A nagyszülőknek milyen láthatási joga van?
Sajnos anyósommal megromlott a kapcsolatunk egy évvel ezelőtt. A történet egy ingatlan eladásával kezdődött.
A férjemnek nincs édestestvére, csak két fél az anyja előző házasságából. Néhány évvel született náluk kis gyerek, -így a férjem lemondott az apai örökségéről hogy költözzenek be az egyik onnan örökölt ingatlanba cserébe, a másik ház, ahol akkoriban éltünt anyósommal és a férjemmel a miénk lehet,-mert későbbiekben mi is szeretnénk majd kis gyereket,- és még anyós jelenlétének örültünk is volna,mert az én szüleim távol élnek,-lett volna aki segít megtanulni hogyan kell egy csecsemőről gondoskodni.
A probléma ott kezdődött, hogy a sógornőmék hitelt vettek fel a házra, kibontották a melléképületet a gerendák miatt hogy eltudják tüzelni stb., aminek a vége az lett hogy elvitte a bank az ingatlant. A banki részleteket viszont tudták volna fizetni,mert mindkét szülő Németországban dolgozott,-így a gyerek rengetegszer nálunk volt az én felügyeletem alatt,-ők pedig minden bevételt elherdáltak,elszórtak, elittak.
Utána albérletről albérletre jártak,-egy ideig éltek velünk is a gyerekekkel, ameddig nem volt más lehetőség, addigra persze munkanélküli lett a férj és a feleség is. A házkörüli teendőkbe egyáltalán nem vettek részt, délig alvás, az általam megfőzött ételt ebédkor lehurrogni,aztán az estére teljesen lerészegedni. Több mint félévig ez ment mielőtt elköltöztek, mert anyósom édesanyja falun a megtakarított pénzéből vett nekik egy házat. Itt kezdődik a mi történetünk. Nem volt elég összeg a ház teljes árára, - hanem csak egy része gyűlt össze. A maradékot onnan kapták meg hogy anyósom eladta a házat a fejünk felől a tudtunk nélkül és úgy döntött megveszi nekik, ő pedig eléldegél egy panelbe.
Ezt is úgy tudtuk meg hogy teljesen véletlenül egyik nap korábban értünk haza mint gondoltuk volna, amikor szerződést kötöttek. Nem szólt volna hogy keressetek valamit magatoknak. Itt kezdődtek a veszekedések, hogy a nyár közepén kivegyszerezett minden termést amit ültettünk ne tudjuk leszedni,lelakatolta a kertet, minden munkánkat tönkre tette. Olyan feltételt szabott hogyha együtt akarunk élni a jövőben, mi majd fizetjük 4 providenjét minden hónapban pluszba, mert ő nem bírja. ( Persze, ezeket a milliókat a lányára szánta, a számlákat és a rezsit ételt mindig rendeztük mert egy konyhán voltunk.)
A másik fia sem beszél vele 30 éve.
Mi elköltöztünk albérletbe, ha minden jól megy a nyáron már tudunk házat venni de azóta 2 naponta kézzel írott leveleket nyom a posta ládába, ahol engem szid hogy elvittem a fiát és hogy mekkora egy alja nő vagyok. Olyan jelzőkkel illett amiket inkább nem írok ki.
Kiderült hogy terhes vagyok, mi nagyon sokat vártunk egy kis babára egézségügyi okok miatt. Nem szeretném stressz hatására esetleg elveszíteni. Mi úgy döntöttünk hogyha a korabbiakat megtudtuk volna is bocsájtani de a leveleket nem lehet. Viszont ahogy megtette az első szülött fiával mikor gyereket vállaltak, olyan érzésem van velünk is megfogja ugyanezt tenni. Örökösen jelentgeti őket a gyámügyeseknél, nem is láthatásért, hanem hogy vigyék el mert verik vagy stb. Mindenféle alaptalan váddal.
Ők egyszer fel is jelentették ez miatt.
Kérdésem az lenne ilyen körülmények között milyen joga van látni?
