Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ezt hogy lehet kibírni idegile...

Ezt hogy lehet kibírni idegileg és megőrizni a nyugalmunkat?

Figyelt kérdés

Amikor egy családban betegség van, akár ellátásra szoruló rokon, azt hogy lehet kibírni idegileg?

A párom anyukája ápolja a nagymamát, akinek változó az állapota de sajnos demenciás és nem is nagyon tud mindent megcsinálni magának amit kellene. Már pszichológust hívtak a párom anyjához mert idegösszeroppanást kapott. Meg veszekedések is voltak, majdnem elváltak a párom szülei, a demens nagymama is veszekedett, a párom szülei nem tudtak sehova együtt elmenni.

A párom évekig lakott a nagymamájával (a másikkal) ami amúgy nem baj mert tudott neki segíteni meg odafigyelt rá de míg a szülei meg nem oldották hogy ők lesznek majd vele együtt, addig a párom el se tudott igazából költözni onnan.

Anyukám is sajnos ilyen helyzetben van mert apukámnak is ingadozik az állapota, nehézkesen mozog és nehéz megoldani a mosakodást például. Mindig figyelünk rá mert meg akarjuk előzni hogy probléma legyen (volt hogy többször elcsúszott vagy akár az éjszaka közepén lecsúszott az ágyról vagy megbotlott valamibe nappal és ehhez hasonlók). Engem az keserít el hogy már nem olyan mint évekkel ezelőtt, bár volt már rosszabb is, anyukám meg szerintem kezd egyre idegesebb és depisebb lenni mert minden rámarad emiatt és akárhogy is de ez nem könnyű helyzet.


Rokonom is volt már olyan helyzetben, hogy a testvérével lakott együtt aki ki se tudott mozdulni a lakásból. Amúgy nem tudom mi volt a helyzet de ennek a rokonomnak is volt egy csomó baja, a saját egészségügyi problémái, a testvéréé, anyagi gondjai is voltak.


Persze az ember jót akar a szeretteinek és segíti őket de hogy lehet valahogy megőrizni a türelmet, nyugalmat és nem idegösszeomlást kapni?

Meg amúgy nekem mindig eszembe jut hogy amíg az egyik ember segít a másiknak, addig a saját élete elmegy, ami főleg akkor elszomorító ha fiatal az illető. (Szóval mondjuk maximum 40)


Hogy lehet idegileg kibírni ha állandóan jelen vannak a betegségek a családban?

Vagy ha annyira leromlik hogy úgy marad?


Komolyan az egész környezetemben ezt látom, anyukám is azt mondja, hogy ő ebbe nőtt fel.



2020. aug. 5. 10:37
 1/10 anonim ***** válasza:
66%

Nehezen... Sajnos, nem olyan ritka eset, hogy az ellátásra szoruló személyt ápoló gyereke vagy egyéb leszármazottja öngyilkos lesz.

Mi négyen a nagymamámat pelenkáztuk 3 hónapig. Borzasztó volt azt látni, ahogy egy életerős asszony napról napra megy tönkre mind testileg mind lekileg! A nagymamám elméje is megzavarodott. Nem lehetett magára hagyni egy percre sem!

Egyébként rákos volt.

Ha többen gondoznak valakit, úgy is nagyon nehéz. De, egyedül ápolni valakit - ráadásul évekig, mert például agyvérzés következtében lerokkan - azt én sem tudom hogy lehet kibírni öngyilkosság nélkül néhány embernek...

Én biztos, hogy kinyírnám magam ilyen helyzetben!

Nem kívánom ezt a poklot senkinek, amikor valakidet hónapokig vagy akár évekig kell ápolni!

2020. aug. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
80%

Erre valo az idosek otthona.

Nagyapám 10 évig volt Alzheimeres. A teljes csald belerokkant. A halála után megegyeztünk, soha többé, aki gondozásra szorul, az megy az idosek otthonába.

2020. aug. 5. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
54%

Továbbá, ezért kéne minden országban engedélyezni az eutanáziát!

Mindenkinek sokkal jobb lenne így: a családnak és a betegnek is, mert nyugodtan, fájdalmak, szenvedés nélkül elmehetne.

2020. aug. 5. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
65%

3!


Ahol én élek, ott engedélyezett, de nem azért, mert a hozzátartozó nem akarja gondozni a beteget. Demencianal pedig - teljes joggal, nagyon helyesen- fel sem merülhet a lehetősége

2020. aug. 5. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
85%

Az idősek otthona nem ördögtől való, csak hát a régi beidegződések még működnek, inkább pusztuljon az egészséges, de mit szólnak hozzá a kívülállók, ha idősotthonba megy a beteg.

Számtalanféle otthon létezik, jól meg kell nézni, mit választ az ember, egyébként is kell hozzá az otthonba bemenő hozzájárulása, hacsak nincs gondnokság alá helyezve.

Az otthonban ellátják és végre levegőhöz jut, aki ápolja. Ki lehet hozni, ahányszor csak akarják és utána visszavinni.

2020. aug. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos mi is hosszútávú ápolás után jutottunk el oda, amit a kettes ír. Egyszerűen nem tudtunk minőségi életet biztosítani sem a gondozottnak, sem magunknak. Ezt nem lehet anélkül csinálni, hogy testileg, szellemileg, anyagilag és minden egyéb értelemben is ne rokkanna bele az ember. Régen, amikor a családokban több generáció együtt élt, a nők többnyire otthon voltak, addig is teher volt ez, de valahogy eloszlottak a feladatok, ahogy az idősebb rokonaim mesélik. Természetes volt. Ma munka mellett ez kivitelezhetetlen.

