Hím vagy tojó arapapagáj a jobb választás?
Már bocs de túl sok rosszat tudok,tapasztaltam,láttam már ahhoz hogy egy nagypapagájjal kapcsolatos kérdésre csak úgy megírjam a választ,lehetőségeket.
Van egy olyan szerintem nagyon is igaz érzésem hogy nem sokat tudsz még a papagájok tartásáról se nemhogy az arákról így ha egyszerűen válaszolnék a kérdésedre és te esetleg vennél egy arát annak a madár látná a kárát nagyon hamar. És nem engedhetem meg hogy a tudatlanságod miatt az egész életét rossz irányba befolyásold annak a szegény madárnak.
Mit tudsz a papagájokról? Etetésükről, viselkedésükről, tartásukról, velük való foglalkozásukról?
Mit tudsz az arákról? Etetésükről, viselkedésükről, tartásukról, velük való foglalkozásukról?
De ezek a kérdések szerintem feleslegesek mert ha tényleg rendelkeznél akkora tudással és tapasztalattal ami egy ilyen madár tartásához elengedhetetlen akkor már a kérdésedet se így írtad volna ki mert ebből az érződik hogy 0 tudással és 0 tapasztalattal hirtelen felindulásból akarsz arát. Sőt ha tényleg értenél hozzá alapból nem itt érdeklődnél.
Az arapapagájok tartásához, a viselkedésük megértéséhez, nevelésükhöz, etetésükhöz olyan tudás szükséges amikkel az ember még 10 év kisebb papagáj tartása után se biztos hogy rendelkezik sőt valószínű hogy nem. Ha veszel egy kutyát hirtelen felindulásból alapból tudod hogy kell neki tál amiből ehet,ihat, kell neki ágy, sétáltatni kell,stb. Ha nem érted a viselkedését, nem megfelelően neveled abból egyből nem lesz baj de hónapok,évek múlva agresszívvá válik,stb. De sok év agresszivitás,stb után is viszonylag hamar helyre lehet hozni, jelentős javulás történik heteken belül ha elkezded megfelelően nevelni. Na a papagájok főleg a nagy papagájok nem ilyenek. Rengeteg tévhit,hülyeség kering a tartásukkal kapcsolatban és ha elrontasz valamit tudatlanság,tapasztalatlanság miatt amitől ő pl. elkezdi tépni a tollát akkor az nagyon hamar végleges szokássá válik vagy sok év mire leszokik róla.
Az ilyen kérdésektől alapból ilyen hangulatba kerülök sajnos mert sok éve "rossz" szokásom hogy mindenféle oldalon válaszolok,segítek és sajnos rengetegen nem fogadják el a tényeket, beszólnak,stb ha leírom vagy hozzám hasonló segítőkész ember leírja hogy nem kéne ilyen vagy olyan fajt vennie mert egyáltalán nem hullámos papagáj kategória így tapasztalat nélkül beletörik a bicskája. És ha valahogy nem sikerül meggyőzni az illetőt szegény madárnak,madaraknak kell hosszú évekig vagy "szerencsésebb" esetben hónapokig(amíg meg nem szabadul a madártól mert rájött nem minden olyan mint gondolta) szenvednie, sínylődnie.
Neked is azt tudom mondani hogy ha nem volt még komolyabb papagájod akkor válassz más fajt.
Arák szükségletei tömören: 5-10 méter(inkább a 10-hez közelebb) hosszú több méter széles kinti röpde vagy pár méteres de minél nagyobb annál jobb szobai röpde napi sok-sok óra kintléttel és egy minél nagyobb/hosszabb kinti röpde ahova mondjuk hetente egyszer vagy kétszer kiteszik hogy napozzon,repüljön a friss levegőn, mindenféle forgácsolható,szétszedhető(fa, természetes anyag) és ételkereső játék folyamatos jelenléte a röpdében és a szobai kiülőkön is(érdemes a legtöbbet házilag csinálni mert egy ara pár perc alatt szétkaphat egyet így nem érdemes ezreket költeni gyári játékra), az étrendje kb. 80%-a nagyon változatosan tuti vegyszermentes gyümölcs, zöldség, emberi kaják persze csak az ami adható.
