Az egyházi, házassági vagy halotti anyakönyv a hitelesebb?
az egyik felmenőmnél a halotti anyakönyvben 2 évvel eltér a házasságkötés napja, y helyett i van a vezetéknév végén, Rozina helyett Róza van bejegyezve keresztnévnek és március helyett április a születési hónap
mindez a házassági anyakönyvhöz képest tér el, melyik a hitelesebb?
A házassági. De a születési a legbiztosabb.
Mikor nősültem, a papírok kitöltésénél az anyósom és apósom adatait kellet közölni és ezt mégcsak kb. sem tudtam. Odaírtam eg kitalált dátumot és így is simán megment.
Állami vagy egyházi anyakönyvben?
Ha egyházi,és az l800-as évek beli, akkor nehéz eldönteni, hogy melyik a hitelesebb.
A házassági a leghitelesebb. Azt akkor jegyezték be, amikor a pár megesküdött. A halálozást sem biztos, hogy azonnal bejegyezték, de a születés a legbizonytalanabb., Akkor még otthon szültek, és csak akkor jegyeztették be az anyakönyvbe, amikor ráértek a paphoz elmenni. De a családunkban találtunk olyan személyt is, aki az anyakönyv szerint nem is született meg, mégis meghalt.
A neveket pedig úgy írták le, ahogy a pap hallotta vagy mondták neki.
Nagy-Nagybátyámnak már a születésiben rosszul szerepelt a születésének hónapja...viszntnmindet az alapján töltöttek( a halottit is)
Pedig ez nem volt régen, még csak most lenne 60 éves.
Dédi mindig mondta,mhogy már pedig ő szülte, Péter, Pálkor, akkor nem lehet július( nagy dátum géniusz volt, mindenkit tudott mikor született, mikor házasodott, mikor halt meg, és mikor van a névnapja, nem csak a rokonokat, hanem akár a szomszédokat is, pedig gyereke 7 volt,unokája 15 dédunokája éltében 6..)
Szerintem a kettő összevetése
Születés dátuma az a születési anyakönyvben szereplő (ha nagyon régen, akkor az egyházi bejegyzés)
A név kérdése viszont érdekes, mert hiába anyakönyvezték egy nven, ha nem azt használta régen gyakran került másképp a házasságiba, majd a halottiba, sőt a leszármazott is más nevet kapott.
A családban 2 példa
Az egyik az előbb említett dédim
Született egy néven, férjhez ment, majd született 3 gyereke, anank egyféle név van az szül.anyakönyvikivonatban, a dédi megváltoztatta a nevét, a többieknek más van a szül .a.k-ban.
Tehát ha valaki később családfát állít nálunk, akkor majd nehezen rakja össze, mert a dédinek a születési névként a régi sehol nincsen feltüntetve.
Volt is kever a hagyatéknál.
Másik példa.. 3 generáció alatt lett a Rózsa vezetéknévből névből Rúzsá.s
Erre nincs jó válasz. A XIX. század arról szólt, hogy az adott felekezethez tartozó személy beírt valamit a rublikába, de azt már senki nem ellenőrizte, hogy az helyes-e?! Tulajdonképpen, ha már a születési sem pontos, akkor csúszik minden és így lehetnek hónapos vagy több éves csúszások a többi később keletkezett (mondjuk házasságiban lejegyzett szül. adatok) adathoz képest.
Egyik ősömet pl. 6 évvel korábban találtam meg, mint ahogyan az a halálozásiban le van írva. Ez ilyen, erre ne is kapja fel senki a fejét, mert alap. Vagy pl ilyen, hogy a halálozásiban bediktált, elhunyt személy szüleinek a neve nem egyezik teljesen a születésiben lejegyzett nevekkel... hát igen, ha a gyermek jelentette be az elhalálozást, akkor nem mindig tudta pontosan a nagyszülő nevét, akit lehet, hogy nem is ismert.
ez esetben konkrétan ÁLLAMi házasságkötési vs ÁLLAMI halotti anyakönyv ütközött
itt melyik az "erősebb?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!