be, ami erősebb jog egy kötelmi jogi jogviszonynál. Nem kell viszautasítanod az örökséget (mert ezzel arról is lemondsz, amit esetleg nem is tudsz, hogy van, mivel a közjegyző hivatalból meg tudja kersni az összes pénzintézetet, a külföldieket is, más Földhivatalokat, ) ha valószínűsíted, hogy van még valahol vagyon. Az örökös csak a hagyaték erejéig felel-tehát nem kell attól félned, hogy olyan adósságot is vissza kell fizetned, aminek nincs pozitiv ellentételezése.

Testvéred öröklése esetén a rá eső tulajdoni hányad ugynevezett külön vagyon. Ha a testvérednek nincs gyermeke és előtted halna meg (vagy te halsz meg előbb, de vannak gyermekeid), a hagyatéki eljárás során kérheted (vagy gyermekeid) örökös mivoltod megállapítást (ági vagyon jogcímén), mert ha nem a leszármazó a törényes örökös, ági vagyonnak minősül ami amit testváéred ajándékba kapott vagy örökölt.És ez visszaszámm arra az ágra, ahonnan jött. Ezt azzal tudja kijátszani, ha végrendelkezik.

2011. jún. 1. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
És ilyenkor az ingóság is hitel alatt van, vagy a bútorokat és egyéb mozgatható dolgokat(gyümülcsfa,berendezések stb.)nincs beleszámítva a tartozásba?
2011. jún. 2. 11:44
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha az ingón bútort, képet értesz, akkor az nincs. Ingatlanfedezet mellett nyújtanak a bankok hosszú távú jelzálogkölcsönt. A gyümölcsfa az alkotórész, a mosogató pl. törvényes tartozéka a háznak. Ha a véleményemre vagy kíváncsi: most ne csináljatok semmit. Ki kell várni, mi lesz eből az adóskonszolidációs folyamatból amit tegnap tettek közzé. Nézd meg a neten vmelyik nagy újság honlapját.szia
2011. jún. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!