Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Van más is, aki későn döbbent...

Van más is, aki későn döbbent rá, hogy szeret olvasni?

Figyelt kérdés

Azért ebbe a témába írom, mert a családi háttere érdekel a dolognak.

Saját példámból indulok ki. Egészen kicsi koromban voltak mesekönyveim, azokból olvastak nekem, nézegettem őket. Általános iskolától fogva valahogy abbamaradt nálam az olvasás iránti érdeklődés, de ahogy visszagondolok, itt már nem kaptam könyveket, ami itthon volt azok a régi könyveim voltak, amiket kinőttem, esetleg szülőtől megmaradt nagyon régi könyvek, amiknek a témája nyilván nem érdekelt. Persze járhattam volna könyvtárba, de ahogy észrevettem akik az osztálytársak közül szerettek olvasni, azok gyakran kaptak könyvet, hisz máshonnan "nem tudhatták volna", hogy őket ez érdekli. Az életemből valahogy kiszivárgott az olvasás. Így bő 10+ évvel később döbbentem rá, hogy szeretek olvasni. Rettentő fura érzés belegondolni, hogy hány könyv maradt ki az életemből. Nem mondom, hogy remek könyv, de példának a Szent Johanna Gimit tudom felhozni. Sokszor látom például facebookon, hogy hozzám hasonló korúak mostanában árulják, mikor már véget ért bőven az a korszak, mikor az ilyen jellegű könyv úgymond "aktuális". Ők ezeket a könyveket nagyon sokan alkalmakra kapták. Pár részt utólag volt alkalmam olvasni, és szerintem ha évekkel ezelőtt megkaptam volna őket, akkor szívesen elolvastam volna mindet. De még sok más könyvet tudnék felhozni, ami már nem aktuális számomra, de jó lehetett volna elolvasni, "beleélni magam". Nincs könyvespolcom tele könyvekkel, amiket felhalmoztam volna az évek alatt. Úgy érzem, hogy jelentős részben amiatt maradt ki számomra az olvasás élménye, mert nem kaptam könyveket. Más is érez így?

(Tudom, tudom nem ez a legnagyobb probléma a világon, nekem sem ez a legnagyobb problémám, nem is szeretnék emiatt konfliktust, vitát itt.)



2021. jan. 9. 14:31
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok benne biztos hogy ha kapsz könyvet akkor olvasol. A nagyszüleimnél rengeteg könyv volt, otthon megint más könyvek voltak de engem nem érdekelt egyik sem. Ott voltak a kötelezők, gyűlöltem az összeset. Te neked is biztos volt kötelező olvasmány , tehát könyv közelbe kerültél vagy könyvtár közelbe hisz minden iskolában van könyvtár. Akkor miért nem olvastál? Ne a szüleidet hibáztasd emiatt. Egyszerűen ekkora értél meg az olvasásra. Van aki előbb van aki később. Gyerekkönyveket kaptál, utána nem érdekelt nem kaptál, most érdekel biztos kapsz. És semmiről nem vagy lemaradva. Én jóval később olvastam el az Egri csillagokat és a többi kötelezőt, mert hatodikban ember nem volt aki elolvastatta volna velem. Azóta meg digitálisan rengeteg könyv elérhető azt és annyit olvasok amennyit akarok. Említed Leiner Laura könyveit. Ajándékba vettem az unokahúgaimnak jó pár éve, itt ajánlották. Megvettem, gondoltam már csak bele olvasok ha megvettem, tudjam mit adok nekik, azóta felnőttként mindig megveszem magamnak az új könyveit. Nincs késő semmire.
2021. jan. 9. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Most is elolvashatod azokat a könyveket. Bemész a könyvtárba kiveszed, megveszed, vagy épp letöltöd. Ha most azon keseregsz, hogy jujj, az a pár könyv tette volna széppé a gyerekkorodat, az régen rossz. Mi az hogy kinőttél belőlük? Ugyan nem vagy gimis, de attól még most is élvezheted őket.
2021. jan. 9. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim válasza:
79%
Én akkor kezdtem, amikor megtanultam olvasni. Két barátnőm volt általános iskolában, akik otthoni minta alapján kezdtek olvasni, könyvtárba járni, mentem velük.
2021. jan. 9. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Mit értesz az alatt,hogy nem aktuális?

Igaz nekem olvastak otthon amíg nem tudtam.Utána én is sokat,magamnak.Anyaként a gyerekeimnek minden este,vagy délutánonként amikor nem lehetett kimenni a rossz idő miatt.Akkor akadtak a kezembe olyan könyvek,amit még nem ismertem.És később is,amikor nekik vásároltam ajándékba.

Ezeket is el olvastam.Igaz nem felnött könyvek voltak,de nem éreztem,hogy na most lemaradtam,mert csak most találtam rá.

