Mi értelme van a kedvtelésből tartott madarak pl. Papagájok szárnyvágásának, repüléstől való megfosztásuknak?
Mondjuk én még nem találkoztam olyannal, nem is hallottam róla hogy a papagájok szárnyát vágják, de annyira nem nagy hülyeség, még hasznos is lehet.
Fájdalmasnak nem fájdalmas. Az esetek 90%-ban a papagájoknak nem nagyon van lehetőségük repülni, hisz a kalitka erre kicsi (gyanítom óriás kalitkába nem vágnak szárnyat) és kevesen engedik ki a házba repkedni. Viszont ha véletlenül kinyílik a kalitka, akkor egy szárny vágott madár nem tud megszökni.
Pl anyunak épp a napokban szökött meg a papagája. Valamiért arrébb akarta tenni a kalitkát, rosszul fogta meg és leesett az alja. Az ajtó nyitva volt és azonnal kirepült a madár. Ha szárny vágott lett volna ez nem történik meg.
Baromfiknál meg ugye eleve a szökés megakadályozása a cél. Nekem kedvteléből tartott baromfim van, amíg nem volt befedve a kifutója én is vágtam a szárnyát, mondjuk én végül hálóval lefedtem az egész területet ahol van, de sok helyen főleg ahol nagy területen van sok baromfi erre nincs lehetőség.
Szerintem levágni a papagájok szárnytollait igenis ÁLLATKÍNZÁS!
Itt egy oldal:
Kicsit lentebb írnak a szárnyvágásról (2.)
Egyébként akinek nincs elég helye +stb. az ne tartson papagájt...
Első!
Végülis, az általad leírt tartási körülmények ugyanoda vezetnek, mint a szárnyvágás: A légutakból nem ürül ki a száraz por, a madár nagy valószínűséggel aszpergillózist kap (gyógyíthatatlan, halálos betegség, sok szenvedéssel jár, és igen gyakori a papagájok között), vagy elsorvadnak a mellizmai, esetleg végtelen unalmát/egyedül tartás esetén frusztrációját csökkentve kitépkedi a tollait, marcangolja a húsát.
Emellett a gazdi-madár kapcsolatot is roncsolja, hogy valaki erősen lefogja a madarat, erőszakkal szétnyitja a szárnyát, majd levágja a tollakat.
Sokan azért vágják le a papagájuk szárnyát, hogy az megszelídüljön, mivel a gazdit zavarja, hogy a papagája fél tőle, és mindig elrepül előle, és ezt akarja megszüntetni. Abba viszont nem gondol bele, hogy mivel a papagájnak nincs esélye a menekülésre, ezért támadni, csípni fog. Szerintem jobb kivárni azt a kemény öt percet, amíg a papagáj visszarepül a gazdához, mint kapni egy vérző, erős csípést.
A baromfiknál mondjuk lehet jó is a szárnyvágás. Pl. ha tyúkokról, dísztyúkokról beszélsz, (tehát nem túlságosan röpképes madaraknak) akiknek amúgy sem lételemük a repülés, csak mint a legutolsó menekülési lehetőségként használják, szerintem nekik jobb, ha(szárnyvágottan) kapirgálhatnak az udvaron, napsütésben, szabadon, nagy területen, az jobb, mint ha szárnytollakkal rohadnak egy kis ketrecben, hogy nehogy elrepüljenek.
Második!
Köszönöm a linket. Egyébként más országokban a szárnyvágás már hivatalosan is állatkínzásnak minősül, büntethető tevékenység.
Viszont Magyarországon pl. hiába tettek feljelentést ez ellen a tevékenység ellen, a rendőrség nem foglalkozott velük, mivel hivatalosan ez nem számít állatkínzásnak:
„És ismét itt a szezonja!!!!!
Tavaly feljelentést tettünk hasonló ügyben, a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntették, az indoklás szerint a cselekmény NEM minősül állatkínzásnak!!!
Megkérdeztük a tavalyi esetben eme tevékenységre engedélyt adó önkormányzat illetékesét, hogy mit tudnak az engedélyt kiadó bizottsági tagok (akik elbírálják a tevékenyégre irányuló kérelmet), a papagájok igényeiről és alapvető szükségleteiről? A válasz az volt, hogy SEMMIT!!!!
Minek minősül egy huzatba kitett, mozgásában korlátozott (szárnytoll vágott, vagy eleve röpképtelen) állatnak egy darab rúdra kihelyezése, folyamatos zaklatása, kihasználása????
Mikor kapunk segítséget azoktól, akiknek folyamatosan beküldjük ezeket a "cselekedeteket" és akik hivatalból eljárhatnának ezen ügyekben??????”
Na most hogy kiírtam magambòl a véleményemet (bocsánat, ha nem túl udvariasra sikerült, mostanra már kipuffogtam magam) kíváncsi lennék más papagájtartók elgondolására is.
Szòval még várok válaszokat.
Kicsit régi kérdés, de érdekes :)
Szerintem a drasztikus szárnyvágás egyértelműen rossz a papagűjoknál. Amikor annyira levágják a szárnyát hogy nem tud repülni az kínzás.
Viszont, annak meg lehetnek a maga előnyei ha csak egy kicsit csípünk belőle. Ha a madár bízik a gazdájában nem fogja traumaként megélni, és a picikét megnehezített repülés így pont, hogy erősíti a mellizmait! És az eleve lakásba zárt madár képes elfáradni a repülésben.
Ne értsen férre senki, soha nem vágnám a madaraim szárnyát, inkább legyen egész nap kint. Vagy ha jó az idő elviszem magammal sétálni, ahol egy huzamban többet tud repülni. Viszont ennek ellenére úgy látom, néha igenis van létjogosultsága a szárnyvágásnak, ha nem ellehetlenítik vele a repülést, csak picit nehezebbé teszik azt. (ezt kb ahhoz tudom hasonlítani, amikor a futó/túrázó felvesz bokasúlyt)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!