Bármennyire is szívtelenül hangzik, szerintem be kell látni, hogy mindenki számára jobb, könnyebb az élet, ha az ápolást szakemberekre bízzuk. A nagymamám 7 évet élt idősek otthonában úgy, hogy amikor beköltöztettük azt hittük utoljára láttuk. Az egész család együtt zokogott az üres házában. Depressziós volt, az ágy rabja. Mindent csak úgy tudott csinálni otthon, ha valaki segített neki, tehernek érezte magát, gyenge volt, állandóan arról beszélt, hogy megakar végre halni. Semmi motivációja nem volt arra, hogy összeszedje magát és velünk legyen még egy kicsit. Az otthonban volt társasága, segítsége, kapott orvosi ellátást, állandó felügyeletet, újra kivirult, mindennap felkelt, mi akkor mentünk amikor csak akartunk, akkor hoztuk el, amikor csak akartuk és sokkal szebben, tartalmasabban töltötte utolsó éveit, mint amit mi tudtunk volna neki így biztosítani a négy fal között magányosan, megkeseredve. Ezt sokszor mondta ő is, pedig az elején ellenezte az otthont.

Anyagilag sem mondanám, hogy rosszabbul járt a család, hiszen mindenki megőrizte mellette a munkahelyét. A szüleim félévente elmondják, hogyha oda kerülünk, egy percig se gondolkozzunk, hogy melyik utat válasszuk. Én is így szeretném, ha egyszer megöregszem és segítségre lesz szükségem.

A betegség, amit átmeneti állapotnak fog fel az ember, persze más. Szerintem a legjobb, ha ilyenkor összeül a család és megbeszélik hogyan tovább, hiszen ez az ápolt személynek sem könnyű helyzet.

2020. aug. 5. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
85%
Egyébiránt én pl még joval 50 alatt vagyok, de nekem es a ferjemnek egyértelmű, hogy idővel idősek otthonába magyunk majd.
2020. aug. 5. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
56%
Anyósom 87 éves és kettő éve van idősek otthonában. Agyilag teljesen egészséges, viszont a mozgása már korlátozott, bár elsétálgat. Egyedül lakott egy viszonylag nagy családi házban, sűrűn látogattuk, de nagyon magányosnak érezte magát. Saját döntése alapján ment idősek otthonába. Ő olyat választott, ami egy kis apartman egy ággyal, tehát nem kell mással osztozkodnia, de bármikor társaságban lehet. Ezen túlmenően minden ellátást megkap, amire csak szüksége van, a nyugdíja fedezi, pedig átlagosat kap, még marad is egy kevés költőpénze, de mi is viszünk neki sok mindent. Ezerszer jobban érzi magát, mint otthon.
2020. aug. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 1Léna ***** válasza:
0%

A szeretet tud ilyen nehézségeken átvinni minket.

Ha erős a szeretet kapcsolat, és tudjuk, hogy hogyan szeretett minket a betegsége előtt, akkor tudatosan átértékelhetjük azt ami most van. Törlesztünk, viszonozunk. Sokat kaptuk, akkor most mi adunk.

A gyermek neveléshez/gondozáshoz képest az a különbség, hogy ők már erősebb önakarattal rendelkeznek, amit szellemi állapotukhoz mérten, jól vagy rosszul használnak. Akik nem tudják megítélni, hogy mit tesznek, azok azt sem tudják megítélni, hogy azzal nekünk esetenként fájdalmat okoznak, felbosszantanak. Tehát ha régen jól/nagyon szerettek minket, akkor ha nem lennének betegek, akkor ma sem bántanának meg minket. A betegség megváltoztatja az ítélőképességet. A legnehezebb azt elfogadni az ember számára, hogy már nem mennek a dolgok úgy mint régen, sőt akár nagyon erősen korlátoz. A szellemünk nem öregszik úgy mint a testünk. Annyi dolgot szeretne még kipróbálni az ember, de ennek korlátot szab a test öregedése/betegsége. Ez nyugtalanító, érzelmi reakciókat vált ki.

Aki már volt kórházban, az tudja milyen lassan telik az idő amíg újra jön hozzánk valaki a szeretteink közül. Valóban a szakellátás lehet valaki számára előnyös egy intézményi elhelyezésnél, de megkérdőjelezi az előnyösséget azoknál, akik nehezen teremtenek kapcsolatot az ismeretlenekkel. A szeretet az olyan éltető elem az ember számára, mint a növényeknek a napsütés. Minél kevesebb szeretet vesz körül bennünket, annál kevésbé ragaszkodunk az élethez.

Ilyen helyzetekben szembesülünk azzal, hogy nincs jó megoldás, csak választhatunk, rossz és kevésbé rossz között. Azt kell választanunk amiben békességünk van, amiért nem teszünk magunknak sem és másoknak sem szemrehányást. Olyat teszünk amit magunk is szívesen fogadnánk majd a leszármazottainktól.

Egy ilyen helyzet a családban, erős személyiség formáláson viszi át a fiatalabb családtagokat, ami kedvező lehet az életük hátralevő részében.

2020. aug. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Léna!


Nem, a szeretet nem visz át mindenen. Sőt, a szeretet könnyen átfordul gyűlöletbe, mondjuk amikor a férj úgy 60 év házasság után lazán lekurvázza és semmittevonek hívj a feleséget, aki amúgy kb a lelkét is kiteszi neki. Vagy amikor a falra keni a pelenka tartalmát. Vagy amikor nagykessel kergeti a feleséget a házban, mondván a vadidegen betört a házába.... És ez csak pár példa a nagyapámról, aki a betegsége előtt maga volt a türelem és a kedvesség szobra.

2020. aug. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!