Név változtatásnál (vezetéknév) a mostani helyett akármilyet választhatok (pl. olyat is amiből egyáltalán nincs az országban)?
Vezetéknevet szeretnék változtatni. A jelenlegit születésemkor úgy kaptam hogy apám (aki fura figura, és már 20 éve nem láttam) az anyakönyvbe nem a saját nevét mondta be, hanem egy kitaláltat, és én azt kaptam vezetéknévnek... Tehát pl. anyum Kovács, apum Faragó, én meg Szabó lettem...
Ha megváltoztatom, én választhatom az új nevet? És bármilyen lehet, olyan is amiből egyáltalán nincs az országban? Tehát valami érdekes, jó hangzású magyar név? Pl. Álmosvölgyi, Holdfényvölgyi,...
Kitalált nevet akkor szokltak beírni ha az apa ismeretlen.
A névváltoztatás 20 ezer forint
A névváltoztatási kérelmet az e célra rendszeresített nyomtatványon, személyesen kell benyújtani a lakóhely szerint illetékes polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjénél, külföldön élő magyar állampolgár esetén az illetékes magyar konzulnál. Az eljárás illetéke 10.000. Ft (ismételt kérelem esetén 20.000. Ft), melyet illetékbélyeg formájában kell leróni a kérelmen.
A névváltoztatási kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét, személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét), továbbá családi állapotát, házasságkötésének helyét és idejét, lakóhelyét, értesítési címét, személyazonosságát és magyar állampolgárságát igazoló okmányának számát és érvényességi idejét. Amennyiben a kérelmező családi állapota házas, a névváltoztatással érintett házastársa személyi adatait is szerepeltetni kell a kérelemben. A kiskorú gyermekek személyi adatait is fel kell tüntetni, abban az esetben is, ha a névváltoztatás hatálya nem terjed ki a gyermekekre. A kérelmet indokolni kell, valamint nyilatkozni arról, hogy a kérelmezőnek volt-e már névváltoztatási kérelme.
A kérelemhez mellékelni kell azoknak a személyeknek az anyakönyvi kivonatait, akiket a névváltozás érint, illetve akiknek az anyakönyvi bejegyzését a névváltozás miatt javítani kell. A névváltoztatási kérelem kiterjedhet családi és/vagy utónév változtatásra. A házastárs névváltoztatása automatikusan kiterjed a másik házastársra is, amennyiben az valamilyen formában viseli a nevet változtató fél nevét.
A szülő névváltoztatása automatikusan kiterjed a szülő nevét viselő kiskorú gyermekre is, hacsak a szülők ennek ellenkezőjét nem kérik. Kiskorú gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha az egyik szülő szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette. Nagykorú gyermeknek önálló kérelmet kell előterjesztenie.
"Holdfényvölgyi,"
Arra se árt gondolni hogyan reagálnak az emberek.
A "Holdfényvölgyi" csak úgy eszembe jutott, mert van Holdfényvölgy nevű falu vagy valami ilyesmi Magyarországon : )
Nem hiszem hogy annyira furán hangzik, ismerek Parascherof vagy Raczkowsky nevű embert is...
Indok lenne... mivel a mostani egyrészt nem tetszik, másrészt amint leírtam semmi közöm hozzá...
ARRA SENKI NEM VÁLASZOLT HOGY MILYEN NEVET LEHET VÁLASZTANI! Ennek vannak szabályai?
A nem tetszik az nem indok szerintem
Akkor ki lehetek?
Bizonyára sokan emlékeznek A napfény íze című film zárójeleneteire, amikor a harmad- (negyed?) generációs főszereplő visszaváltoztatja családnevét Sorsról Sonnenscheinra. Az ehhez hasonló vallási-történelmi indokok elég nyomós érvek lehetnek, bár a 20. század második felében a hivatalos családnév-változtatások túlnyomó többségét épp ennek ellenkezője, a történelmi-társadalmi hatások vezérelte névmagyarosítás tette ki. Ez a névmagyarosítási hullám mára lefutott, az idegen nevek elhagyásában inkább a célszerűség, a hétköznapi megfontolások (könnyebb kimondani, egyszerűbb leírni) és a szép hangzás játszanak szerepet. Egyszerűsítési szándékkal is lehet nevet változtatni: ha valaki a kételemű családnevéből elhagyná az egyiket (pl. Schwarz-Fekete --> Fekete), valószínűleg simán megteheti.
Masszívan tartja magát az a vélekedés, hogy nevet változtatni csak úgy lehet, hogyha az ember az eredeti nevének kezdőbetűit megtartja, vagyis ennek értelmében én a Simon Eszter születési nevemmel nem lehetnék Balatoni Boglárka. Nos, ez egy tipikus városi legenda, erre vonatkozóan nincs semmi megkötés. Ez a tévedés valószínűleg onnan eredeztethető, hogy a névmagyarosítási hullámban nagyon sokan az eredeti nevükhöz hasonló, de magyar(os) nevet választottak, amelynek az eleje, de legalábbis az első hangzója megegyezett az eredetijével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!