Tanácsot kérek: Nagyszülő milyen feltételek mellett igényelhet GYES-t?
+Az anyuka visszamegy dolgozni.
+A baba márciusban volt 2 éves.
+A bölcsődét most intézik, de lehet, hogy nem veszik fel.
+A nagyszülő nyugdíjas.
Kérdésem az volna, mikor igényelheti a nagyszülő a Gyest?
Fenti feltételek elegendőek?
Köszönöm, ha valaki válaszol.
ha nem a mama neveli a gyerkőt nem jár gyes.
ha anyuja dolgozik, szintúgy nem jár már.
Milyen feltelek mellett jogosult a nagyszülő GYES-re?
Akkor, ha a gyermek
* az első életévét betöltötte,
* gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik,
* szülei a GYES-ről lemondanak és egyetértenek abban, hogy az ellátást a nagyszülő vegye igénybe,
feltéve, hogy mind az ellátást igénybevevő nagyszülő, mind a szülő megfelel a jogosultsági feltételeknek.
Nagyszülő a gyermekgondozási segélyt a „Kérelem gyermekgondozási segély megállapítására" és "Nyilatkozat a nagyszülői gyermekgondozási segély megállapításához" formanyomtatványok kitöltésével és a kitöltési útmutatóban szereplő iratok csatolásával igényelheti.
A formanyomtatvány beszerezhető a Kincstár megyei igazgatóságainál, a települési önkormányzatoknál, illetve letölthető a www.allamkincstar.gov.hu és a www.szmm.gov.hu internetes oldalakról.
Az igényt a lakóhely szerinti illetékes megyei igazgatósághoz postai úton eljuttatva lehet benyújtani, vagy személyesen az igazgatóságok családtámogatási és szociális ellátási irodáinak ügyfélszolgálatán, ügyfélfogadási időben, vagy megyei kormányhivatalok ügyfélszolgálatain.
A GYES-ben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a Cst. törvény 20/B. §-a szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységet
* a gyermek egyéves koráig nem folytathat,
* a gyermek egy éves kora után heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,
* a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
* ikergyermekek esetében a gyermekek egy éves kora után időkorlátozás nélkül folytathat azzal a megkötéssel, hogy a gyermekgondozási segélyben részesülő személy ikrek esetében egy gyermek után jogosult a gyermekgondozási segélyre.
A GYES-ben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után folytathat heti 30 órában, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
A GYES-ben részesülő, a Cst. törvény 20/B. §-a szerinti örökbefogadó szülő kereső tevékenységet heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat.
A kiskorú szülő gyermekének gyámja időkorlátozás nélkül folytathat kereső tevékenységet.
Milyen adatok, tények megváltozását kell bejelenteni a GYES-t folyósító megyei igazgatóságnak?
ha a GYES-ben részesülő szülő a gyermek egy éves kora előtt, a GYES-ben részesülő nagyszülő pedig a gyermek hároméves kora előtt folytat kereső tevékenységet, illetve a GYES-ben részesülő szülő/nagyszülő akkor is, ha a gyermek 3 éves kora után heti 30 órát meghaladóan, nem az otthonában folytat kereső tevékenységet,
ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el, ide nem értve, ha a szülő részesül GYES-ben és 1 évesnél idősebb gyermekét helyezi el pl. bölcsődében, vagy ha a nagyszülő részesül GYES-ben és 3 évesnél idősebb gyermeket napi 7 órát meg nem haladóan helyezik el pl. óvodában,
a nagyszülő által igénybe vett GYES esetében mindazokat a körülményeket, amelyek akár a nagyszülő vonatkozásában, akár a szülő vonatkozásában a GYES-re való jogosultság elvesztését vonják maguk után.
Köszönöm a válaszokat:)
Akkor, ahogy értelmezem, a nagyszülő abban az esetben, ha a gyermeket felveszik bölcsibe, nem igényelheti a GYEST.Hiszen egésznapos elhelyezést kapna a gyermek.
Ha nem veszik fel, akkor igényelhető, mert a nyugdíjas nagyszülő vigyáz a gyermekre, de lényeges az, hogy a saját otthonában, vagy a baba otthonában?Á, miért ilyen bonyolult minden jogszabály? Na, nekifutok mégegyszer.:(
Nagyit jelentsétek be a saját lakcímetekre, az ideiglenes meg legyen a saját lakcíme.
Ha meg később egy ellenőrzésnél pont otthon lenne (mármint a saját lakásában), akkor annyival el lehet intézni, hogy sétáltatta a picit és felugrott egy otthagyott tárgyért. Ebbe belekötni se tudnak.
Nem kell egy lakcímre bejelentve legyen a nagyszülő és a gyerek, de értelemszerűen egy városban kell lakniuk, különben nehezen tudna rá vigyázni.
Ha bölcsibe kerül a gyerek, akkor nagyszülő nem kaphat gyest.
Anyuka nyugodtan dolgozhat korlátlan munkaidőben is akár, ez a nagyszülő jogosultságát nem érinti.
Az adott, hogy egy városban vannak - 20 perc gyalog. Ha szép az idő, nagyinál lennének a kertesben, ha esik, nagyi jönne a társasba.
A munka meg úgy alakulna, hogy novembertől állhat be az anyuka a régi helyére, de addigra lecsúszik a bölcsiről, mert még nem kap munkáltatóit, s akinek ez nincs, elutasítják. Persze a bölcsi lenne elsődleges, a nagyi Gyes igénylése akkor jön el, ha nem tolerálják, hogy az anyukát csak novembertől veszik vissza, mert addig alkalmaznak valakit szerződéssel a helyén - bár jelezte, hogy vissza szeretne menni a 2. év betöltése után.Na, akkor beadják a kérelmet a tényekkel, s majd a Hivatal véleményez.
Köszi a tanácsokat:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!