Ilyenkor ,hogy történik az öröklés?
A páromnak az előző kapcsolatából van már egy kiskorú gyermeke, a párommal mi már férj és feleség vagyunk, nekünk is van egy közös gyermekünk. Mi történik abban az esetben ha a párom meghal? Ő a ház tulajdonosa, kell aggódnom amiatt ,hogy esetleg a gyermek vagy annak az anyja kirak minket a közös gyerekünkkel a házból?
Milyen jogok illetnek meg ebben az esetben engem? Szerintetek érdemes végrendeletet írni ebben az esetben?
Köszönöm előre is a válaszotokat!
12. Például ha a gyerekek még kicsik, akkor azt szokták beleírni a végrendeletbe, hogy ne a gyerekek örököljék a lakóingatlant, hanem a házastárs. Ugyanis ha a kisgyerekek örökölnek, akkor ráül az ingatlanra a gyámügy és azt iszonyú nehéz eladni is (ha elcserélnék, másikba költöznének, stb), vagy bármit kezdeni vele. Nem kötelező így csinálni, de ez is egy lehetőség. Nyilván a kérdezőéknél megint más a helyzet, mert a gyerekek féltestvérek, nem egy az anyjuk és itt a kérdező jóindulatán múlna, hogy kifizetné-e a párja másik gyerekét 50% arányban, ezért nem lenne érdemes pont ezt csinálni. (De amit mondtam csak egy példa volt.)
Ugyanígy ha van vagyona valakinek, akkor ugyanilyen kellemetlen. van két 5 éves gyereked és ők örökölnek tőled 50 millió forintot. Na de arra ráül a gyámügy a gyerekek 18 éves koráig. Az özvegyed alig fog tudni hozzáférni a pénzhez, amiből lehet ki kellene venni a gyerekek eltartásához, iskoláztatásához, felneveléséhez. Mehet a huzavona a gyámüggyel egyesével minden tétellel kapcsolatban és ők egyáltalán nem megengedőek, mindenért magyarázkodni kell nekik és engedélyt kell kérni majd tőlük lehet évtizedeken át. Ja és a pénz is csak inflálódik, mert nem fektetik be sehogyan sem és ami ma 50 millió forint az lehet 15 év múlva is 50 millió forint lesz papíron csak már nagyon nem annyit fog érni. Ugyanez cég tulajdonjoggal, stb-stb.
14!
De a végrendelet nem írhatja felül a törvényes öröklést, ergo mindenképpen járna nekik a köteles rész, nincs olyan, hogy a feleség örökli a lakóingatlant, még az 50millat.
Mi a fene bajotok volt a válaszaimmal? Itt van a dolognak egy jó leírása 2 tanulságos esettel, hogy miért fontos a végrendelet:
19!
Gondolom pl az, hogy itt van a kérdező, mint feleség, és van két gyerek, az egyik az előző házasságból. Ha apuka a feleségre hagyja a vagyon nagy részét, akkor az előző kapcsolatból való gyereket ezzel kb kisemmizi. De az is lehet, hogy anyuka megzakkan a vagyontól és a saját gyerekére is magasról tesz majd. Plusz manapság egyszerűbb a gyámhivatallal együttműködni a gyerek vagyonával kapcsolatban.
Ebben a konkrét kérdésben mindenki pont annyit kap, amennyi jár neki, semmi vita nem merülhet fel, így aztán felesleges a végrendelet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!