Hogy állapítják meg, hogy egy adott állatfajból mennyi van él még szabadon?
# 2.: Nem, 1-es szerintem pl. a magyarországi vadgazdálkodásra és a vadászható fajokra (nyúl, fácán, őz, dúvadak, stb...) gondolt.
- Madarak esetében a madarászok egyed számlálást szoktak tartani bizonyos területeken, összeírják, hogy adott idő alatt hány fajt és azokból milyen egyedszámot láttak.
Gondolom ezt elvégzik más-más területeken, adott időpontokban. Aztán a fajok ismert életmódját (költöző, telelő) és gondolom statisztikai módszereket bevetve becsülnek egyedszámot.
De pl. az ismert fészkelőhelyek méretéből is következtetni tudnak az egyedszámra (pl. gólya, partifecske, gyurgyalag, stb...).
Te feltételezem a kihalás szélén álló, vagy veszélyeztetett fajokra gondolsz. Én úgy tudom, hogy a nagyobb emlősök esetén, ha kb. 8000 alá csökken az össz egyedszám, akkor genetikailag már "kihalt" fajról beszélhetünk, mivel az élő egyedek genetikai sokfélesége már nem elegendő a faj egészséges felszaporításához.
Pl. tigrisek esetén éjszakai kamerák képében észlelt állatok, állatnyomok alapján becsülhetnek egyedszámot.
De pl. a békák, vagy tücskök esetében, egy adott területen, az általuk kibocsájtott hang alapján, már olvastam ilyenről. Pl. énekesmadarak esetében is lehetséges ez a módszer.
populációbecslés és monitoring
sok anyagot lehet találni, vadgazdálkodási szakos egyetemi tananyag
pl [link]
emberi nyelven:
általában egy kisebb, reprezentatív területen számolják, becslik az állománynagyságot, majd azt vetítik ki nagyobb területre.
Ez lehet csapdázás, vizuális számlálás pl autóról út mellett vagy fix mozgásérzékelős kamerával, terület meghajtásával, nyomok alapján pl ürülékszámlálás stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!