Akinek kötőjeles a születéskori vezetékneve, annak, hogy változhat a házasságkötés utáni vezetékneve?
#10 Kettő kötöjeles is kettő. És kettőből első csak nével lehet különírva.
Székely-Királyné Tóth-Szabó Annának is két kőtőjeles neve van.
Szerintem elso valaszolo javaslata az egyetlen kivitelezheto dolog.
Amugy manapsag a felseg plusz ferj vezetekneve, most csak egyszeru esetben, az a XXI. szazad Kovacs Lajosneja, nem eroltetnem a ketto osszekombinalasat.
Tudomásom szerint 10-esnek van igaza.
"A családi név egy- vagy kéttagú. A kéttagú családi név tagjait kötőjel köti össze" - ennek a jogszabályi rendelkezésnek az a célja, hogy elkerüljük a vezetéknevek kezelhetetlen halmozódását. 11-esnek írom: nem két NÉVből, hanem két TAGból állhat a családnév, a házassági is. A kötőjeles családnév egy családnév, de két tag.
Tegyük fel, hogy lehetne házasságban úgy felvenni a nevet, hogy Kiss-Nagy-Tóth-Kovács, és ezt kapná Emőke, a lányuk is (hiszen kaphatja a két szülő családnevét kötőjelesen). A te logikád szerint Emőke vezetékneve egynek számít, hiába négytagú (ha már a szülőké is egynek számított, hiába kéttagú), tehát házassági névfelvételkor probléma nélkül hozzákapcsolható a házastárs vezetékneve kötőjeles formában. Aztán ha a gyerek összeházasodna egy hasonlóan szerencsés Varga-Szabó-Szűcs-Molnár nevű emberrel, és kötőjelesen akarja felvenni a nevét, ő lenne Kiss-Nagy-Tóth-Kovács-Varga-Szabó-Szűcs-Molnár Emőke. Elég Brazilos. Kezelhetetlen. Na, ezért rögzíti a törvény, hogy két tag lehet, és nem több.
Na de akkor mit lehet csinálni, ha a kéttagú családnévvel született emberek házasságban kötőjellel szeretnék viselni a házastársuk családnevét is? Nekik nem lehet? Nos, erre itt egy másik jogszabályi rendelkezés:
"Amennyiben az egyik vagy mindkét házastárs születési családi neve vagy előző házassági nevének a családi nevekből képzett része kéttagú, a házastársaknak nyilatkozniuk kell arról, hogy a Csjt.-ben ennek megfelelően meghatározott névviselési forma keretében melyik két családi nevet kívánják összekapcsolt házassági névként viselni."
Ezek szerint ha Kiss-Nagy Anna szeretné a népszerű kötőjeles megoldással felvenni a férje vezetéknevét, akkor a saját vezetékneve egyik tagjáról (vagy a Kissről vagy a Nagyról) le kell mondania. Ha a férj neve Tóth-Kovács, annak szintén csak az egyik tagját veheti fel kötőjelesen, vagy a Tóthot vagy a Kovácsot. A lényeg, hogy a házasság utáni, "felvett" vezetékneve két tagból állhat összesen, többől nem.
A "-né"-s verziókról elképzelésem sincs, hogyan lehet őket szabályosan variálni, erről nem is találtam semmit. Igazából már a sima "férj teljes neve+né+feleség teljes neve" (pl Fodor Jánosné Rácz Margit) verziónál sem értem, melyik része számít vezetéknévnek, és melyik keresztnévnek. Hogy tölt ki egy nyomtatványt? Melyik nevét hová írja? Ha ezt még kötőjelek is bonyolítják, az már nagyon durva. :D
Az anyakönyvvezető egyébként teljeskörű felvilágosítást tud adni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!