Hogy lehet egy éppen tokosodó galambfiókát megetetni?
Állatkereskedésben árulnak papagáj lágyeleséget. Ilyen por és fel kell puhítani vízzel, ezt egy fecskendőbe felszívod és óvatosan a csőrébe nyomsz egy kicsit, de vigyázz ne fulladjon meg. Ezt kb 3 óránként (igen, éjszaka is)meg kell csinálni. Vitaminporozni is kell néha a lágyeleséget.
Mikor már nagyjából teljes a tollazatuk, akkor elkezdhetsz áttérni az áztatott magvakra.
Galambot nem lehet úgy etetni mint egy papagáj fiókát! A papagájoknál a fecskendő bevált, de a galamb fióka pont fordítva eszik, a csőrét bedugja a szülők szájába és úgy eszi a felöklendezett táplálékot. Kicsit módosítani kell a módszert, hogy egy nagy nyílás legyen amin a csőrét be tudja dugni és úgy kell adagolni neki a kaját (ami áztatott és felpuhított magokból és ne papagáj kézi tápból álljon). A gond csak a túl pici galambbal van, mert egy hetes korukig begytejet esznek, azt nem lehet a szokásos táppal pótolni.
Nézz meg ezt a videót pl.: [link]
Columba Országos Madárvédő Egyesület
Mivel etessük a pinty-, galamb-, gerlefiókát?
A begytej-utánzat, "pempő" elkészítésének általam kipróbált módja a következő. Kávéskanálnyi búzagrízt, finom kukoricadarát, mozsárban megtört kölest kevés vízzel hirtelen felfőzök. (Nagyobbacska fiókáknak lehet szemcsésebbre készíteni, a felfőzés azért kell, hogy a magvak puhuljanak. Ilyenkor célszerű némi kölesszem nagyságú kavicsot, sódert is keverni hozzá, a zúza megfelelő működéséhez.) Lehűlés után keverek bele főtt tojás sárgáját, reszelt fehérjét (állati fehérjére minden fiókának szüksége van, ha ezt nem a begyváladékból nyeri, akkor másképp kell pótolni), apróra vágott zöldet (tyúkhúr, saláta), reszelt vagy apró kockára vágott sárgarépát. Ha pirinyó, tengelic- vagy zöldike-méretű fiókának kell, akkor ezt olyan sűrűségűre készítem, hogy műanyag mokkáskanálból lehessen adagolni a fióka csőrébe. Ilyenkor külön ivóvíz nem szükséges, hanem ebbe a pépbe lehet adagolni a vitaminokat, a kalciumot. – A nagyobb madárkáknak (galamb-, gerlefióka) olyan sűrűre érdemes készíteni a pépet, hogy kis golyócskákat lehessen formálni belőle, amit a fióka csőrébe dugdosunk. Ilyenkor külön adagoljuk az ivóvizet injekciós fecskendőből, amíg a fióka önállóan nem iszik.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a higiénia fontosságát! A kis fióka szinte ugyanolyan gondos kezelést igényel, mint egy csecsemő. Fontos az etetés előtti kézmosás, az edények, a csipesz rendszeres elmosása, az ivóvíz, a főzött eleség naponkénti cseréje (ha eltesszük a főtt tojást másnapra, akkor hűtőben tartsuk, etetés előtt szobahőmérsékletűre melegítsük fel). A természetben a fióka a szüleitől a begyváladékkal immunanyagokat is kap, ami őt a fertőzésektől védi; az ember általi mesterséges táplálásnál ez is hiányzik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!