Van egy fiú és egy lány hullámos papagájom, már 3 éve és nem akarnak pározni. Miért nem?
Nem értem az ilyen papagájtulajdonosokat...
Miért akarod tenyészteni őket??????
Több mint 3 év bőven elég ahhoz ha szán rá időt az ember hogy közelebbi kapcsolatot építsen ki a madarakkal de most se késő elkezdeni a szelídítést. Miért nem élvezed egyszerűen a meglévő papagájaid társaságát????
3 éve tenyészteni próbálod őket(hála istennek hogy sikertelenül) és még mindig nem tudsz egy olyan dolgot ami alap dolog. A tenyésztésen kívüli időszakban is kell nekik adni 2 hetente 30 percig főtt tojást ugyanis nekik is kellenek az aminosavak(teljes értékű fehérje) de a magokban nincs benne mind. Ennyi év után gondolom komolyabb fehérjehiányban szenvednek. Persze megjegyzem sok növényi kaja is van amikből(ha rendszeresen mindegyikből kapnak változatosan) ugyanúgy hozzájutnak minden aminosavhoz sőt sokkal jobb ha ilyen formában kapják de egy átlagos hullámos,nimfa,stb papagáj tartó ahhoz van szokva,azt hiszi elég ha van előtte mag és kész így még zárójelben se szoktam ezt megemlíteni mert minek? általában mindenki az egyszerűbb de rosszabb megoldást választja mert lusták az állatuk etetésével többet foglalkozni,luxusnak hiszik a megfelelő étrend biztosítását.
És ennek még semmi köze a tenyésztéshez. Ez csak egy olyan alap dolog ami a madarak jólléte,egészsége miatt fontos. De már itt megmutatkozott a tudatlanságod. Ezek után tényleg nagy szerencse hogy nem szaporodnak a papagájaid mert könnyen lehet hogy ha meg akarták volna tenni egyszer is akkor ma már csak a hím lenne életben(a tojó belehalt volna a nem megfelelő tudással végzett tenyésztési kísérletbe).
Hát igen, egy (kábé?) 35 x 25 x 45 centis kalitkában amekkorában általában a hullámosokat tartani szokták, nem csoda, ha nem akarnak pározni. Nem hülyék ők sem, gondolom felfogják, hogy kettejüknek is alig elég ez a hely, nem kell nekik oda még plusz X darab madár.
#4
Mi a baj a tenyésztéssel? Mármint azt a részt értem, hogy aki még pár alapdolgot sem tud a madártartásról az minek akar fiókákat, de csak ennyi? Sok helyen olvasom, hogy akik csak hobbiból tartanak otthon egy pár madarat azoknak eszükbe se jusson hagyni nekik, hogy fiókákat költsenek ki. Talán félnek az igazi tenyésztők, hogy kevesebb lesz a kereslet az ő madaraik iránt...? Ez végül is érthető lenne, de attól még a hobbiból madarat tartóknak is nagy élmény lehet végigkísérni egy (vagy több) kismadár "születését" és növekedését. Persze ha legalább az olyan dolgokkal tisztában van amiket írtál.
Én nem akarok amúgy tenyészteni, csak kérdem - illetve majd később igen, de akkor picit komolyabban, amikor kész lesz a házunk + a kerti röpde is amiben kényelmesen elfér több madár + még többet tudok majd úgy általában a papagájokról. Addig tuti nem, nem is tudnám hova tenni a fiókákat, kicsit zsúfolt lenne a kalitka annyi madárral már.
Azzal nincs annyira bajom hogyha az ember saját magának akar egy fészekaljnyi fiókát. DE a legtöbb esetben mint írtad olyan kalitkában akarják tartani őket együtt ami még a 2szülőnek se a legjobb ebben az esetben ellenzem az ilyen tenyésztést is. Ha az embernek van egy röpdéje ahol kényelmesen elfér minden madár akkor nyugodtan kezdjen neki saját magának tenyészteni DE ebben az esetben az válik problémává hogy mondjuk az 1 pár hullámosnak lesz 4 fiókája és ha a fiókák önállóvá válása után is egy röpdében marad a 6 madár akkor a fiókáknak ivaréréstől nem lesz párjelöltje csakis a saját testvéreiknek,szüleiknek udvarolhatnak. Ha 2 pár és a fiókáik vannak a röpdében akkor se biztos hogy nem a saját testvérüknek udvarolnak a kicsik de ez a felállás(2 pár egy légtérben) azért se jó mert az egyik pár dominánsá válik és mindig elnyomja a másik párt akár a tojásaikat is széttörhetik ezért szokták azt mondani hogy egy kalitkában,röpdében vagy 1 pár legyen vagy legalább 3. De ha nem lesz belőle tojás,fióka akkor ez a testvérüknek udvarlás még elfogadható de akkor se természetes mert annak az esélye hogy a vadonban a saját testvérüket választják elég kicsi.
