Hogyan javítható a bizalom képessége? (Könyv, szakirodalom, videó segítségével? )
Egy középkorú hozzátartozóm általánosságban nem képes megbízni másokban, emiatt elmélyült emberi kapcsolatai sincsenek. Ennek ellenére - saját bevallása szerint - mégis komoly szüksége lenne ilyen kapcsolatba kerülni másokkal, viszont egy határon túl legyőzhetetlen zsigeri ellenállás alakul ki nála és gyanakvóvá, elutasítóvá válik. Nem a kapcsolatai összképére, annak értékeire, lehetőségeire koncentrál, hanem kiragadja azt a kevés dolgot, ami bizalmatlanságra adhat okot és a továbbiakban ezekre fókuszál. Ezen "dolgoknak" többnyire nincs valós bizalmatlanságra okot adó tartalma/jelentése, vagy ha van is, messze nem olyan jelentős mértékben, hogy abból általános következtetések levonása indokolt legyen. Egy bizonyos határig képes ugyan megbízni, ami a mindennapjai tűrhető működtetéséhez szükséges, de ezen túl már nem, ami egy állandósult, komoly magányérzethez vezet nála. Bár időnként jelentkeznek paranoid vonások, de abba a kategóriába semmiképpen sem sorolható. Már felismerte, belátta, hogy nem mások megbízhatatlanok, hanem az ő hozzáállásával van a probléma; de ettől még elhatározásból, "akarattal" továbbra sem képes komolyabban megbízni másokban. Szakember segítségét is szeretné igénybe venni, bár arra majd pár hónap múlva lesz csak lehetősége.
Abban kérném a segítségeteket - figyelembe véve, hogy ha már ő eljutott addig, hogy változni szeretne, - ti milyen könyvet, szakirodalmat, videót(sorozat) tudnátok ajánlani, amely támogathatná őt ebben? Ahogy ismerem, egy gyakorlatközpontú, rendszeresen végrehajtható (pl. egy minden nap végén visszaellenőrizhető, önellenőrző, elemző) módszer testhezálló lenne számára.
Köszönöm!
Nem olvastam, csak rákeresve találtam: [link]
Egyébként a bizalomhiány valószínűleg az önbizalomhiányból ered, abból, hogy úgy érzi, ő nem méltó arra, hogy szeressék, az pedig a neveltetéséből: a szülei folyamatosan csak követelményeket állítottak elé, és "Lám, soha-soha senki nem mondta, hogy te jó vagy."
Mi lesz hónapok múlva, amikor már igénybe tud venni pszichológust? Már most kéne neki! Vagy kereshetne önismereti csoportot is, az olcsóbb, ott is kialakulhat bizalmi légkör, illetve pozitív visszajelzéseket kaphat magáról.
A szakember valóban fontos, de az önmagán végzett munka ennél lényegesebb. Szerintem egy pszichológus segíthet előhívni a jó kérdéseket és válaszokat (esetenként feltárni korábbi kiváltó okokat), illetve egy vezérfonalat mutatni egy új szemléletmód kialakításában, a gyakorlati a problémák kezelésében, tudatosítani a tudattalan motivációkat - objektív kontrollszemélyként, stb..; de ehhez kell a másik fél is. Ismerek pár emberkét, akik évekig eltötyörögtek a terápiákon és a "rosszul működő" személyiségük csupán megerősödött, viszont el tudták magukról mondani azt, hogy ők még ezt is megtették, még terápiára jártak... Lényegében kifinomult módon átpakolták a felelősséget a szakemberre, aki a legtöbb esetben eredményesnek találta a közös munkát. Bizony, minél intelligensebb az alany, annál nagyobb kihívás a vele való tényleges haladás. Szerintem amúgy sem terem jó szakember minden bokorban. És sok esetben a "páciens" is pszichológust vált, ahol kisebb "ellenállást", szembesülést tapasztal, vagyis csak látszólag, felületesen változik, nem pedig lényegileg. Szóval, véleményem szerint a szakember - mint egyedüli üdvözítő megoldás - kérdése is összetettebb, árnyaltabb téma. Mindig az a döntő, hogy az ember elszántan, szívósan akarja a változást avagy sem, belátva, hogy egyszerűen nincs más út.
Amúgy tényleg azért hónapok kérdése, mert majd csak akkor fog a pszichológusnál sorra kerülni.
Csoportmunka egyelőre nem járható út - később, ha halad, már igen - , pontosan a bizalmi probléma jellegéből adódóan.
A könyvajánlást köszönöm!
Igen, a problémája egyértelműen az önbizalomhiánnyal van összefüggésben, kicsit pontosabban az önbecsülés alacsony szintjével.
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!