Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Az édesanyám beteg, segítségre...

Az édesanyám beteg, segítségre van szüksége. Hogyan tovább?

Figyelt kérdés

Édesanyám 3 évvel ezelőtt többszöri agyvérzést kapott, ami után gyakorlatilag vegetál. Teljesen lebénult, hol abszolút nem reagál semmire, hol teljesen tiszta a tudata és apróbb mozdulatokra képes. Az orvosok segíteni nem tudnak rajta, csak szinten tartják az állapotát amennyire lehet.

Elég kacifántos az életünk. Amikor ilyen helyzetbe kerültünk éppen elköltözni készültem, persze így megváltozott a véleményem. Itthon maradtam és a család együtt oldotta meg a helyzetet, közösen ápoltuk anyukámat, majd amikor dolgozni kezdtem ápolót vettünk fel mellé az anyagi vonzatát ennek szintén közösen vállalva. Ő azóta is hűségesen velünk van és őszintén rengeteget köszönhetek/köszönhetünk neki. Már inkább családtag, mint alkalmazott.

Amint rendeződött a család sorsa, apu lelépett... Anyagilag és lelkileg is támogat, ígéretet tett arra, hogy ez így is lesz, amíg szükségünk van rá, de mint családra, már nem kíváncsi ránk. Talált magának új párt, aki persze az anyagi segítséget nehezményezi, így nem tudom erre meddig számíthatunk. (Enélkül az ápoló munkáját nem valószínű, hogy tudnám finanszírozni)

A barátaim leszakadoztak, mert nem volt időm rájuk, egyedül a párom maradt nekem. Szeretnénk összeköltözni és elkezdeni a közös életünket, amibe nekem bele fog tartozni az anyukám is örökre, de ő ezt nem így gondolta. Jól elvannak, de nem akar együtt élni vele és ezt ma egyértelműen a tudtomra is adta. Még is mit csinálnék vele?? Nem fogom beadni egy intézetbe, hogy ismeretlenek között legyen, csak mert a páromnak nem tetszik ez a helyzet. Utálja a gondolatot is, hogy egy "idegen" emberrel (az ápoló hölgy) és az anyukámmal kelljen együtt élnie, aki ilyen állapotban van. Én pedig utálom amiért ilyen helyzetbe hoz és úgyérzem teljesen kicsúszik a talaj a lábam alól. Már senkim nincsen, akire számíthatok. Az egyetlen ember, akire bármikor bármiben számíthattam csak vegetál, akire pedig az utóbbi 5 évben az életemet bíztam, most közöli, hogy csak anyu nélkül kellek neki!? Ha választás elé állít egyértelmű lesz a döntésem, de én ezt már nem tudom hogy élem túl... :'(

26 éves vagyok, az édesanyámat kis híján elvesztettem, a családom tönkrement és szétszakadt, a barátaim leszakadoztak és most úgy tűnik a kapcsolatomnak is annyi... A "tökéletes" életem 3 év alatt apró darabokra hullott és én nem tehettem ellene semmit. Hogy lehet ezt ép ésszel feldolgozni? :'(



2013. aug. 24. 00:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
86%

Ne a "párod" hagyjon el téged,hanem te őt!Megalázni ne engedd magad még ilyen helyzetben sem.

Nagyon nehéz lehet neked.:( Amikor anyukádnak tiszta percei vannak,akkor beszélgess vele sokat.Gondoskodj róla és szeresd,de találj magadnak olyan társat,aki a bajban is társ,nem csak a jóban.

Állj talpra,tudom,hogy nehéz lesz,de én bíztatlak,sikerülni fog,ha küzdessz a jobbért!