Ha viszont az ember tenyészteni akar de már előre tudja hogy nem fogja megtartani a fiókákat akkor mi értelme?
A igazi tenyésztőknek ez a dolga,"munkája". Náluk van annyi fióka hogy minden pl.hullámos papagájra vágyó ember hozzájusson 1-2 madárhoz. Ők értenek hozzá, tudják hogyan ne okozzanak kárt a születendő madarakban,stb. Vegyük például a nimfapapagájokat mivel össze-vissza lettek tenyésztve a lutino színváltozat sok egyede génhibás, tollproblémás, gyenge immunrendszerű,stb. mert a tudatlan hobbipapagájtartók,szaporítók hagytak/nak fiókát nevelni egy lutino tojóból és egy lutino hímből álló párnak pedig lutinot nem lehet összerakni lutinoval.
Ezt nem a tenyésztők bevétele miatt mondom hanem a madarak egészsége miatt. Egy igazi tenyésztő nem csak odút ad a papagájainak majd bepörgeti őket főtt tojással és várja hogy fiókák legyenek. Tudja mit miért csinál, saját módszereket,ötleteket valósít meg, ha valami történik tudja mi a teendő vagy kihez kell fordulni,stb. és a genetikához,öröklődéshez is ért. + nem csak az érdekli hogy sok legyen a bevétele hanem a madarak egészségére,jóllétére is figyel és nem bánja ha költeni kell rájuk vagy időt kell rájuk szánni. Ja és ami szintén fontos hogy tényekkel,igaz dolgokkal dolgozik nem pedig "ÚGY HALLOTTA hogy ezt és ezt kell tenni" így ezt és ezt teszi hanem ezt és ezt TUDJA így ezt és ezt teszi. Olyan sincs náluk hogy tudja az xy adása jó de fogalma sincs miért jó és miért baj ha nem adja.
Ehhez képes mit tud, csinál egy pl. a kérdezőhöz hasonló ember aki mindenáron tenyészteni akar. Természetesnek veszi a madarai tenyésztését mert sajnos az interneten ezer helyen le van írva a szaporításuk ALAPJAI és sokan dicsekednek azzal hogy nekik már sikerült tenyészteni így manapság ez olyan természetesnek tűnik,olyan természetesnek és egyszerűnek hiszik mint a madarak megetetését. Azt várják hogy felteszik az odút mire a madarak párosodnak, tojnak, kikelnek a fiókák,stb minden a legnagyobb rendben zajlik,semmi baj nem történhet. Aztán ha valami mégis történik akkor persze meglepődnek, kétségbeesetten kérdezgetnek mindenféle fórumon,oldalon amiknek a legtöbbjén szintén tapasztalatlan,tudatlan emberek válaszolnak vagy jól vagy nem. Ez olyan mintha csak úgy hirtelen gyereket vállalnál és menet közben amikor aktuális lesz kérdezgetnéd meg az interneten teljesen idegen,ismeretlen tudással rendelkező emberektől hogy az adott dolog normális-e, mit csinálj ekkor és akkor,stb.
Na a lényeg az hogy a hullámos, nimfa és társaik nem szorulnak külön tenyésztésre, van belőlük bőven elég az igazi tenyésztőknek köszönhetően. A kicsik felnövésének figyelemmel kísérése pedig nem akkora,kihagyhatatlan élmény hogy mindenkinek ki kell próbálnia legalább egyszer mert nem éri meg ha utána nyomorognak a madarak vagy ha később egymással szaporodnak a testvérek vagy eladod őket ahol ki tudja hogyan tartják őket vagy beadod őket az állatkereskedésbe,stb.
Csak az kezdje szaporítani a hobbiból tartott papagájait aki olyan tartási körülményeket tud biztosítani nekik az étrendjüket is beleértve mint az igazi tenyésztők és megtartja a fiókákat. A hobbiból tartott lutino nimfapár génhibás fiókáival se lenne(lett volna) baj ha a gazdájuk megtartja és nem fogja tenyésztésbe őket mert boldog és teljes életet élhettek volna de ehelyett tovább adta őket így másnál tovább lettek tenyésztve így egyre több génhibás madár lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!