Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Lehetséges, hogy a hullámos...

Lehetséges, hogy a hullámos papagáj ennyire jól érezze magát az ember nélkül?

Figyelt kérdés
Vettünk novemberben két hím hullámos papagájt(szeptemberiek) . Az egyik bátrabb, látszik rajta, hogy tehetséges, a másik félősebb, addig nem csinál valamit, ameddig a másikat rá nem vettem valamire. Azóta, nos alig értünk el valamit. Eddig a legnagyobb trükk az volt, hogy ha kaja nélkül bedugtam hozzájuk a kezemet, akkor az volt a kedvenc helyük és mind a ketten el akarták foglalni. Azon túl semmi. Egy nagy kalitkában vannak, egy nimfa kalitkában, és annyira szeretik, hogy arra sem sikerült rávenni őket, hogy egyáltalán kijöjjenek. De amúgy is, ha a kezemet csak így "környezetként" kezelik, és nem lehet rávenni őket, hogy hosszabb ideig maradjanak a kezemen(csak mondjuk fél perc), így őszintén ki sem merem őket engedni. Ezek után a tanítgatás is felejtős lett, mert állandóan elterelik egymás figyelmét. Viszont, ha békén hagyom őket, akkor semmi gond boldogan elvannak, csak legyen alattuk tiszta homok, legyen friss vizük és ennivalójuk. És már annyira összeszoktak és szeretik egymást, hogy már szerintem a szétválasztásnak nem lenne semmi értelme. Már végiglapoztam az internetet, minden módszert kipróbáltam, de semmi. Anyukám azt mondta, neki is volt papagája, igaz, csak egy, de azt mondta, napi 15 perc foglalkozás (szelidítés) elég. Van, hogy többet is foglalkoztam velük. Az egész úgy tűnik, mint ha a papagájok úgy állnának hozzá, hogy "szeretünk, de nem érdekel, amit tanítasz". Szerintetek már túl idősek és elkéstünk mindennel? Esetleg van valakinek valami ötlete? Mit rontottunk el? Ha még valami az eszembe jut, akkor azt is írom.
2014. júl. 14. 04:09
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Szia! Én a kiengedést a következőképpen csináltam:

Először egyedül tartottam a madaramat. Egy hónapig szoktatta m be a helyhez, hozzám és mindenhez. Eleinte nyitott kalitka ajtaján betettem a kezemet, karomat hogy ismerkedjen. Mondanom sem kell hogy nagyon fél még mindig a karomtól, bár ha olyanja van, még az ujjamra rálép talán. Legjobban egy pálcát szeret, arra rálép gond nélkül, így szoktam kiemelni a kalitkából és a haza jutása is így történik. Én kezdettől fogva este engedtem őt repülni, volt amikor 20-21 órától egészen kint volt 0.00-ig is. Ilyenkor találom a legaktívabbnak egyébként. Meg ugye este elhúzom a sötétítőt így az ablakot sem veszi észre, és talán nem fog nekimenni. Egy kis étkezőben van a repülő szobája. Hála az égnek reptében nem ürít, csak a pihenő helyén vettem észre kis ürülék kupacot. Az enyém elég jól repül, sokszor köröket ró, de egy pár kör után megpihen. Kedvenc helye egy dísztányér jó magasan van. Gyakran csüng a függönyön is, bár ez neki sem kellemes hosszú ideig. Nem szelíd madár teljesen, de ennyi elég nekem, hogy ki és be tudjam tenni a ketrecébe, így biztonságosan repülhet. Van hogy naponta kijöhet de volt hogy csak hétvégén jutott annyi időm számára.

2014. júl. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

Az előző nagyjából mindent leírt.

Nem kell szelídnek lenniük ahhoz hogy kiengedd őket. Egy nem szelíd madárnak is szüksége van repülésre.

Az a legjobb ha kint csinálsz nekik egy kiülőt a kalitka tetejére vagy mellé hogy azon legyenek mert nem biztonságos a számukra ha a bútorokon,karnison,stb mászkálnak mert előbb-utóbb elkezdenek mindent megrágcsálni, amiből kis darabokat tudnak leszedni azt meg is eszik ami akár a halálukat is okozhatja. A kiülőn viszont bármit csinálnak,bármit rágnak nem eshet bajuk. Tehát az a dolgod hogy mindig a kiülőre tereld,tedd őket ha máshol szállnának le hogy oda szokjanak ne máshova. Előbb-utóbb megtanulják.


Betenni sokféleképpen lehet őket. De a legegyszerűbb az amit az előző is írt. Először kalitkán belül szoktasd hozzá őket hogy az eléjük tartott ülőrúdjukra álljanak rá,maradjanak rajt. Utána kint se lesz probléma hogy ráálljanak és könnyen be tudod tenni őket.


A legjobb az ha reggeltől késő délutánig kint vannak.:)

Igazából napközben bármikor kiengedheted őket. A napi ajánlott kint töltött időtartam 3-4-5 óra legalább. Az amit az előző írt nem követendő példa mert késő este az a jó ha nyugtuk van,tudnak aludni. 10-12 óra nyugalom,alvás kell nekik de ha éjfélben még kinn van a madár nem alszik eleget mert amikor kel a nap már fel is ébred.

