Melyik papagájt könnyű tartani?
Ara meg kakadu... Na persze.
Kérdező
Ez sok mindentől függ... Előbb írd le kérlek hogy mekkora kalitkára is gondolsz mint maximum?
Milyen viselkedésű madárra gondolsz? Mert minden faj más.
Milyen tulajdonságai legyenek?
Azt viszont előre jelzem hogy a papagájok tartásáról,viselkedéséről, igényeiről folyamatosan derülnek ki új dolgok... Jelenleg ott tartunk már hogy a kalitkás és magányos tartás bizonyítottan káros ezen madaraknak fizikailag,lelkileg és mindenhogy. Ezt szakemberek, állatorvosok mondják és kismillió eset bizonyítja.
Szóval legalább egy pár,2 fajtárs papagájt kell venned. A nagyobb méretű 1 métert közelítő kalitkák max a hullámos papagájnak és hasonló kistestű fajnak jó.
A sokat lesznek kiengedve dolog tapasztalatok alapján hamar megdől mert képtelenség évtizedeken keresztül tartani. És mi van ha elutaztok, kórházba kerülsz,stb... Érdemes normál méretű az adott fajnak repülésre alkalmas ketrecet beszerezni, készíteni,készíttetni már a madarak beszerzése előtt. Nem elférnie kell a ketrecben hanem mozognia,repülnie, élnie,teret adni a párjának, kapcsolatot ápolnia a párjával, összeveszéskor odébb repülnie,stb.
És mint kértelek írd le milyen viselkedésű, tulajdonságú fajt akarsz mert nagyon sokfélék.
Az általad gondolom pusztán kinézet alapján és nem viselkedésre,igény alapján választott faj a rozella nagyon nehezen szelídíthető faj és szobai röpdés elhelyezés a minimum számukra.
Nem tudom pontosan mit jelent a közepes méretű kalitka, de én a barátpapagájt tudom ajánlani. Nekem is van egy, nem nagy a kalitkája(nekem is hasomló kikötéseim voltak), tenyésztővel egyeztettem mi neki a megfelelő. Napi röptetés mellett kiváló neki. Azonban elég hangos madár és ha egyedül hagyom kalitkán kívül szétrág dolgokat, úgyhogy csak felügyelet mellett ajánlom. Imádnivaló fajta, bohóckodik, szeret játszani és ügyesen utánoz hangokat.
Ha rozellát szeretnél szerintem neki is megfelelő lesz a hely. :)
A "tenyésztő" jóhogy azt mondja hogy jó neki egyedül mert előbb veszel egy madarat mint kettőt így persze hogy nem fogja azt mondani hogy egyedül kínzás neki. Ha mondaná sokkal kevesebb madarat tudna eladni és kevesebb pénzhez jutna. Ezért is van nagyon kevés igazi tenyésztő aki nem a bevételre hajt hanem tényleg a madarak a fontosak neki azok is amiket elad.
Az egyedül tartás egyenes út a viselkedésproblémákig és a pótcselekvésekig mint az ordítozás,agresszió, tolltépés,stb na meg a feszült,stresszes,boldogtalan madárig és sokszor a kezelhetetlen madár eladásával végződik vagy azzal hogy a sarokba száműzve díszként tengődik napi 10 perc foglalkozással.
A kalitkás tartás ugyanez. Ezer bizonyíték van rá hogy ezen madaraknak nem napi pár órás kiengedés kell hanem reggeltől estig amikor csak akarnak repülés,mozgás, interakció,játék egymással,stb.
Nem egyhelyben gubbasztás a csöpp kalitkában amíg a gazdára vár hogy hazaérjen a munkából és végre kinyissa a kalitkaajtót hogy aztán a gazdán gubbasszon mert közös nyelv és kommunikáció híján mást nemigen tud csinálni az emberrel.
A legminimálisabb ketrec minden papagájfajnak akkora amiben tud pár szárnycsapásnyit repülni. És emellett kell napi sok óra kiengedés nem túlzás ha napi 6-8 órát írok. Ha nincs lehetőség ennyi kiengedésre akkor jó ha a minimumnál hosszabb a ketrec. Az hogy a kiengedés folyamatos felügyeletet igényel úgy gondolom alap dolog mert még az alap szinten madárbiztos szoba is ezer veszélyt rejt... és nem a szoba berendezésére hanem a madár testi épségére és életére.
A kis élettér és a repülésszegény élet az egyik legkárosabb az egészségük szempontjából. Annyi bajjal összefügg... anyagcsere, ízület, szervi problémák...
A régi tévhitektől, megszokásoktól el kell szakadni és fejlődni mert az állattartás is fejlődik és a mostanság kiderült dolgokra, kutatási eredményekre, szakemberek véleményére kéne hallgatni a tartásukat,igényeiket illetően...
Kedves dianana!
Sokat mond hogy csak "volt" amikor ezek a madarak akár túl is élik az embert de egy életre szólnak az biztos.
Másrészt én aztán biztos nem beszélek hülyeségeket mert olyan ismerőseim vannak hogy csak na hálás is vagyok értük pl. van aki németországba jár képezni magát és különféle szakemberektől tanul a papagájok igényeiről, tartásáról és menhelyeket is látogat rendszeresen amik dugig vannak többek között tolltépett,öncsonkító, agresszív egyéb viselkedészavaros vagy épp beteg arákkal is amik a hozzá nem értő tartás miatt alakulnak ki.
Amennyiben az embernek van egy óriási kertje és több milliója arra hogy hatalmas kinti röpdét építtessen és hozzá fűtött védőházat szintén nagy méretben. Vagy épp egy egész sok négyzetméteres szobát nekik adjon a házból amit megcsinál madárbiztosra és könnyen takaríthatóra. Akkor talán lehet arája az embernek ÚGY hogy az állatoknak is jó és egészséges de ez még csak a hely...
Ezen kívül kell hozzájuk tapasztalat és ismerni kell a viselkedésüket, tudni kell velük bánni ugyanis "ujjamputáló" csőrük van, több utcával odébb is halható hangjuk.... Röpke idő alatt szétszednek mindent így nagy kihívás pusztán az hogy folyamatos elfoglaltságot, ételkeresőket biztosítson nekik az ember. És még sorolni lehetne de nem fogom.
Ha érdekel az amit én hiszek/tudok akkor hallgasd meg ezt az 1 órás rádióműsort. [link]
Páros és szerda, a műsor címe: Foggal és örömmel.
A Papagájvilág alapítványosok beszélnek arról hogyan is kell rendesen papagájt tartani és mik a problémák.
Át érzem a helyzetedet kedves kérdező, mert a problémádra még mindig nincs válasz, csak egy "okos" OFF-ol itt folyamatosan!
Szerintem meg a papagájlap.hu oldalon érdeklődj, ott legalább kapsz a kérdésedre értelmes választ is, nem csak ömlengést!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!