Mit gondoltok, most hogyan tovább a kutatással?
Szerintem azért tudtam ennyire vissza menni, mert:
I.A családnevem nagyon, nagyon ritka
II. 6 hónapomba telt, minden erőmet belevetettem
III.A dédapám már a 1940-es években elvégezte 1820-ig a kutatást, hogy bizonyitsa a család nem zsidó származású
Azta de jó kis türelmetek van!
Én tuti bele sem fognák.
De kérdezhetek akkor tőled mint laikus?
Ebben mi a jó?Én még a dédszüleimet pl ismertem,de tovább nem érdekel az egész..
Most az miért jó ha az az 1690-es évekig visszakutakodsz?
Nehogy tolakodásnak vedd a kérdésem...csak tényleg kíváncsi vagyok.
Szuper ügyes vagy! Én is csak 1860 körülig tudtam visszavezetni (utána vannak hézagok), de sok helytörténeti törikönyvben szerepel a családnevünk, szóval tovább is bírnám. Végül kiderült, hogy az első kunokkal jöttünk be valószínűleg apai ágról. Anyai ágról pedig magyarok vagyunk. Miért jó?
Egy idő után amikor kiboncolgattad milyen származásúak lehetnek a felmenőid, utána elkezdesz keresgélni még tovább. Én pl. az egyes népcsoportokhoz tartozó külső jegyeket vizsgáltam meg magamon. Milyen az állam, a szemem, a csontozatom, a hajam színe, mindent...
Kérdező!
Ha elakadtál próbálj helyszíneket keresni. Nekem pl a családom Kunszentmártonból származik. Ott szokássá vált, hogy évenként adnak ki olyan könyveket történészek, amiben 1-1 történetet vagy helyszínt írnak le. Pl. leírták, hogy a török kiűzetése során találtak egy kincses tanyát, nem messze a Köttön-től, ahol Pálffyék tanyája volt. Földesúr volt, aki sok időt szentelt a parasztfiúk oktatására. Két mondat csak, de még több lendületet adott. Bár nekem most szüneteltetnem kell a kutatást a suli miatt, de tuti újra elkezdem! :) Gondolj bele. Megkérdezi majd a gyermeked, hogy "Anyu/Apu, mi honnan származunk?" és ha csak annyit tudsz neki mondani, hogy Zuglóból, akkor az nem biztos hogy ad neki valami plusszt, mintha kifejtenéd, hogy " Erdélyből származtak a szüleim, de végül a kisalföldre költöztek, majd a Duna-Tisza közé, stb. :) Én csak bíztatok mindenkit!
eleveltar.gov.hu (Kutatás fül)
adatbazisokonline.hu
Én először ezeken az oldalakon böngésznék egy kicsit. Ha korábban kapott nemességet a családod, annak lesz nyoma a Királyi Könyvekben vagy a DLDF iratokban (tudsz latinul?). Ha maradt fenn birtokadományozásról, perekről, stb. irat, abban is szerepelnek nevek, családi kapcsolatokra is szoktak utalni, ezzel esetleg lehet még tovább menni. Ez az időszak már nehezebben kutatható, a török megszállás alatt vagy vezettek valamiféle nyilvántartást, vagy nem, inkább az utóbbi jellemző, ráadásul az iratok nagy része elpusztult.
Ajánlom még a család- és helytörténeti szakirodalmat, akár rokon családokra vonatkozóan, abban is lehetnek adatok. Valamint az Arcanum DVD könyvtár IV.: családtörténet, heraldika, honismeret c. elektronikus kiadványt (nálunk pl. könyvtárból lehet kölcsönözni).
Hirtelen ennyi jutott eszembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!