2013. aug. 24. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
84%
Kedves leányzó, a pasit ne sajnáld, mert ha anyukád betegsége ekkora neki, akkor csak a hátát láthatnád, ha neked, vagy a gyereketeknek súlyosabb baja lenne a jövőben. Persze bajban derül csak ki, hogy kire lehet számítani, de őrá biztosan nem. Apukádat nyugodtan "használd ki" érzelmileg, elképesztően felelőtlen ember, ha képes volt a huszonéveid legelején ekkora súlyt rakni a vállaidra, amit persze ő maga könnyedén lerázott.. Most pedig irány felfrissíteni a régi barátságaidat! Lesz olyan, ami már menthetetlen, de jópáran nagyon fognak örülni, ha visszakaphatnak téged. Nem vagy egyedül, még ha pillanatnyilag úgy tűnik is ezért tedd meg magadnak azt a szívességet, hogy nem választasz magad mellé olyan párt, akire a bajban ugyanúgy nem számíthatsz, mint ahogyn te és az anyukád sem számíthattatok az édesapádra, a családfőre. Erős vagy, ki fogod bírni ezt is. Meglátod, mennyi emberségesebb, megbízhatóbb, családcentrikusbb férfi van, akik támaszt nyújtanak, ha gond van és akik büszkék lennének rád mindazért, amit a beteg anyukádért teszel. Ne hagyd, hogy a kétségbeesés elvakítson.
2013. aug. 24. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
81%
*ekkora teher*
2013. aug. 24. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
83%
Kedves Kérdező! Nagyon sajnàlom,h ilyen "pàrod" van.Nagyon nehéz lehet neked,de erősnek kell lenned az anyukàd miatt!Tedd ki minél hamarabb azt az embert,mert nem való tàrsnak!Maximàlisan tàmogatnia kéne téged mindenhogyan,ahogyan egy embert lehet!Az én pàrom anyukàja tüdőràkos,nincs munkàja,így megélni sem tud.Nem sajnàlom rà sem a pénzt,sem az energiàt!Pàrom anyujànak köszönettel tartozom,amiért ilyen nagyszerű férfit nevelt nekem! Ha a pàrod tényleg szeretne,akkor talàn hasonlóképp àllna a dologhoz.Sajnos azt kell,h mondjam,a pàrod nagyon önző!Az ilyen ember a sajàt anyjànak sem segítene és valószínűleg neked sem,ha vmi történne veled...simàn ott hagyna,nem okozna neki gondot...és te ilyen emberrel osztozol az életeden?Jobban jàrsz,ha lèpsz...
2013. aug. 24. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
60%

semmi baj nincsen. lehet életed legintenzívebb időszakát éled. most vagy a csúcson.


szerintem ne engedd el a párodat. valószínűleg nem ez az élet járt a fejében, amikor elképzelte mi vár rá. nehéz lemondanunk valamiről, amit szerettünk volna, látni, ahogy ha valahogy döntünk más lehetőségek visszafordíthatatlanul elzáródnak. ez fáj.


szerintem meg lehetne szépen próbálnod átéreztetni a pároddal, hogy ha nem fogadjuk el amit elénk vet a sors, ha nem azt a játékot játsszuk, akkor csak elégedetlenek leszünk és elbukunk. pl ha te is itt egy egyszerű életet akarnák, akkor boldogtalan lehetnél. úgy lehetsz boldog, ha ezt akarod. ezeknek a kacifántoknak a kibogozását. ez a te személyre szabott játékod.


szóval valahogy beszélgethetnél vele arról, hogy ő mit tenne, ha az ő anyukája lenne ilyen helyzetben. mi lenne a Szép tett a részéről. és minek örülne ő hasonló helyzetben. és egyáltalán szerinte nem az a Szép, ha kitartasz a mellett akit szeretsz, ha ez életed, céljaid átalakításával jár is? mikor tartana ő többre téged.


valahogy hagyni kell, hogy elvegyenek belőlünk. nagyvonalúan oda kell adni az időnket, az életünket. és ez a dolog, hogy mások elvesznek belőlünk és mi elveszünk belőlük és minden rendben van lesz az életünk.


szerintem hagy időt a barátodnak, hogy feldolgozza, hogy az élete másik élet mint amit gondolt. és valahogy tudd felmutatni ennek a nagyszerűségét neki.


persze lehet ettől még elmegy. de ne siettesd ezt. húzd az időt. és beszélgess vele ezekről, elfogadva akármi lesz.

2013. aug. 24. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
77%

Feldolgozni? Nehezen.

Ugyanebben a helyzetben voltam 30 évesen, csak én tök egyedül csináltam mindent anya körül. Testvérem nincs, rokonok lesz@rtak.

Párom sem segített semmiben, a végén le is lépett-de talán jobb is így. Olyan emberrel mihez kezdjek, akire nem lehet számítani? Ő nem társ!

Ne gondolkozz túl sokat, ezen a helyzeten nem tudsz változtatni, és ha sokat agyalsz, csak neked lesz rosszabb, befordulsz teljesen... Neked most anyukáddal kell törődni! Piszok nehéz helyzet, az biztos! És tényleg bajban derül ki, kire mennyire lehet számítani. Apukáddal talán meg tudod értetni, hogy szükségetek van az anyagi támogatására, a pároddal pedig ez egy 'próbája' a kapcsolatotoknak. Ha most nem áll melletted, nem téged támogat: hadd menjen!

Most anyukád legyen a fontos, és vigyázz magadra, nehogy összeszakadj! Mert nehéz...

2013. aug. 24. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
87%

Nagyon könnyen mondják itt sokan, hogy hagyd el, ne bánkódj stb. Azért nem olyan egyszerű ez a helyzet. Aki nem volt benne, az nem tudja mivel jár ez. Én a mi családunk esetét ismerve maximálisan megértem a kérdezőt és párját is.

