Őseim között betelepített svábok is vannak. Készült valami feljegyzés a betelepítettekről? Utána tudok nézni valahol?
Utána tudok kutatni valamilyen iratok közt hogy pontosan honnan is jöttek az őseim?
Milyen feljegyzések készültek a betelepülőkről?
Nme hiszem, hogy van ilyen feljegyzés. De a magyarországi svábok Bajorországból települtek ide.
Esetleg valamelyik sváb település Önkormányzata vagy Levéltára tud segíteni.
""De a magyarországi svábok Bajorországból települtek ide. "
Bajorországban mint a neve is mutatja bajorok élnek,a svábok Bajorországgal szomszédos Baden-Württembergben laknak.
Sváb őseim falun laktak ott nem hiszem hogy lenne német önkormányzat.
Mindegy,majd a levéltárban ha arra járok megkérdezem.
Magyarországon minden betelepített németet dunai svábnak (Donauschwaben) neveznek. Ez az elnevezés egy történelmi tévedés miatt alakult ki, egy herceg vagy hadvezér első letelepített csapatai után, ha jól emlékszem Buda visszafoglalását követően. Azonban közel sem minden betelepített német volt sváb származású, csak kisebbik részük. A többségük Bajorországból és az osztrák örökös tartományokból érkezett (pl. Tirol).
A németség betelepítésének oka: mikor a törököt kiűzték az országból, rengeteg település kompletten lakatlanná vált, elhagyatottá, vagy nagyon megcsappant a gazdasági teljesítőképessége. Szükségessé vált a munkaerő, hogy később lehessen adót szedni, fellendítsék a kereskedést, bortermelést, a mezőgazdaságot. Munkaerő kellett tehát, fölösleges munkaerő pedig nyugaton volt, elsősorban Bajorországban és az osztrák örökös tartományokban.
A telepítések több hullámban zajlottak le, tehát nem egyszerre és nem azonos helyekre. Nagyjából az 1700-as évektől kezdtek szivárogni telepesek, és az 1750-es években tetőzött a betelepítés Mária Terézia alatt.
Egyszer tehát van különbség a telepítések hullámai szerint, 4 telepítési hullámot lehet megkülönböztetni, amik azért értek mindig véget mert valamilyen történelmi esemény miatt megszakadtak (pl. pestisjárvány vagy a Rákóczi szabadságharc). A megszakadást követően mindig újraindultak, hiszen az igény változatlan volt a betelepítésre.
Hogy melyik hullámban érkeztek az őseid, az anyakönyvekben találod, az 1700-as évektől kezdődően, vannak városok, ahol pl. 1696 után szépen végig lehet követni a hullámokat, ahogy bejöttek az "idegenek".
Aztán meg lehet különböztetni területek szerint is, ugyanis voltak területek ahol hivatalos uralkodói betelepítésekről volt szó, ún. kamarai betelepítésekről és ezekről feljegyzés is készült. Vannak szép, sokkötetes könyvek ahol családnevek szerint található bejegyzés arról, hogy mikor, honnan és hova telepítették be az ősöket.
Az én őseim zöme azonban sajnos pl. Fejér és Veszprém megyébe telepített német volt, ahol nem készültek ilyen listák, mivel ún. magánbetelepítések történtek. Ezeknek tehát 2 igazi forrása van: az anyakönyvek és az összeírások, elsősorban adóösszeírások pl. az 1715-ös vagy 1720-as. Urbáriumok is vannak, ezekben is megtalálhatóak a családfők nevei. Az 1800-as években is készültek községi összeírások, amik tartalmaznak neveket.
Azt, hogy honnan jöttek az őseid - hacsak az őseid nem valamelyik szerencsés területről érkeztek, ahol a dokumentálva van a betelepítés, pl. azt hiszem Pécs környéke, és egyéb helyek - akkor elsősorban az anyakönyvek lesznek a fő forrásaid. Itt nyelvjárás alapján lehet következtetni, hogy déli vagy északi német származású lehetett az illető. Pl. az déli/alsó német bajor-osztrák nyelvjárásban nem használják az umlaut-ot.
Lehet következtetni pl. ritka családnevek mai elterjedéséből is, szerencsés esetben, ha helységnévből képzett családnévről van szó, akkor a konkrét falura is ahonnan származnak az őseid.
Kereshetsz az interneten konkrét családnevekre is, hátha valaki készített már családfát. Néha megtalálhatod az őseid nevét a legváratlanabb helyeken, pl. sírköveken, birtokperekben, templom harangokon (ha készítettek), vagy bárhol.
Sok sikert hozzá, érdekes hobbi a családfakutatás.
Köszönöm a válaszodat!
Anyai és apai ágon is voltak német őseim.
Borsod megyében telepedtek le,ez nem igazán volt telepítési célterület,ezért remélem könnyebb lesz a kutatás.
Anyai ágon a német őseim családneve: Leflér
A német Leffler vezetéknév [meglehetősen] magyarosodott formája. Ez utóbbi pedig a Löffler név nyelvjárási alakváltozata, azaz ’kanálkészítő, fakanálfaragó’ értelmű foglalkozásnév a német Löffel ’kanál’ szó –er képzős származékaként.
Apai ágon a német őseim családneve pedig: Ludwig
A familysearch szerint ezek a családnevek Baden-Württemberg környékén a legelterjedtebbek.
Persze ez nem jelenti azt hogy onnan is jöttek.
Sajnos "csak" 1780-ig sikerült felkutatnom ezt az ágat,itt megakadtam.
U.i:Neked meddig sikerült felkutatnod a családfádat?
Még annyit hadd írjak,hogy evangélikus vallásúak voltak,de az olvastam hogy Mária Terézia kifejezett kérésére katolikusokat telepítettek be.
Nem tudom hogy kizáró ok volt a betelepítéseknél az evangélikus vagy protestáns vallás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!