Mi öli meg a természetben a mezei poloskákat?
"Mezei poloska" nincs, mezeipoloskák vannak, Miridae család, de szerintem nem rájuk gondolsz.
Az invazív, mostanság tömeges fajokat (Nezara viridula - zöld vándorpoloska, Halyomorpha halys - ázsiai márványospoloska, Leptoglossus occidentalis - nyugati levéllábú-polosa) itthon kb. semmi. Néhány fürkészlégy támadja őket, illetve talán darazsak, de lényeges ritkítást nem tudnak végezni.
A természetes élőhelyükön az ott honos ragadozóik, amik többnyire szintén poloskafürkészek, esetlegesen madarak, rágcsálók, más rovarok, pókok.
A hazai fajokra ugyanez érvényes, csak az itthoni ragadozókkal.
Pontosan. Lassan alkalmazkodnak majd hozzájuk a ragadozók, de a természetes élőhelyeiken jelen lévők nincsenek meg itthon, szóval kevesebb veszélynek vannak kitéve, mint az őshonos fajok, így amíg azokat rendben tartják a helyi ragadozók, addig az invazív fajokból több marad életben. Ez ugye azt jelenti, hogy több táplálék is kell nekik, amivel kiszorítják a hazai fajokat, rendszerint hamarabb, minthogy valami elkezdje őket ritkítani.
Viszont jó hír, hogy a harlekinkaticákat és a zöld vándorpoloskákat már megtámadták a hazai ellenségek, szóval talán visszaszorulhatnak pár éven belül.
És mielőtt valaki felhozná megint az ötletet: sokan megkérdik, hogy miért nem lehet egyszerűen idehozni az ottani ellenségeiket, hogy kiirtsák őket. Ez elméletben jól hangzik, viszont a gyakorlatban nem tudhatjuk, hogy azok nem-e szoknának át a hazai, "visszaszorult" fajokra is, mikor elfogy a "hazai" kajájuk, vagy még az előtt.
Jelenleg kb. az egyetlen megoldás lenne, hogy amiről biztosan tudjuk, hogy invazív, azt manuálisan irtjuk, ami pedig hazai, még ha kellemetlen is (pl. az őshonos bencepoloskák is szeretnek ilyenkor télire a településekre visszahúzódni), életben tartjuk. Ennek viszont a hátulütője az, hogy sokan nem ismerik fel biztosra az invazív fajokat (zöld poloskából is sok faj van, a bencepoloska kb. ugyanúgy néz ki, mint az invazív márványos, a katicákból sokan azt hiszik, hogy csak a hétpettyes a honos és a többi harlekin, holott van vagy 80 fajuk itthon és a jelentős részük piros alapon fekete pettyes), szóval valószínűleg egy csomó hazai állat áldozatul esne, illetve esik már most is. Én inkább úgy vagyok vele, hogy a természet majd megoldja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!