2021. jan. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%
Csatlakozom azokhoz, akik szerint olvasni elkezdeni sosem késő :) Eszembe jutott rólad a Nyakigláb apóban szereplő Judy, aki kicsit cikinek érzi, hogy majdnem felnőttként olvassa a Kisasszonyokat, de gyerekként kimaradt neki, és most bepótolja, hogy ne maradjon lyuk a gyerekkori műveltségében. A Szent Johanna Gimi sokaknak nem is egyszerűen olvasmány, hanem a gimis éveiket pótolja, mert a sajátjuk nem volt jó. Ha akkor nem olvastad, most megint gimisnek fogod érezni magad. Ha meg úgy érzed, hogy akkor tetszett volna, de most már nem, az se gond, mert sok millió más könyv van, ami a mostani élethelyzetedben fog tetszeni.
2021. jan. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:
100%

Én nagyon fiatalon kezdtem el olvasni, viszont nem rendes könyveket, hanem a Wattpadon tengettem a napjaim. Egyáltalán nem profi, de ezzel is odajutottam, hogy elkezdtem én is írni.


Később kölcsönkértem a Szent Johanna Gimit egyik ismerősömtől, hat részét olvastam, most olvasom a Harry Pottert, amit a suli könyvtárából szereztem.


Többit PDF formátumban olvastam, ami nem igazán jött be nekem. Elolvastam a Bexi sorozat első két részét, és elkezdtem A Lepkegyűjtőt is, viszont ezt nem fejeztem be, mert itt jöttem rá, hogy az efféle könyveket nem olyan élmény képernyőn keresztül olvasni, mint kézben, fizikai formában.


Tehát nálunk mindig az volt, hogy én szerettem olvasni, mégsem tettem túl gyakran, minőségi könyvekkel, mert szüleim nem látták hasznát, így nem akarták erre költeni azt a kevés félretett pénzüket. Mondhatni igazuk is volt, hiszen megveszem a könyvet, elolvasom, aztán nem csinálok vele semmit. Mivel nekem ez lett belémnevelve, hogy a könyvek márpedig feleslegesek, így eddig nem is vettem könyvet. Most először rendeltem egyet, azt is kisebb összegben, viszont figyeltem rá, hogy megérje az árát, de így is bűntudatom van, hogy megveszem, ahelyett, hogy PDF-ben letölteném, ami ingyenes. (Nem melesleg illegális is.)


Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy nem maradtál le semmiről, nekem sem voltak könyveim. Ha kissé megnyugtat, én nem szerettem annyira nagyon a Szent Johanna Gimit, nyilván nem volt rossz, de nem a legjobb, amit olvastam. Nem maradtál le semmiről, simán elolvashatod, amiket elszeretnél. Csak hajrá^^

2021. jan. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
25 vagyok, és a mai napig olvasom Leiner Laura tinikről szóló könyveit. 😊 Visszarepít vagy tíz évvel az időben, nagyon jó kikapcsolódás. Mondjuk az újabb könyvei szerintem élvezhetőbbek, mint a SzJG.
2021. jan. 9. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

A gyerekeknek szóló maradandó és legnagyszerűbb könyvek felnőttként is ugyanolyan élvezetesek. Szóval nyugodtan olvasd el őket most.

Én időnként újraolvasom gyerekkorom kedvenc olvasmányait. A magam kedvéért és most már a gyerekem kedvéért is. Ha nem lenne gyerekem, akkor is újraolvasnám, annyira jók!

42 éves vagyok és könyvtáros.

Jelenleg Lázár Ervin Berzsián és Didekit és Bikfi Bukfenc Bukferencét olvastam el, továbbá Michael Ende Végtelen történetét, előtte Bálint Ágnestől a Frakkot, vedd elő nyugodtan Andersen meséit, olvasd el a Bogáncsot és a Fekete fülű fehér Bimet, A Vadon szavát, Az éneklő kutyát, A beszélő kutyát, aztán ha már nem vagy nagyon gyerek, remek kikapcsolódás és megunhatatlan James Herriot összes könyve. Ja, és ha tetszett a Végtelen történet, akkor olvasd el a Momot is. És persze ki ne hagyd A kis herceget.

Ezek olyan művek, amik gyerekként is mély nyomot hagynak az emberben, de amikor felnőttként olvasod el, akkor rájössz, hogy mennyi minden van bennük, amit gyermekként még nem értettél. Például, hogy A kis herceg a szerelemről, a hűségről és a kísértésekről szól.

Én amikor a Frakkot olvastam a gyereknek, úgy nevettem vele együtt, hogy folyt a könnyem. Nem mondanám, hogy csak az ő kedvéért élveztem.:)

Szóval nem vagy lemaradva semmiről, az igazán jó gyerek- és ifjúsági könyvek felnőtt korban is nagy élményt nyújtanak, sőt...Bálint Ágnes Mazsolája vagy Mazsola és Tádéja kifejezetten gyereknevelési kézikönyv lehetne minden szülő számára.:)

2021. jan. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!