Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Milyen papagájfajt ajánlanátok...

Milyen papagájfajt ajánlanátok? (Bővebben lenn)

Figyelt kérdés

A jövőben szeretnék papagájokat tartani, természetesen csak miután papagájbiztossá tettem a szobákat, megfelelően tájékozódtam, beszereztem egy hatalmas kalickát és találtam megbízható tenyésztőt.


Gyerekként/tiniként hullámosakat és nimfákat tartottam, velük van tapasztalatom, előbbieknek tetszetősebb volt a természete. Mikor otthon és ébren voltam, teljesen szabadon közlekedhettek a lakásban, most is ilyesmit terveznék (a lakás kialakítása miatt inkább csak két egybenyitott félszobában repkedhetnének szabadon, később ez bővülhet).


Amilyen fajt keresnék:

- kedves, barátságos, akár "bújosabb" természetű, könnyen kézhez szoktatható, intelligens, inkább "társállat", semmint simán "csak" díszmadár.

- aminél két hímnemű példány is békésen és jól kijön egymással (nem szeretnék keltetni, de nyilván nem tartanék magányosan papagájt, boldog madarakat szeretnék, nem depiseket)

- aminek nincsenek túlságosan specializált igényei táplálék, páratartalom, stb. terén (pl. a szivárványos lóri táplálása kicsit túl bonyolultan hangzik), inkább igénytelenebb, betegségekre kevésbé hajlamos faj kéne (csak hótsima állatorvosok vannak a környéken, a madarakhoz nem feltétlenül értenek elég jól)

- ami lehetőleg nem üvöltözik 70+ decibellel és nem sikítozik olyan dobhártya-szaggatóan, mint egy banshee

- ami nagyméretű kalickában is tartható (a már említett szabad kijárással és repkedéssel a nap nagyrészében) és nem igényel röpdét (azt sajnos nem tudnék biztosítani)

- ami elég hosszú várható élettartammal rendelkezik

- ami szereti a játékot, a foglalkozást, az intellektuális kihívásokat, a tanulást (szerencsésen sok a szabadidőm)

- nyilván ebből adódóan ne csak egymással törődjenek, hanem legyen emberi interakcióra is igényük

- a "beszédkészség" nem lényeges szempont, de azért nem lenne rossz :)



Várom a tippeket és tanácsokat. Hullámosokon gondolkoztam eddig (mondjuk az enyémek nem voltak valami észkombájnok, de cserébe kedvesek voltak), de szívesen fogadnék még ötleteket más fajokra is.



2017. jan. 5. 14:45
 1/4 A kérdező kommentje:

Ja igen, kimaradt, pedig lényeges:

Egyelőre kb. 120 x 65 alapterületű kalickának lenne hely (magasságra másfél méterig is elmehetne, mondjuk az pont kevésbé számít), de ha nagyobbat igényelnének a madárkák, egy masszívabb szobaátrendezéssel az is megoldható lenne.

2017. jan. 5. 16:54
 2/4 anonim ***** válasza:

Na az ilyen embereket szeretem. :)

Az írásodból látszik hogy tudod mi fán terem a papagáj és ha nem is tudsz mindent legalább alapvető dolgokkal tisztában vagy és még több mindent is meg akarsz tanulni hogy jól csináld.

Kis segítség ehhez: [link]


Ami elsőre eszembe jutott azok a pyrrhurák ők nagyon szelídek tudnak lenni és okosak. A legtöbb nagyon bújós és imádják az embert. Viszont párban kell őket tartani. A párban tartás nem jelenti azt hogy odút kell adni és költetni. Fiókák nélkül is simán lehet őket párban tartani, bármelyik fajt. Olyan lehet hogy a ketrec aljába tojik a tojó de ez inkább a hullámosra, nimfára jellemző inkább. És ilyen esetben se lesz fióka ha nem akarja az ember mert ha egyszerűen összerázod a tojásokat akkor ülhet rajtuk ameddig akar akkor se lesz fióka belőle.

Visszatérve a pyrrhurákhoz nekik a 60-65%-os páratartalom is fontos. De igazából minden fajnak számít mert még a hullámosnak, nimfának is kell 50%.

