Miként kell neki kezdeni a családfa-kutatásnak?
Kedves Kérdező!
Kétféle anyakönyvi kivonat van: polgári és egyházi, de 1895 előtt polgári anyakönyvi kivonatok nem voltak (ilyenkor az egyházi anyakönyvi kivonat az indulópont)
A polgári anyakönyvi kivonatok kutatása korlátozott a levéltárakban: születésieknél 90 év, házasságiaknál 60 év (Budapesten 75), halottiaknál 30 év a tilalmi idő.
Az egyházi anyakönyvi kivonatok több helyen kutathatóak: Óbudai levéltárban, Mormonoknál (XIV. kerületben) vagy itt kényelmesen az interneten (nem mindent vittek fel). Ha valamelyik rokonod Magyarországon kívül született, házasságot kötött vagy halt meg, akkor még nehezebb. Óbudán szlovákiai, erdélyi, kárpátaljai stb. kivonatok is találhatók, de nem minden mennyiségben. Szerencsés esetben internetről is lehet kutatni pl. cseh egyházi anyakönyveket felvitték.
Ha valamelyik egyenesági rokonod beleesik a tilalmi időbe pl. nem tudod mikor halt meg a dédapád de azt igen, hogy hol, itt megakadtál, stb. mindenképpen szükséged lenne arra a kivonatra a családfakutatás folytatásához, akkor fordulj az illetékes Polgármesteri hivatalba és illetékfizetés ellenében kikérheted a polgári anyakönyvi kivonatot (nem minden kerületben van név szerinti kikeresés, ezért nem vállalják, hogy átnézik az anyakönyveket), ezért jobb először megkeresni a régi anyakönyvi kivonatokat, amelyek a család birtokában vannak.
Jó családfakutatást :)
Van egy Magyar Családkutató Egyesület, MACSE. Én is tag vagyok. A weboldalon nagyon sok információt találhatsz: www.macse.org. A tagok is sokat tudnak segíteni.
Amúgy nagyon kiváló ingyenes forrás a www.familysearch.org.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!