Hogyan lehetnék családfa kutató?
Végzettség szükséges? Vállalkozói igazolvány kell hozzá?
Az a helyzet, hogy több családfát csináltam már. Pl. a párom családfáját felkutattam az 1200-as évekig visszamenően.
Szeretnék ezzel foglalkozni, csak nem tudom, hogy mi ennek a hivatalos útja. Segítenétek?
Nézzétek, semmi okom nincs bizonygatni az igazamat...
De, hogy megértsétek: a kutatás során eljutottam egy olyan felmenőhöz, akinek a neve ismerősen csengett, tudtam, hogy hallottam már ezt a családnevet. Rákerestem erre a családra, és kiderült, hogy nemesek voltak. Ismét kutatni kezdtem és kiderült, hogy egyenes ági leszármazottja a párom Zichy Annának, akinek férje Szelestey György volt. A Szelesteyek régi nemesi család. Családfájukat vissza lehet vezetni IV. Béla koráig.
A Szelestey család legelső ismert őse a Jaák nemzetséghez tartozó I. Csuna volt. Egy IV. Bélától származó birtokadományozási levélben meg van említve a neve. A dátum: 1221.
Ennyi. Innentől kezdve nem válaszolok, csak az eredeti kérdésemre...
Bocsánat, de mit érek én azzal, ha egy hobbi vagy épp hivatásos családfakutató pár napig tágítja a fejem olyan dolgokkal, ami amúgy is fent van az interneten? A gótikus betűkkel írt XVIII. századi evangélikus anyakönyvek olvasására fel tud készíteni valaki pár nap alatt? Kötve hiszem.
Konkrétan ilyen szakirányú végzettségről én nem tudok. Aki kiállít ilyen papírt, hogy elvégeztél x-akármilyen családfakutató tanfolyamot, az mi alapján ad ki oklevelet? Van ilyen OKJ-s (bejegyzett) akármi? Számlát kapok a befizetett összegről?
Szerintem ezt úgy célszerű elkezdeni, ha az ember tisztában van a történelemmel, beszél bizonyos nyelveket (főleg ugye a latin fontos) és vannak referenciái (referencia alatt nem azt kell érteni, amit már az előző posztban is írtam, hogy átemelek egy már kész családfát a sajátomba...). Magam is kutatom a családfámat, az egyik ágat az 1600-as évekig vezettem vissza, de azt nem tudnám biztosra mondani, hogy bármilyen bejegyzéssel elboldogulnék, pedig már rengeteg mindent láttam. Aki ilyenbe vágja a fejszét, annak biztosra kell mennie. Utazni kell, esetenként külföldre, beszélni kell annak az országnak a nyelvét (hacsak nem angolul), tisztában kell lenni az ottani kutatási törvényekkel, stb. Esetenként hosszabb szövegeket latinról - magyarra... Szóval amennyire könnyűnek tűnhet a saját családfánk, annyira lehet kijózanító másé - vagy másénak a félbehagyása, mert nem boldogulunk vele.
Én úgy gondolom, hogy több 10 éves kutatási tapasztalat (ne adj isten levéltáros foglalkozás) és persze vállalkozói igazolvány szükséges ehhez.
Hihetetlen, hogy még mindig nem értik egyesek...
Nem kaptam kész családfát. Az igaz, hogy volt egy név, ami ismerős volt, és igaz az is, hogy ennek a családnak a fája fent van a neten, DE tudjátok hány ága van annak a családnak? Csak Rozáliából 11-et számoltam, akik unokatestvérek/unokanővérek voltak. Annak az ősnek, akinek a neve ismerős volt, ne tudtam a pontos születési dátumát. Szóval nem kis kutatásba, egyeztetések sorozatába telt mire a végére jártam. Hónapokat vett igénybe az egész családfa.
Nem is beszélve arról, hogy jó néhány névvel én magam bővítettem azt bizonyos családfát, ami fent van a neten, mert sok kérdőjel volt és még van is...
Örülnék neki, ha ismeretlenül nem kritizálná, és vonná kétségbe a munkámat senki.
Szia!
Nem tudom, hogy mi lett végül a dologgal a 3-4 év alatt, de engem is érdekelne a szakma. Sikerült valamit kiderítened?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!