Az első 1-2 alkalommal ha nem vagy biztos benne hogy vissza tudod rakni őket akkor úgy engedd ki őket hogy akkor amikor eljön az ideje hogy bemenjenek kinn már sötét legyen. A kiengedés előtt néhány órával vedd ki a kajájukat és amikor be akarod rakni őket először próbáld kajával becsalogatni őket. Ha nem megy akkor próbáld meg ülőrúdra ültetve berakni őket. Ha valamiért ez se megy akkor tedd a kajájukat a kalitka ajtajába belülre és ha tudod emeld eléjük a kalitkát úgy hogy az ajtaja előttük legyen. Ezután kipróbálhatsz másféle módszert is vagy az előzőeket megismételheted hátha... Ha tényleg semmiképp nem tudod berakni őket csinálj félhomályt a szobában és szó nélkül ronggyal fogd meg őket és rakd vissza(így mivel nem beszélsz és nem kézzel fogod meg őket nem fogják ezt összekötni veled így nem fognak jobban félni tőled mint eddig).

2014. júl. 18. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
A kajás módszer szerintem be fog jönni, a mézes-magos rudat nagyon szeretik, ha a szemük láttára teszem be, tuti bemennek. A gond az, hogy ezt minden nap nem lehet nekik adni. Az megfelelő lenne, ha sötétedés előtt 2-3 órával engedem ki őket? (Csak hogy maguktól visszamenjenek. Remélem a külvilág nem tetszik nekik jobban és nem akarnak majd kint aludni.)
2014. júl. 18. 07:47
 14/19 anonim ***** válasza:

Igen az megfelelő lenne.

Ha a mézes-magos rúd miatt tényleg bemennek akkor csinálhatod azt is hogy berakod nekik, ők bemennek majd hagyod hogy egyenek belőle egy keveset és kiveszed tőlük. Így mindennap használhatnád a becsalogatásukhoz addig amíg más módszerrel is be tudod őket rakni.

2014. júl. 18. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Nos, szereztem egy ülőrudat a kalitka ajtajába. (Egy mézes-magos rúd, fából van, és a végén van egy kis műanyag egy akasztóval. Lemostam, így most már nincs rajta az ételmaradék. Azért ezt választottam, mert a műanyag bigyónak köszönhetően csak ezt tudom az ajtóba rögzíteni.) Ha leeszik a másikat, akkor az amolyan szállító rúd lenne, mert olvastam, hogy célszerű egy rudat venni, amit, ha a madár megérint, jutalmat kap, ezáltal lehet rajta szállítani (szobán belül, persze) és ki-be csalogatni a kalitkából/ba. Viszont az a helyzet, hogy esélyem sincs velük megérintetni, mert menekülnek előle. Ahogy észrevettem, a kezem nélkül is félnek, így odaraktam a kedvenc ülőfájukhoz közel, hogy előbb-utóbb megbarátkozzanak vele. (Szerintem azért menekülnek előle, mert megszokták, hogy ha teszem be a mézes rudat (aminek ugye hasonló az alakja), akkor az amikor bepattan a helyére, akkor kicsit megrázza a kalitkát. Valami ötlet arra, hogy hogyan barátkozzanak a rúddal?
2014. júl. 18. 14:32
 16/19 anonim ***** válasza:
A legjobb az amit már el is kezdtél. Tedd a kedvenc ülőhelyükhöz/etető mellé/kalitka tetejére és előbb-utóbb meg fogják szokni.
2014. júl. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
Még valami... A bátrabbik rászokott a csipkedésre. Egyrészt, amikor kaja nélkül közelítek felé (Ezt még elnézem, mert csak pár napja foglalkozok velük komolyabban.) A másik eset, ha a félősebbel foglalkozok, és ő nem fér oda. Le lehet valahogy szoktatni róla? Amúgy nagyon jól haladok, mert tegnap a félősebb megengedte, hogy a lábához érjek, amikor pedig simogatni kezdtem, akkor sem félve ment odébb, hanem csak olyan "nincs hozzá kedvem" jelleggel. A bátrabb a fent írt okok miatt nem enged nagyon közel magához, de még max. egy hét foglalkozás után már ő is engedni fogja szerintem.
2014. júl. 19. 12:16
 18/19 anonim ***** válasza:

Mivel ők nem tudják hogy te, a kezed micsoda,mit érez,stb. nem tudják hogy a csípés neked fáj,zavaró. Ezért kell "megmondanod",megértetned velük hogy neked ez nem tetszik mint ahogy ők is "megmondják" neked ha olyat teszel ami nekik nem tetszik azzal hogy elmennek, elrepülnek, megcsípnek,lemorognak,stb.

A csípéssel sokféle dolgot fejeznek ki de nálad szerintem csak azért csipked mert ismerkedik veled. De a csípést és minden mást ami nem tetszik már az elején se hagyd,ne nézd el nekik mert ha szokásukká válik nehezebb leszoktatni róla őket.


Amikor csíp fújd erősen fejbe vagy szárnyon,stb kísérletezd ki hol zavarja a legjobban. Én ezzel a módszerrel szoktattam le őket amikor ivaréréskor elkezdtek viszonylag erősen csípni.

2014. júl. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
A fújós módszer bejött. Köszönöm!
2014. júl. 20. 15:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!