Hogyan szelídíthetném meg?
Kb egy hónapja vettem magamhoz állatkereskedésből vásárolt fiú hullámos papagájomat,nagyon fiatal,es idegen neki a környezet,betudtam ezzel az érvvel a félénkségét.Igaz csak egy hónap telt el,azonban félek,hogy nem lesz egy barátságos szelíd kis teremtés.
Próbálok sok finomságokkal a kedvébe járni,van amikor hozzájuk sem nyúl,van amikor pár falatot eszik(alma,saláta,köles stb).Kézből nem hajlandó enni,elröppen azonnal ha nyílik a kis ajtócskája.P róbálom néha bennt tartani picit a kezem amikor elhelyezem ezeket.Szoktam hozzá beszélni,amikor időm engedi van hogy egy órát-másfelet ülök mellette és beszélek hozzá.
Elég csendes lélek,a zajokra allergiás,rögtön rikácsol érte.Ha zenét hallgatok na persze nem bömböltetve,akkor csendesebben szokott duruzsolni.
Nagyon szereti a tükörben nézegetni magát és csipogni szokott akkor.Párt, havert nem szertnék neki venni,mert akkor esélytelen a szelídítés és "beszélni" tanítás.
Tudnátok ajánlani módszereket,praktikákat amivel a kegyeim köré csavahatom.Bármi amivel a kedvében járhatnék?Az interneten elég gyatra válaszokat kaptam,remélem itt több sikerrel járok.Köszönöm.
Egyébként mégegy gondolat. Az első hozzászolónak nincs igaza. Ez nem önzőség, hogy valaki 1 db madarat vesz. A gazdának is kell idő, főleg ha még tapasztalatlan papagájok terén! Nem baj ha 1et vesz valaki, szépen idővel megismerheti a madár viselkedését, ragaszkodását, igényeit, stb.-it. És ha 1, 2 évesen kap egy fiatal társat maga mellé akkor sincs gond, mert az nem akkora nagy korkülönbség. Nem kéne egyböl lehordani, letámadni azokat a gazdikat, akik kezdők és kérdéseik vannak és érdeklődnek a madarak iránt. Undorító mikor így válaszolnak néhányan a kérdezőknek. Meg belekötnek hogy miként tartja a madarát, meg hogy gondolja. Lehet baráti tanácsokat, ötleteket adni úgy is, hogy azzal ne vérig sértsük a másikat. Minden kezdet nehéz, én is csináltam nagy hibákat, de mikor rájöttem korrigáltam, jó tanácsokat szívesen vettem, mert nem tudtam, vagy rosszul tudtam dolgokat. Tanulni kell és ez idő, adjuk időt a kezdő madártartóknak is és ne vegyük el a kedvüket ettől a fantasztikus dologtól. mert egy kis hullámos vagy hullámosok óriási örömet tudnak okozni, csak jól kell velük bánni és megkell adnia szükséges helyet nekik, megőrizve egészségüket.
Szóval azt mondom, minden kedves új madárbarátnak kezdjenek bele és tanuljanak, akkor nem lesz semmi baj. :) Párban persze jobb a madártartás, de előbb ismerjük meg a madárkát később is lehet pár neki.
1. ismerjük meg a madara. Na igen és a madárfaj megismerésének elején rátalál az ember hogy PÁRBAN tartandóak legalább.
Az hogy szokás egyedül tartani az csak a maradi felfogás miatt van, emiatt van is ezerszám viselkedésproblémás, pótcselekvéses madár akiket hosszú ideig, évekig tart vagy akár lehetetlen helyrehozni. Külföldön tele vannak a menhelyek ilyen problémás papagájokkal akik saját maguk ellen fordultak, agresszívak, folyamatosan ordítoznak,stb,stb.
Egy hullámos nem fogja tépni a tollát viszont a pótcselekvések legyen szó a tükörkép párnak való tekintése(mert bizony egy másik igazi madárként viselkedik vele és meg se fordul a fejében hogy saját magát látja, ezért is káros a tükör mert csak látszat társ és nem reagál) vagy emberre fixálás vagy depresszióféleség nagyon is jellemző rájuk.
Láttatok már hullámost az eredeti élőhelyén? Segítek több száz, több ezer netán több tízezer él együtt és az életük a csapaton múlik, egész életükben többedmagukkal vannak. Egy ilyen madárnak stressz és káros a magány akárcsak 1 hónapra is, egyszerűen kell az a legalább 1 fajtárs nekik mivel ha nincs fajtárs akkor a rendelkezésre álló dolgokkal próbálja kielégíteni a társas igényeit (csak nem fog neki teljesen sikerülni).... ebből is van az a hülyeség hogy az egyke madár a szelíd és az egyke madár a beszélő,pedig ez nem más mint kényszer a madár részéréről és viselkedésprobléma. Tudod mi a beszéd egy egyke madárnál? egy kétségbeesett próbálkozás hogy tartozzon valahova, azt mutassa tartozik valahova ezért "közös nyelvet beszél" mert neki az van az ösztöneiben hogy ha egyedül marad a halál vár rá, ezért is sokkal jellemzőbb a beszéd az egyke madárra.
2 vagy több madár ugyanúgy lehet szelíd sőt és még beszélhetnek is csak közbe nekik is jó és nem az önző gazdájuknak vannak teljesen kiszolgáltatva. Több madár akkor beszél ha van hozzá kedvük, hajlamuk és elég sokat foglalkozik velük a gazda ahhoz hogy a madarak egy csapattagféleségnek tartsák mert ha ez a helyzet akkor (mivel a csapat közös hangokat használ) van rá esély hogy átvesznek az embertől hangokat azaz szavakat. De a beszéd teljesen lényegtelen, nem azért kell papagájt venni hogy egy szórakoztató eszköz legyen. Szelíd pedig simán lehet 10 madár is mivel az a bizalomról szól, ha el van nyerve a bizalmuk akkor szelídek és a bizalom alakításhoz csak sok foglalkozás és idő kell.
És hullámosokra pont jellemző hogy vannak olyan egyedek akik egykeként extrán félénkek míg többedmagukkal sokkal előbb szelídíthetőek, a csapat jelenti a biztonságot nekik, úgy sokkal bátrabbak, több az önbizalmuk.
6 madaram van és mind szelíd....
Ha érdekelne netán hogy mire is van szüksége egy papagájnak VALÓJÁBAN akkor erősen ajánlom ezeket:
https://www.youtube.com/watch?v=5GN1OJYkS-M
https://www.youtube.com/watch?v=sZLqbcjT1i4
https://www.youtube.com/watch?v=T9kJkCBtBRg
Ja és a hetes válaszolóra külön reagálva.
1-2 év magány egy papagájnak bőven elég a viselkedésproblémákhoz sőt... 1-2 évig egyedül tartott kakadu(hogy konkrét esetet is írjak) 1 éve ismerkedik fajtárssal és még mindig csak rácson keresztül kezdenek barátkozni agresszió nélkül... De hullámosoknál maradva volt nekem is pár éves befogadott madaram... mégegy olyan szerencsétlen,nyomi befásult,életunt tollast...istenkém, 1 évbe telt mire tűrhető, hullámosként viselkedő hullámost csináltak belőle az enyémek.
Ha valaki madarat akar tartani akkor előre nézze meg mit vállal és tudja-e biztosítani a normális körülményeket. Ha nem megy egyből a 2 madár(ami a madaraknak a legjobb opció mivel kimarad az egész összeszoktatási netán reszocializációs procedúra) akkor vegyen inkább hörcsögöt, ők magányos állatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!