Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Aggódom anyámért, mit tehetnék...

Aggódom anyámért, mit tehetnék érte?

Figyelt kérdés

66 éves és az utóbbi időben elkezdett megváltozni. Türelmetlen, irritábilis, lelkileg instabil lett.

Legutoljára amikor beszéltem vele, egy apró dolog miatt is úgy ordított velem, mintha gyilkoltam volna. Majd átmenet nélkül elsírta magát, hogy nincs értelme élnie, nem érti mi van vele, fél, hogy az agya már nem a régi és orvosi segítségre lehet szüksége.

Kérdeztem, hogy van-e valami, amiről nem tudok és nyomasztja. Sírt, mondta, hogy nincs, ő se érti, hogy miért változott meg, apámmal is néha ok nélkül kiabál, pedig nem érdemli meg. (Tényleg jó ember, a 30 éves házasságuk alatt a legnagyobb probléma az volt, hogy ki vigye le a szemetet...)

Mivel látom, hogy tényleg megváltozott a személyisége és egyre instabilabb, sajnos lehet, hogy valóban orvos lesz a vége, de ezt a távolból nehéz biztosan megítélni.


Soha nem volt könnyű természete, de az utóbbi 10 évben jó irányba változott, velem is kedvesebb és odafigyelőbb lett, mint amilyen korábban volt.

Most hirtelen váltott át egy nagyon rossz állapotba.


Mit tehetnék? Főleg a "nincs értelme az életemnek" mondata ijesztett meg. Soha nem voltak öngyilkossági gondolatai, így most megijesztett ezzel :(


2011. márc. 11. 12:18
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Nem tudom, számít-e, de nála a változókor eü okok miatt a negyvenes évei végén volt, amikor én kb 8-10 éves voltam.

Tehát menopausa kizárva, már több, mint 15 éve túl van rajta.

2011. márc. 11. 14:01
 12/18 anonim ***** válasza:

Szerintem neurológus, pszihiáter, és onnan tudnak elküldeni további vizsgálatra. Nálunk is pl a memóriazavar kisfokú, inkább a hangulata ingadozik. Anyum most 75 éves, kb ötvenévesen kezdődött nála, és akkor csak enyhe hangulatingadozásai voltak. Szintén azt hittük, hogy depresszió, de nem tűnt olyan fokúnak, hogy gyógyszeresen kezelni kelljen. Kb kéthavonta idegesebb volt három napig, és ennyi. Aztán évek múlva jött hozzá ez a paranoia, az is eleinte ha évente egyszer előfordult, pl azzal állított haza a boltból, hogy őt figyelte egy járókelő az utcán. Két napig beleélte magát, utána elmúlt. A mostani állapota 25 év alatt lett ilyen, szóval ez évtizedek alatt alakul ki, eleinte enyhe tünetekkel, szóval attól nem kell tartanod, hogy jövő héten kihívja a rendőröket, mert éppen nem találja a zsebkendőjét.

Ezért jó lenne az orvos, mert ez amit leírtál, ez még simán kezelhető némi hangulatjavítószerrel, vagy egy nagyon enyhe nyugtatóval. De azért én nem vagyok orvos, szervi baj is simán okozhat ilyet, pl az is lehet hogy csak a paizsmirigyével van valami, érdemes annak is utánajárni, egy teljeskörű kivizsgálás nem árt, és legalább tudni fogjátok mi a a baj. :)

2011. márc. 11. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Tényleg ki kellene vizsgáltatni.

Én anyukámnál hasonló panaszok voltak, kiderült, h depressziós, "nincs értelme az életemnek" ez egyértelműen erre utal,

A dühkitörések náluk egy elhanyagolt cukorbetegség miatt alakultak ki, szó sem volt demenciáról, nálatok is érdemes lenne ezt is megnézetni!

2011. márc. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Alváshoz be szokott venni 0.25 mg Xanaxot, de ez még kétlem, hogy belezavarna az állapotába.

Paranoia nincs, inkább erős, néha túlzott kritikai hajlam (másokban gyorsan és felnagyítva látja meg a rossz tulajdonságokat), de ez mindig jellemző volt rá, nem sorolnám a tünetek közé.

2011. márc. 11. 14:28
 15/18 A kérdező kommentje:
Úgy tudom, hogy néhány hónapja volt valami izületi gonddal orvosnál és akkor nézték a vérét, a cukra rendben volt. Érdemes felülvizsgáltatni, pár hónap alatt kialakulhat cukorbetegség? (normál súlyú, így amiatt nem tartozik rizikócsoportba)
2011. márc. 11. 14:30
 16/18 A kérdező kommentje:

Ja, életkörülményei rendben vannak, egészségesen táplálkozik. Rendszeresen nem sportol, de havonta egyszer elmennek túrázni, illetve apám néha elcsalja egy túra-jellegű kutyasétáltatásra.

Dohányzik, heti 5 doboz megy el, esetleg ez lehet még rizikófaktor.

2011. márc. 11. 14:31
 17/18 anonim ***** válasza:

milyern értelmet lát az életben? (nagyon durva, hogy rögtön leépült elmebetegenek nyílvánítják, mert nem találja értelmét az életének..)

mit szeretne megismerni? kit/mit szeretne segíteni?

mit jelent számára a Teremtő?

Akit szeret, figyel-e néha Rá?

Persze, egyszerűbb benyomni pár gyógyszert, letompítani a tudatát, mint figyelemmel,szeretettel ezeket a kérdéseket körüljárni...

2011. márc. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Nem letompítani akarom, csak kivizsgáltatni, hogy legyen egy diagnózis. Én remélem a legjobban, hogy felesleges lesz és nem találnak semmit.

Nem vallásos, így a teremtő neki semmit sem jelent.

Pont az a gondja, hogy nincs célja, nem szeretne semmit se megismerni, semmiben nem leli örömét, amiben régebben igen.

Pedig van két kutya is, egész napra kellemes elfoglaltságot adnak, jópofa blöki mindkettő. Az egyiket állandóan cipeli is magával (yorkie).


Senki nem szeretné gyógyszerezni, de ha véletlenül kiderül, hogy fizikai elváltozás van az agyában, azt a teremtő vagy a szerető család (orvosi diploma híján) elég nehezen fogja egyedül megoldani...

2011. márc. 11. 15:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!