Ha medvével találkozik valaki, hogyan lehet megszabadulni tőlle?
Erdélyiként tudnod kéne!
Vágj egy marék szärt a pofájába, és futás! /régi Székely vicc/
Medvével kapcsolatos konfliktushelyzetek kezelése
Személyi védelem
A medve nem játék, a medvét el kell kerülni! A medvével nem kell barátkozni – bármilyen korú is legyen. A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van. A legtöbb konfliktus az anyamedvékhez kapcsolódik!
A medve indokolatlanul nem támad emberre, sőt ha lehetősége van rá, messze elkerüli.
Ha erdőben járunk és úgy gondoljuk, hogy bármikor felbukkanhat, keltsünk magunk körül zajt (pl. fütyülés). Nagyobb társaság esetén kisebb a támadás veszélye.
Ha mégis medvével találkozunk, de az állat nem vett észre minket, lehetőleg feltűnés nélkül, halkan azonnal távozzunk a helyszínről. Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni kövekkel vagy bármi mással.
Autós találkozás esetén tilos elhagyni a járművet!
Ne etessük, közelről ne fényképezzük a medvét!
Ha a medve közeledni próbál, hagyjuk ott a magunkkal vitt élelmet egy helyen, és lassan, figyelemmel kísérve az állatot, távolodjunk el a környékről.
Ne nézzünk a medve szemébe, ez agresszivitást válthat ki, ugyanakkor ne fordítsunk hátat az állatnak.
Ha a medve két lábra áll, őrizzük meg nyugalmunkat, ez még nem jelent kimondottan támadási jelet, lehet, hogy csupán a terepet fürkészi.
Ha a medve közel merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat.
Ha a medve mégis odajön hozzánk, feküdjünk hasra, a fejünket takarjuk el a kezünkkel, és maradjunk mozdulatlanul.
Kutyasétáltatás, kutyával való vadászat esetén is veszélyes helyzet alakulhat ki, ha a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni – akár az őt követő állat kíséretében.
Az erős illatú élelmiszereket ne a sátorban tároljuk. Éjszakára célszerű a sátortól távolabb, fára, a medve által hozzáférhetetlen helyre tenni.
Egy csomó esetben bőven elég csak elsétálni. Attól még, hogy találkoztok, nem minden esetben agresszív. Ha mégis közeledik feléd, meg kell próbálni elijeszteni, úgy tenni, mintha te keményebb lennél nála, de legalább érzékeltetni, hogy nem préda vagy. Szóval úgy viselkedni, mintha te is a vadon egyik veszélyes ragadozója lennél, aki nem összecsinálja magát félelmében, hanem van hangja és nem fél hallatni. Ha viszont támad, onnantól működik a sokat ismételt tettessed magadat halottnak magzatpózban trükk. Én még személy szerint sosem próbáltam ki (szerencsére nem kellett), de úgy tudom, hogy ezzel meg lehet annyira úszni, hogy talán csak a ruhádat cibálja meg egy kicsit, de ha kapsz egy-két harapást is, akkor is békén hagy utána, és ennyivel még el lehet jutni a kórházba.
De az a legeslegjobb, ha be tudsz szerezni medveriasztó permetet vagy hasonlót. Az a legbiztosabb.
Ha van olyan hely, ahova elbujhatnál, akkor is csak ha még nem látott meg.
A helyi tanács több alkalommal is jelezett Medve-riadot, éjszaka, 23:00 , és hajnali 04:00 között, de csak azt tanácsot adta, h senki ne menjen ki a házbol, a medve több udvarra is bement, háziállatot vitt el.
Nem vagyok teljesen képben a medvéitekkel, de úgy gondolom, a természetvédők károsítják leginkább az élővilágot. Legalábbis a tudatlanok. És ők vannak többségben.
Szegény macit nem szabad bántani, mert hát hogy. És tragédiák sora sem elég, hogy átgondolják a dolgot.
Bocs, egy kis offért. Újat mondjuk nem írok.
Életművész című magyar műsorsorozatban mondja egy erdélyi srác (sajnos nem tudom a nevét, de több magyar műsorban is szerepelt).
– Ha szerencsénk lesz, láthatunk majd medvét. Ha még nagyobb szerencsénk lesz, akkor nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!