Ezek a legalapabb dolgok de már ezek se hétköznapi igények. Azt még meg se említettem hogy nélkülözhetetlen hogy az ember háza hatalmas legyen ne egy átlagos méretű ház mert ugye akkora szárnyakkal való repüléshez nagy légtér kell(pár szárnycsapás nem nevezhető repülésnek). És a viselkedéséről még mindig nem eset szó. Hatalmas csőre van de egy hullámos papagáj előbb harap,csíp mint egy ara ő inkább csak figyelmeztet DE ahhoz hogy tudja az ember mi jár a madár fejében,mit mond a testbeszédével,mit jelent a szeme állása,stb. tapasztalatra van szükség azaz arra hogy előbb más kisebb fajokat tartson az ember. Ha mégis megcsíp nem valószínű hogy könnyen,kis karcolással megúszod. Válladon ülve ha valamiért csíp egy darabot is kicsíphet a füledből de ugyanígy a kezedből is. Nevelni kell folyamatosan de keményen akárcsak minden nagyobb papagájt hogy tudják hol a határ,mit szabad és mit nem. Tudni kell kezelni ha valakit nem kedvel a családban,valakire féltékeny,stb a madár. Hormonos időszakban gondolom mint minden más papagáj ők is ingerlékenyebbek,agresszívebbek és adódhatnak új helyzetek amikor nevelni kell sőt ilyenkor kapni lehet tőlük 1-2 csípést is. Vedléskor szintén nyűgösebbek. Számolni kell az ivarérés utáni viselkedésváltozással.
Hangjukat nagyon szeretik hallatni és nagyon hangosak. Hamar megunják a játékokat így újabb és újabb ötleteket kell kitalálni. Az alap,hétköznapi foglalkozás nem állhat abból mint egy hullámos papagáj esetében hogy kiengeded, simogatod,beszélsz hozzá mert nagyon intelligensek így folyamatosan le kell foglalni őket, úgy kell foglalkozni velük hogy az agyuk is le legyen foglalva,használniuk kelljen az agyukat is, úgy kell foglalkozni velük hogy sokat repüljenek is.
A lényeg az hogy nagyon intelligensek és nagy a mozgásigényük így ugyanazt tudom mondani mint az arát tartó vagy régen arát tartó ismerőseim. Egy átlag ember nem tud megadni nekik mindent, nagyon sokat kell tenni ahhoz hogy boldogok,elégedettek legyenek. Ha nem kapnak meg mindent azt az ember is érezni fogja előbb-utóbb a madár viselkedéséből. És azt is észben kell tartani hogy az első naptól az utolsóig ugyanannyit(sokat) kell vele foglalkozni, majdnem fél napot igénylő munkahely mellett el is lehet felejteni az aratartást, olyan nincs hogy 2 év után úgy alakul az életed hogy valamennyivel kevesebb időt szánsz rá mert ennek meg lesz a negatív hatása a madár viselkedésében. Ez egy egész életen át tartó elkötelezettség amit nem lehet elhanyagolni,megunni.
Mik az igényeid a leendő papagájoddal kapcsolatban és mit tudnál megadni neki? (ajánlok más fajt ha tudok)
Ja és én a helyedben papagájtartás téren nem hinnék az úgynevezett szakkönyveknek mert sokat olvastam már és mindegyik tele van hülyeségekkel illetve van 1-2 amiben néhány valós rész is van de a többi részben téved. Arról már nem is beszélve hogy konkrétan nagypapagáj tartásához,viselkedéséhez,stb nincs könyv illetve ha van akkor úgyse jó ami benne van mert először is ha még egy hullámos papagájhoz se tudnak megfelelő könyvet írni akkor egy nagyobb,nehezebben tartható fajhoz meg végképp nem tudnak másodszor pedig nem lehet mindent leírni róluk,sok minden van ami egyéni,kiszámíthatatlan vagy csak akkor lehet megérteni,megismerni hogy ha megéli,átéli az ember.
A magyar oldalakon is ugyanazokat a hülyeségeket lehet olvasni 1-2 tényleg jó oldalon kívül.
Köszönöm, hogy ilyen pontos választ adtál :)
A mozgásigényével nem lenne gond, mert van egy hatalmas terület, amit át tudnánk alaktani röpdévé (eredetileg lójártatónak készült), de természetesen a házban is lenne helye.
Szóval szeretném a legmegfelelőbb körülményeket biztosítani számára, mivel tényleg különleges madár, nagy igényekkel, így addig nem is fogok venni egyet, amíg nem tudok meg mindent róluk és a tartásukról.
És ne haragudj, ha kicsit hevesebben válaszoltam, tényleg köszönöm a segítséget és jó tudni, hogy van még, aki tényleg szívén viseli a papagájok sorsát, nem csak dísznek tartja :)
Még érdeklődj de tudok egy jó weboldalt. www.papagajidomitas.hu
Ott mindent medtalálhatsz. Bíró Bálint akié a weboldal már egészen gyerekkora óta tenyészt papagájokat. Írt is két könyvet. Idomítás művészete, Emberképzés papagájokhoz. Ezek mindent leírnak 200 oldalon keresztűl a madarak pszihológián. Nekem bevált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!