Van-e családi kapcsolat Cholnoky Jenő földrajztudós, MTA-tag, és Csolnoki Ferenc, a veszprémi kórház névadója között?
Cholnoky Jenő is Veszprémben született, róla lakótelep és utca van elnevezve.
Az arcuk nem hasonlít, bár Cholnoky Jenő szakálla takarja az állát.
10
Igen, lehet más különböző helyeken, de akkor is CSAK egy lehet a helyes, az eredeti. Ami a család hagyományos neve volt. Kivéve a hivatalosan nevet változtató családtagoknak.
És akkor a többi irat rosszul, helytelenül, ellenőrzés nélkül, hibásan lett annakidején kitöltve, és javítandó, nem? beírva az "utólagos bejegyzés" rovatba az utólagos javítás okát.
Mint pl. a házasságkötés előtt született gyerekek nevének a javítását, az anya nevéről, az apa nevére, ahogy néha látni.
13
És akkor mi hogyan, miből döntöttük el, hogy melyikőjük nevét MA hogyan írjuk?
Nevezetesen, hogy a kórházat CS-vel írjuk, az iskola nevét, a lakótelepet-utcát meg CH-val.
KI, kik döntötték el, és kérték-e az utódok engedélyét hozzá?
A mai leszarmazottak termeszetesen Ch-y verziot hasznaljak ez allandosult az elmult, tobb mint 100 evben. A mai hivatalos papirokon igy szerepelnek.
Az elnevezésekről: a korhaz eseteben Csolnoky Ferenc sosem irta maskent a nevet. Nem tert at a Ch-ra. Igy nem volt kerdes. Jeno eseteben pedig, mivel egyetemi eveitol fogva a Ch- hasznalta igy lett ismert es elismert, ezen a nevem temettek el stb. Ezert valasztottak.
Az utca iskola stb eseteben a varosi nevbizottsag dontott. A korhaz eseteben a korhaz egy korhaztortenesz javaslata alapjan. Termeszetesen a csalad mind Jeno mind Ferenc leszarmazottai beleegyeztek es tamogattak.
15
El tudom képzelni, hogy az első cs-s milyen jól mulat fentről, hogy milyen rendetlenség lett az "írjuk kiejtés szerint" újításából. Mert nem nagyon lehetett más oka, jó magyar akart lenni, akkor pillanatnyilag. Az utódai meg tisztelték eléggé, hogy nem tértek vissza a hagyományos nem kiejtés szerinti íráshoz.
Igen. Erdekes dolgok ezek. A két néviras rendszeresen okoz tévedéseket a városban. Akik nem tudják melyiket hogy irjak ossze vissza hasznaljak. Sőt meg neha az ujsagban is leirjak Ch-val a korhazat. Cs-vel a lakotelepet nem szoktak, ha eliras van inkabb mindent Ch-val irnak.
Esetleg foglalkozik a Cholnokyakkal? Vagy szimpla kivancsisag volt a kerdes?:)
17
Érdekesség, nem más. A földrajztudós igen bölcs ember volt, róla olvastam.
De más családban is van hasonló. Mint a Széchenyieknél, pl.
Nekem magamnak csak egy -vics végű iparoscsaládban vannak ágak, akik ts-sel kezdték írni már 1830 körül.
Milyen jó lenne tudni, hogy mi történt, hogyan volt akkoriban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!