Amikor anyukám 32 éves volt, az édesanyja lebénult szívroham és két agyvérzés miatt. Az egész család természetesnek vette, hogy segítjük, nem dugjuk intézetbe. Én akkor voltam 11 éves, helyhiány miatt egy szobában voltam vele. Úgy adták haza, hogy maximum fél éve van hátra. Eleinte nekünk is ápolót kellett fogadnunk, mert 24 órás felügyeletet igényelt és nem tudtuk máshogy megoldani (a fizetése annyivolt napi 8 órára, mint amennyit apu keresett 12 alatt), azután rájöttünk, hogy az ápoló költségei miatt nem jutunk egyről a kettőre. Például tönkrement a bojler, de fél év volt mire meg tudtuk csináltatni. 14 éven keresztül ápoltuk. Édesapám éjszakára kérte magát a munkahelyén, édesanyám otthoni munkákat is vállalt, én rohantam haza az ebédszünetben, hogy a mamát is megetessem, iskola után rohantam tisztába tenni, tornáztatni, a gyógyszereit beadni. Akkor nem tűnt föl, hogy mennyire rossz a helyzet, csak csináltuk amit kellett és nem foglalkoztunk semmivel. Anyu véletlenül terhes lett, a születésem után folyamatosan próbálkoztak babával, de nem sikerült, akkor meg gyógyszer mellett jött össze. Nem tarthatta meg, mert ha kiesett volna a pénze nem tudtuk volna fenntartani magunkat. A mai napig sem tudta feldolgozni, mindig gyetyát gyújt akkor amikorra ki volt írva. Így teltek az évek. Mi lassan eltávolodtunk egymástól. Már nem beszélgettünk és hogy őszinte legyek a végén már nem is hiányzott. Édesapám mindvégig kitartott, de a házasságuk ráment. A barátok elmaradoztak, a családtagok is. Az egész házat bejárta a szag, amit mondjuk egy elfekvőben lehet érezni (fertőtlenítő, vizelet, széklet, használt pelenka), pedig folyamatosan takarítottunk, szellőztettünk.

Miután a nagymamám meghalt, el kellett telnie 2 évnek, hogy egyáltalán beszélni tudjunk egymással a köszönésen kívül. Akkor anyukám azt mondta, ha ő ilyen állapotba kerül, eszembe se jusson hazavinni. Egy zombi miatt feláldozta a családját. Tudom, hogy akkor tiltakoznom kellett volna, hogy á, dehogy, ne is mondj ilyeneket, de nem ment, csak elkezdtem sírni és ő is sírt velem.

Azóta eltelt 8 év, már férjem és gyermekeim vannak. A kapcsolatunk is sokat javult. Mindannyian írtunk végrendeletet mindenre felkészülve. Abban megegyeztünk, hogy amennyiben valamelyikünk ágyban fekvő beteg lesz, intézeti ellátást kér és nem otthoni ápolást.


Csak annyit tudok tanácsolni, hogy beszéljétek meg a lehetőségeiteket és közösen döntsetek.

2013. aug. 24. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
74%

Teljes mértékben igazat adok az utolsónak. Én három évig ápoltam édesanyámat kisgyerekek, munka, család, építkezés, stb. mellett. A halála utána majdnem 5 évig jártam kisebb-nagyobb időközökkel pszichiátriára, annyira megviselt az a súly, ami akkor a vállamon volt. Iszonyúan nehéz. És nem lehet elítélni azokat az embereket sem, akik ilyenkor elmaradoznak mellőlünk. Az ember ösztönösen a szépet, a jót, a boldogságot keresi, hogy kibírja a mindennapok robotját. Miért várnánk el másoktól, főleg ha nem családtagok, hogy együtt szenvedjenek velük ?


A barátnőm 14 évig ápolta az édesanyát, lemondott mindenről, emberi roncs lett belőle.


Nem tudom, mi a megoldás, én sem találtam meg anno. Azt viszont tudom, hogy már most arra gyűjtögetek, hogy az én gyerekeimnek, ha kiszolgáltatott állapotba kerülök, ne kelljen évekig az ágyam mellett állniuk és feladniuk mindent.

2013. aug. 24. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
67%
Kíváncsi vagyok, hogy a lepontozók közül hányak ápoltak magatehetetlen beteget évekig ?
2013. aug. 24. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
80%

Bár tudom, hogy le leszek pontozva, de én az utolsókkal értek egyet.

A barátnőm édesanyja szintén agyvérzést kapott. A barátnőm és a férje szinte azonnal otthonba adták, mert nem volt lehetőségük arra, hogy valamelyikük otthon maradjon vele vigyázni rá. Rendszeresen látogatták, ugyanúgy szerették, de tudták, hogy ha magukkal viszik a saját házukba, onnantól a magánéletük szinte megszűnik létezni és szinte biztos, hogy egy idő után a házasságuk is ráment volna. Gyönyörű otthont választottak neki, ahol mindene megvolt. Sajnos már nem él, mert egyre rosszabbodott az állapota.

Soha eszembe sem jutott elítélni őket ezért, szerintem én sem bírnám idegileg, anyagilag pedig pláne.

2013. aug. 24. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!