Először is hülyeség volt lemondani az örökségről. Attól függetlenül meg lehet engedni hogy ott éljen valaki, tehát nyugodtan beköltözhettek volna abba a házba, aminek egy része a férjed tulajdona papíron. Az is nagy segítség lett volna. De ez már mindegy.
Anyósod, meg ha ennyire semmibe veszt titeket, hogy eladja a házat a fejetek felől, egy szó nélkül, akkor nem tudom, mit akar a továbbiakban. Nem csak családban, még idegeneknél is alap, hogy szólunk, hogy figyi, oldjátok meg, mert ezt és ezt tervezem.
A megoldás: fogni magatokat, és a megtakarított pénzeteket, és elköltözni jó messzire. Új életet kezdeni anyós nélkül, lehúzós, részeges család nélkül. Amit lehet, adjatok el, hogy kevesebb cuccotok, és több pénzetek legyen.
A címet meg nem kell elárulni.
Ha perel láthatásért, akkor szépen bemuatatjátok a leveleket a bíróságon.
Elköltöztök jó messzire és ha nem hagy titeket békén, akkor közölni kell, hogy feljelentitek zaklatásért. Ezt az általa írt levelekkel szintén meg tudjátok tenni.
Bíróságon igényelhet láthatást, ha nagyon akar (ez havi egy alkalom a szülő jelenlétében, ha megítélik), de az előzmények alapján aligha kapja meg.
A leveleket tegyétek el, az új címeteket ne tudja senki olyan, akitől visszajuthat hozzá.
Nem értem, hogy a sok önjelölt jogász miért nem néz utána a kérdésnek?
"A kapcsolattartásra vonatkozó alapvető szabályokat a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.), míg a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárási szabályokat a 149/1997. (IX. 10.) korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) tartalmazza. Nem csak a szülőket illetheti meg a kapcsolattartási jog, a kapcsolattartásra többek között a nagyszülők is jogosultak. A Ptk. szerint a gyermeknek joga, hogy a különélő szülőjével (nagyszülőjével) személyes és közvetlen kapcsolatot tartson fenn. Emellett a gyermeket nevelő szülő köteles a zavartalan kapcsolattartást biztosítani.
A Ptk. és a Rendelet rendelkezései szerint a nagyszülőket is megilleti a gyermekkel való személyes találkozás, a meghatározott időtartamra történő elvitel, illetve a kapcsolat személyes találkozás nélküli fenntartása is. A szülő(k) és a nagyszülők rossz viszonya miatt nem lehet korlátozni a kapcsolattartási jogot, azt csak a gyermek érdekében lehet keretek közé szorítani, ha a kapcsolattartás valamiért nem szolgálja a gyermek érdekét."
"A gyermeknek a nagyszülőkkel való kapcsolattartása önálló jog, és ha a nagyszülők a szülőkkel rossz viszonyban vannak is, ez oknál fogva nem, csak a gyermek érdekében korlátozható a kapcsolattartási jog.
A nagyszülőket a gyermek láthatásától, kapcsolattartástól csak akkor lehet elzárni, ha a kapcsolattartás nem szolgálja a gyermek érdekét."
#8,
ez megáll, azt hiszem:
"a gyermek érdekében lehet keretek közé szorítani, ha a kapcsolattartás valamiért nem szolgálja a gyermek érdekét."
De nem fog ő a születendő gyerek után kapkodni, nyugi!
A legegyszerűbb úgy kijátszani, ha az új címeteket nem tudja. A területileg illetékes bíróság a gyermek lakhelye szerinti, nekik kell benyújtani a lááthatási jog iránti keresetet. Ha nem tudja, hova nyújtsa be, a bíróság nem fog helyette keresgélni.
Az ilyen feljeseltgetéstől meg tök fölösleges félni. A gyámhatóságnak van elég dolga, ritkán foglalkozik az ilyennel. Azért van a védőnő, hogy alapvetően az ő jelentgetése az, amire esetleg adnak is. A Jula néni azzal szívatja a rokonságot, hogy félévente el akarja vetetni a ygereket a szülőktől típusúakkal ritkán foglalkozik akárki is.
Boldog babavárást, valahol jó messze a teljes pereputtytól!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!