Lehet Magyarországon kisebb városban háziállatnak majmot tartani? (ha lehet) Milyen engedélyekkel?
"A veszélyeztetett fajokkal folytatott szabályozatlan nemzetközi kereskedelem növekvő méretei, és ennek egyre szembetűnőbb káros hatásai egy nemzetközi megállapodás létrehozását tették szükségessé.
Így jött létre 1973-ban a Washingtoni Egyezmény vagy más néven CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora - Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről), melyhez Magyarország 1985-ben csatlakozott. Célja, hogy ellenőrzése alá vonja a veszélyeztetett fajok kereskedelmét, és ezáltal megakadályozza, hogy állat- és növényfajok ezrei a kipusztulás szélére jussanak. A világméretű megállapodásnak ma már 175 ország tagja, és közel 35 ezer faj kereskedelmét szabályozza, illetve esetenként tiltja.
Fotó: © WWF-Canon / Y.J.Re-Millet
A kipusztulás szélén álló fajokkal folytatott nemzetközi kereskedelem szigorúan tilos. Jelenleg közel 800 ilyen fajt sorol fel az egyezmény I. függeléke (pl. elefántok, csimpánzok, gorillák, tigris, jácint arapapagáj és más papagájfajok, tengeri teknősök, egyes kaktuszok, orchideák).
A II. függelékben szereplő fajokat szintén veszélyezteteti a nagymértékű kereskedelem, állományuk azonban ma még nincs kritikus helyzetben. Ilyenek például egyes korallok, bizonyos papagájok és hüllők, melyek korlátozott mennyiségben, ún. CITES engedélyekkel kereskedelmi forgalomba kerülhetnek.
Hazánkban is egyre nagyobb méreteket ölt az egzotikus 2állatok és növények hobbiállatként, illetve dísznövényként való tartása. Az emberek nagy része nem is gondol bele, hogy egy-egy egzotikus kedvenc milyen áron kerül otthonába, hogy végül egy kalitkában vagy terráriumban élhesse le hátralévő életét. A kereskedelembe kerülő állatok és növények többsége a természetből származik, vadon fogják vagy gyűjtik be őket. A befogás, a szállítás és a karanténozás alatt bizonyos állatfajok egyedeinek 70-90%-a is elpusztulhat".
Régen (100 éve az régen?) az arzén valami csoda dolog volt. Gyártottak arzénes tapétát, arzénnel kezeltek betegségeket. Kevésbé régen (a Szovjetunióban) meg akarták fordítani a folyókat. Régen érvágással és beöntéssel gyógyítottak. Nagyon régen a harminc éves ritka kivétel volt.
Miért lehetett régen? Mert csak most döbbentünk rá, hogy mi magunk eszeveszett tempóban szaporodunk, s egyre satnyábbak vagyunk, minden elpusztítunk magunk körül.
És azt gondoljuk, hogy majd okos törvényekkel ezt megoldjuk.
Régen az állat az csak egy állat volt, most már élőlény.
Na meg a nemeseknek. Hát nekik azt is lehetett amit másnak nem, és ez ma sincs másképp. Ha valamelyik majom onnan a dunaparti majomházból majmot akar tartani számára semmi akadálya, fizet mellé egy szakembert mellényzsebből akinek van engedélye a gondozásra és már tartja is.
Annyi volt ebben a különbség régen hogy a cselédnek aki gondozta, takarította nem volt papírja hogy megteheti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!