Étrendje mindegyiknek más de mégis hasonló. A változatosság a lényeg és az hogy az olajos mag mennyisége, a magkeverék mellett a gyümölcs,stb mennyisége a faj igényeinek megfeleljen. A lóri nagy kivétel a lágy étrendjével.


A betegségekre kevésbé fogékony faj nincs mert mindegyiknek megvannak az esetleges problémái. de sok betegséget meg lehet előzni ha az ember jól megnézi honnan vesz madarat, ha változatos és egészséges étrendet biztosít és tágas helyet ahol van lehetőségük sokat repülni, mozogni.

És nem madarakra szakosodott orvoshoz semmi értelme madarat vinni és nem is ajánlott mert csak többet árthat. Mindenféleképpen madárspecialista állatorvoshoz kell vinni ha baj van. Ilyen orvos pedig alig van Magyarországon. Budapesten tudok mert oda járok vonattal.

2017. jan. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a tanácsokat, a videót is, volt benne pár újdonság.

Utánaolvasok a pyrrhura fajoknak mindenképp, elsőre ahogy nézem, szimpatikusak, de még bőségesen utánuk kell olvasnom majd, mielőtt döntenék.


Kölyökként is "rendes" párban tartottam a papagájaimat (hím + tojó hullámosoknál és nimfáknál is), sosem voltak gondok, de volt olyan ismerősöm, akinek tojógörcsben halt meg a tojója (nyilván emberi mulasztás is lehetett a dolog miatt), ettől nagyon félek, és aggódnék, hogy nem stresszeli-e a tojót ha nincs megfelelő fészekrakó hely, elsősorban ez aggaszt, ezért gondoltam két hímre. De ha igénylik az ellenkező nemet és nem gond nekik, ha a nem ideális helyekre kell tenni a tojást, akkor a fiú-lány párosítás is jó, a lényeg, hogy kettő legyen.

Gyerekként elég sok hibát elkövettem a papagájokkal, de az, hogy a fajtárs társasága kötelező, szerencsére már akkor is evidens volt, vidám, egészséges madarak voltak (sajnos anyámat zavarta hogy szétszedték és összeszemetelték a lakást, így sutyiban mikor nem voltam otthon elajándékozta őket, jó helyre kerültek, de azóta is nagyon bánt a dolog).


És igen, sajnos a szakértő állatorvos hiánya gond, egy esetleges betegség gyanúja esetén egy hosszú vonatút + BKV átszállásokkal akár (és még remélni, hogy kapok időben időpontot) valószínűleg nem tesz jót.

Hogy oldod meg ilyenkor az utaztatást, milyen hordozóeszközben, hogy ne érje túl nagy stressz a madarat?


Illetve mi a véleményed a tenyésztőknél kézzel nevelt papagájokról? (Nyilván a szelídítést így se spórolja meg az ember, de talán könnyebb, bár eleve semmiképp sem agresszív fajt akarok tartani)

2017. jan. 5. 22:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Kis kalitka, szállítókalitka tökéletesen alkalmas utaztatásra letakarva táskába rakva.


A kézzel nevelés káros dolog mert megváltoztatja a madarat fejben. Emiatt ha nem muszáj nem kell kézzel nevelni. De ugye egy nagypapagájt nehéz lenne úgy tartani kedvencként hogy ha nem kézzel nevelt. Őket "muszáj"kézzel nevelni.

Sokan nevelnek kézzel hullámost, nimfát, stb is pedig őket aztán teljesen felesleges ezzel elrontani, szülők által nevelteket is könnyen meg lehet szelídíteni. Ugyanez a kategória a pyrrhura is. Tudok olyan esetről hogy röpdés felnőtt szülők által nevelt madarat vett valaki és pár hét alatt megszelídült. Persze a pár hét lehet pár hónap is vagy fél év de ez egyedfüggő. A lényeg hogy a nem kézzel neveltek is szelídíthetök akár annyira hogy tenyérbe fekszenek. De ez a bújás, háton fekvés, élvezkedés az ember kezében ez a kézzel neveltek nagy részére igaz, a szülők által nevelteknél kevésbe jellemző. De nem akarlak se félrevezetni se rábeszélni.


Facebookon van egy Papagájosok nevű csoport ott vannak pyrrhura tartók is, segítőkészek, tudsz kérdezni a fajról. Vannak képek, videók is.

2017. jan. 6. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!