Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogy csináljak magamnak...

Hogy csináljak magamnak családfát?

Figyelt kérdés
vagyis visszamenőleg úgy 100-150 évig. Hogy ekll? Hallottam valaki egészen a 14.sz-ig visszavezette, de azt hogy?
2012. máj. 13. 15:20
 1/5 anonim ***** válasza:

Megkérdezed a szüleid, nagyszüleid, hogy mondják el, mit tudnak a felmenőkről. Aztán elkezded kutatni az anyakönyveket és az ott talált információk alapján kutatsz tovább a szülőkről talált adatok alapján. A 17. vagy 18. századtól vált általánossá az anyakönyvek írása, tehát addig valószínűleg vissza tudod vezetni. Kivéve ha elakadsz valahol, mert pl. egy tűzvészben elégtek a szükséges anyakönyvek.

Ennél régebbre akkor tudod visszavezetni a családfád, ha nemesi ősökkel rendelkezel, az ő adataikat ugyanis már évszázadokkal korábban is jegyezték.

2012. máj. 13. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
és az anyakönyveket hol találom?
2012. máj. 13. 16:49
 3/5 anonim válasza:

Ha jól tudom, Magyarországon az állami anyakönyvezés rendesen az 1910-es években indult be, de az akkor születettekre még valószínűleg emlékeznek ma élő rokonaid. A településeken kell keresni, a templomokban lejegyzik a kereszteléseket, születéseket, temetéseket. Ehhez persze tudni kell a helységneveket, és a vallásukat. Viszont, ha jól tudom, az állami anyakönyvekhez január 1-től már a családfakutatók sem férhetnek hozzá, legalábbis tavaly volt egy ilyen törvényjavaslat, nem tudom, mi lett az eredménye.

Egyébként az 1600-as évekig nem könnyű visszavezetni a családfát, mi is csak azért tudjuk, mert azóta minden generációt leírnak, és valami véletlen szerencse folytán az évszázadok alatt nem a legidősebb ágon öröklődött, hanem valamilyen csoda folytán hozzánk került. Szóval nekünk csak két-három kimaradt generáció után kellett kutatnunk, de úgy se volt egyszerű, hogy tudtuk a vallásukat és a helységeket is.

2012. máj. 13. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
érdekes :)
2012. máj. 13. 17:17
 5/5 anonim ***** válasza:

Az anyakönyveket templomokban vagy anyakönyvi hivatalokban találod meg, nyilván a templomban az egyházit, a hivatalban az államit.

De a régebbi anyakönyvek megtalálása nem egyszerű. Levéltárakban, könyvtárakban, raktárakban lehetnek, meg sokszor a keresett falunak nem is volt sajátja, hanem hozzácsapták a szomszéd városkához, stb.

A törvénymódosításról nem tudok, de nem valószínű, hogy keresztül tudják vinni, ugyanis mindenkinek joga van hozzáférni az elhunyt felmenői adataihoz.

2012. máj. 13. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!