Mit csináljak, ha a papagájom nem akar vissza menni a kalitkájába? :/
Először is most egy hullámos papagáj vagy egy nimfapapagáj? Mert 2 külön faj.
Másrészt elég nagy hiba volt és felelőtlenség utánanézés, az adott állat igényeinek tudása és egyebek nélkül csak úgy hirtelen felindulásból megvenni egy állatot.
A tudáshiány miatt kezdésnek nem egy hibát elkövettél...
Az első napokban úgy meg vannak ijedve hogy enni is alig mernek, ezekben a napokban nem ajánlott kiengedni őket. Inkább melléjük kell ülni, beszélni hozzá,stb hogy szokjon. Amikor eltelik pár nap akár 1 hét és a helyét már megszokta,eszik,iszik akkor lehet legelőször kiengedni.
De a kiengedés se így megy... Mi az hogy amikor éjjel bementél már nem volt a kalitkában?
Egyrészt egy átlagosan embernek berendezett szobában nem lehet felügyelet nélkül kinyitni az ajtajukat,kiengedni őket. Folyamatos felügyeletet igényelnek DE kiengedni csak madárbiztos szobában lehet őket mert simán beesnek a szekrény mögé, nekirepülnek az ablaknak ha nincs előtte függöny, nekirepülnek a tükörnek ha nincs letakarva vagy eltüntetve a szobából, beleesznek a szobanövénybe amiből szinte mind mérgező nekik ezért érdemes eltüntetni mindet,stb,stb.
Másrészt estére mindig be kell őket zárni mivel a sötétben nem látnak olyan jól viszont ha megijednek(ami a kezdeti időszakban amíg nem szokják meg a hangokat,stb elég valószínű) nagy sebességgel repkedni kezdenek és a szobában összetörik magukat. Ketrecben nem tudnak annyira felgyorsulni... De ajánlott nekik éjszakai irányfényt biztosítani.
2.rész
És akkor jöjjön az amit nem említettél de én megemlítem.
Legalább párban tartandó állatok, egyedül csak kínozni lehet őket. Nemükkel,korukkal nem árt tisztában lenni.
Bolti pici,alkalmatlan kalitka helyett házilag készített vagy szakemberrel készíttetett ketrecet igényelnek. Hullámosok esetében ez minimum 100x50x100cm nagy legyen, nimfák esetében minimum 150x100x150cm + napi kiengedés(felügyelettel, nagyrészt madárbiztos szobában) mert a sok mozgás,repülés fontos. A szobában erősen ajánlott nem mérgező faágakból készített mászófát biztosítani nekik,elfoglaltságokkal.
Bolti berendezés,kalitkához vehető cuccok(ülőrúd,játékok,önitató...) mind felejtős,kuka. Nem mérgező faágak,lombok,gallyak,stb az amire szükségük van. Ételkereső játékok... Természetes elfoglaltságokat kell nekik biztosítani folyamatosan. Rácsra akasztható normális tálak önitató,önetető helyett vagy a ketrec aljába cserépalátét mint etető,itató.
A Versele-laga márkájú magkeverék az amelyik ajánlott mert jó minőségű. Kell nekik folyamatosan szépia és egy külön etetőtálban madárhomok. Ezen kívül napi szinten kell nekik a napi magadag mellett sok zöldség, gyümölcs, zöldek, gyomnövények, virágok, vadontermők, csíráztatott magok, főtt gabonák,főtt tojás,stb szép változatosan. Persze nem ehetnek mindent és vannak olyan dolgok is amiket csak kis mennyiségben lehet adni.
Kell nekik rendszeresen fürdési lehetőség ami nimfák esetében gyakran virágpermetezővel való "zuhanyzást" jelent a permetben.
UV fényre azaz napfényre is szükségük van. Ez jó időben megoldható gyakori napoztatással(nem ablaküvegen keresztül). Télen viszont madárlámpa vagy megfelelő UV lámpa kell nekik.
Érzékeny,kényes állatok. A vegyszerek,stb sőt már a szaguk is károsak nekik. Spray,stb is. Ecettel pl. lehet mosni,vízkőtleníteni a műanyagtáljaikat de csak másik szobában és nem velük egy légtérben mert annak a szaga is irritálja a nyálkahártyájukat,stb.
1 fajta fertőtlenítőről tudok ami teljesen ártalmatlan nekik mégis fertőtlenít bármilyen felületet anélkül hogy károsítaná pl. a rács bevonatát.
3.rész
Kaját csakis a ketrecben kapjon. A szobában addig ne amíg nem szelíd. Visszarakáshoz látványosan tedd az etetőjét a ketrec ajtajába és várj pár órát. A ketrece teteje mell-fejmagasságban legyen nagyjából mert prédaállat lévén nem szeret alacsonyan lenni most az elején meg még valószínűbb hogy nem fog bemenni ha alacsonyan van a helye, az ajtaja meg még lejjebb.
Ha nem menne be próbáld egy hosszú ülőrúdra ültetni és úgy betenni. Vagy kínáld neki lassan az etetőtálját úgy hogy jól eltakarja a kezedet az etető és ha esetleg a szélére áll úgy visszatenni.
Ha semmi se használ(mivel korán kiengedted így elég valószínű hogy magától nem fog bemenni) akkor félhomályban egy határozott gyors mozdulattal fogd meg egy ronggyal és tedd vissza. Ha elrepülne gyorsan kapcsolj lámpát mert félhomályban nem lát,megsérülhet.
Figyeld a viselkedését,jelzéseit hogy megérts,megtanuld. Nem árt sőt... ha ismered a madaraidat.
Nagyjából ennyi habár mindent lehetne tovább részletezni.... de nem tudok minden információt amit 10 év alatt tanultam a kezedbe rakni. A papagájtartás olyan dolog hogy az ember folyamatosan tanul és tanul mert mindig van mit, hogy a lehető legjobb életet tudja biztosítani nekik.
Remélem kezded megérteni hogy mit is vettél...
És ezen légy oly szíves nem megsértődni vagy kötözködésnek venni. Mert ezt a regényt kizárólag a madarak érdekében írtam hamár belefogtál a tartásukba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!