Nem.
1. védett
2. vadállat
3. falkában él
Lehet is, szabad is, és nem csak vidéken. De, a jogszabály által előírt eljárási, személyi, tárgyi és egyéb feltételeknek eleget kell tenni.
A veszélyes állatfajokról és egyedeik tartásának szabályairól szóló 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet nemrégen, 2016. január 17-én lépett hatályba. Akik már, az előző jogszabály alapján, engedéllyel tartanak veszélyes állatot, bizonyos feltételektől mentesülnek, illetve, bizonyosakat csak több havi türelmi idő elteltével kell teljesíteniük. Akik ezután kezdenek bele, azokra már minden elvárás vonatkozik.
A rendelet tartalmazza az általános rendelkezéseket; a veszélyes állat tartásának tárgyi és személyi feltételeit és szállításának szabályait; a veszélyes állatokkal kapcsolatos engedélyek és bejelentések előírásait; a veszélyes állatok jelölésére, valamint nyilvántartására vonatkozó követelményeket; a hatályba lépéssel kapcsolatos záró rendelkezéseket. (A méreggel rendelkező állatokra vonatkozó fejezetet kihagytam.)
A lényegesebbek:
• A rendelet a szürke farkast (Canis lupus), a vörös farkast (Canis rufus) és a prérifarkast (Canis latrans) is a közepesen veszélyes állatfajok közé sorolja.
• Közepesen veszélyes állatfaj egyedének tartása azon természetes személynek engedélyezhető, aki
a) cselekvőképes,
b) - állatgondozó, állategészségügyi, állattenyésztő, vadgazdálkodási középfokú szakmai végzettségek valamelyikével, vagy
- biológus, zoológus, állatorvos, állattenyésztő, vadgazdálkodási, biológia szakos tanári felsőfokú szakmai végzettségek valamelyikével, vagy állatkertben, vadasparkban, cirkuszban, kisállat-kereskedésben vagy kísérleti állatot tenyésztő, beszállító és felhasználó intézményben (a továbbiakban együtt: intézmény) a veszélyes állatok tartása területén szerzett legalább öt éves, a munkáltató által igazolt szakmai tapasztalattal, vagy
- az adott fajcsoport tekintetében legalább öt év folyamatos, tartási engedéllyel igazolt tartási gyakorlattal
rendelkezik.
• Veszélyes állat kizárólag olyan zárt eszközben szállítható, amelynek kialakítása alkalmas az állat szökésének megakadályozására.
Veszélyes állatot kizárólag olyan zárt területre lehet a szállítóeszközből kiengedni, amelynek kialakítása alkalmas az állat szökésének megakadályozására.
• A farkasok tartási előírásai:
Az állattartó teret határolhatja sima felületű fal, fémrács, fémháló, száraz-, illetve vizesárok.
Kerítésmagasság (nem fedett helyen tartva): legalább 2 m, kiegészítve legalább 3 sor villanypásztorral, szünetmentes tápegységgel, vagy legalább 2 m kiegészítve egy legalább 0,5 m-es, az állatok felé 45–60 fokos szögben befelé hajló magasítással.
Kerítésalap mélysége: legalább 2 m a farkasoknál, …
Ha a kerítés fémháló/fémrács:
belső átló (rácsozat lyukbősége): legfeljebb 10 cm, vagy a rövidebb rácstávolság legfeljebb 5 cm,
pálcavastagság: legalább 2,4 mm.
A kerítés és a betekintők anyaga statikus által jóváhagyott, többrétegű, biztonsági üvegtábla is lehet.
Szárazárok: legalább 5 m széles, a külső oldalon függőleges falú; kiugrásgátló nélkül legalább 2,5 m, kiugrásgátlóval legalább 2 m falmagassággal.
Vizesárok: legalább 5 m széles, kiugrásgátló nélkül legalább 2,5 m, kiugrásgátlóval legalább 2 m falmagasságú, úgy, hogy a vízszint feletti falmagasság legalább 1,5 m.
Védőtávolság: legalább 1 m.
Az engedéllyel, jelöléssel kapcsolatos előírások, és minden további rész elolvasható, például, a Nemzeti Jogszabálytárban: [link]
Menhelyen lehet olyan keveréket találni, aki kiköpött farkas :)
Hidd el, farkassal naaaaagyon nem játnál jól.
Milyen kerítésed van? Fa? Drót?
nem jó.
Neki minimum egy erődítmény kell.
Sok kutya született szabadulóművész. A farkas lekörözi őket is. Nagy területre van szüksége, és a kerítést nem tekinti határnak.
Nagyobb gond a falkavezérség. Iszonyat keménynek és következetesnek kell lenned. A farkasnak vezérre van szüksége. Ha nem talál megfelelőnek, akkor levált. És az fájni fog.
Ezek a minimumok, hogy miért nem lehet farkasod.
A többi az ára, az elhelyezése, az engedélyek, és a sok talicska pénz.
HA a Canis lupusra gondolsz, akkor azt MAGÁNSZEMÉLY NEM tarthat, mivel fokozottan védett faj a 13/2001 KöM. rendelet szerint.
A védett állatfajok védelmére, tartására, hasznosítására és bemutatására vonatkozó részletes szabályokról szóló 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése szerint (3) TERMÉSZETES SZEMÉLY fokozottan védett állatfajok egyedének tartására, hasznosítására, bemutatására - a természetvédelmi érdekből végzett kutatás, valamint a solymászati tevékenység, sérült egyed tartása kivételével - ENGEDÉLYT NEM KAPHAT.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!