Szerintetek ez a cikk nem kamu? Tényleg van olyan hogy Liger?
Tényleg van ilyen. :) Az állatvilágban egyes egymáshoz közel álló fajok képesek közös, ún. hibrid utódot létrehozni. Igaz, ez emberi beavatkozás híján jellemzően rendkívül ritkán fordul elő, illetve az utód az esetek nagy részében már nem lesz szaporodóképes.
A leghíresebb és legelterjedtebb talán az öszvér, ami a ló és a szamár keveréke, de mind a lovat, mind a szamarat lehet például keresztezni a zebrával is; vagy mondjuk lehet keresztezni a vadon élő bölényt a háziasított szarvasmarhával; a juhot a kecskével; a grizzlymedvét a jegesmedvével; a tevét a lámával; a macskafélék közül nemcsak az oroszlánt és a tigrist, de többek között a jaguárt és a leopárdot is a többivel; a kutyákat a farkasokkal, sakálokkal és egyéb vadon élő kutyafélékkel; stb. És akkor még csak az emlősökről volt szó. A madarak, hüllők, halak, rovarok között is megfigyelhető a hibridizáció. A növényekről nem is beszélve, ahol a termesztők nagyon is tudatosan keresztezik a fajokat, hogy minél előnyösebb tulajdonságú, azaz táplálóbb és kevésbé igényes változatokat alakítsanak ki.
Hangsúlyozandó ugyanakkor, hogy teljesen esetleges, mit mivel lehet párosítani, és általában nem is jósolható meg előre, hogy az eredmény életképes lesz-e. Például az ember és az emberszabású majmok nem képesek keveredni, pedig más esetben genetikailag, rendszertanilag hasonló távolságban elhelyezkedő állatfajok esetleg igen. Ugyanakkor az ma már elfogadott tény, hogy a különböző emberfélék, így például a mai ember (Homo sapiens) és a kb. 30 ezer éve kihalt neandervölgyi ember, amely külön faj volt, képes volt a keveredésre, és keveredett is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!