Miért nem tojnak a tojótyúkjaim? Drága táppal etetem őket de mégsem tojnak, nagy gondban vagyok.
Kicsit hosszú lesz,elnézést:
Tehát vettem 70 db tojótyúkot,ketreces tartásra,drága 8500ft/100kg-os táppal etettem őket és szépen tojogattak,napi 30-60 között,nem értem miért is nem álltak be szépen.A tojást eltudtam adni itt a környéken,igy azt gondoltam még veszek tyúkokat 200 db-ot vettem +még ketreceket,elég sokba volt ez igy összesen.Ezt a 200-at már másik helyről vettem,a faruknál nem nagyon volt toll sem,mert elvileg sokan voltak együtt és kicsipkedték egymásnak.
Tehát megvettem őket,ami fura,hogy 900 ft-ért darabját,de az eladó megesküdött,hogy ezek nem kitojt tyúkok.
Az elhozatal napján,nem tudtam ketrecbe tenni őket,igy szabadon voltak,és másnap reggelre 200 tyúk tojt 120 db tojást,aminek nagyon örültem is,mondom ez már csak jobb lehet,következő nap,még mindig szabad tartásban,már csak 100-at tojtak igy 200-an,ami 50 %,ezután tettem őket ketrecbe elsőre 5-öt tettem minden ketrecbe,mert 6 férőhelyesek,de ezek még nem is voltak túl nagyok,tehát szépen elfértek.A következő nap termelése: 70,utána 50,majd 30 tojás /200 tojótyúk,drága tojótakarmánnyal,mészkiegészítővel etetve.Valamiért annyira nem is akarják enni ezt a tápot,de végül is elfogy,de nem tojnak.
Vizet annyit kapnak amennyit kérnek,tehát nyugodtan ihatnak.De nem tojnak egyszerűen.Most vagy kitojt tyúkot vettem 900 ft.ért,amit azért nem hiszek,mert első alkalommal sokat tojtak,vagy a ketrec a gond,de már szabadon sem tojtak annyit,esetleg a táp lehet.Valakinek ötlete? Köszönöm!
Hát igen végülis,azt nem is mondtam,de világitok rájuk,éjjel-nappal megy a világitás,max. a legalsó sornak nem jut annyi,de mégsem tojnak a felsők sem :S :(
Ma 55 db tojás volt 270 db tojótyúktúl,a mai nap is volt vagy minusz 1500 ft-ba ...:S
Éjjel nappal???
Akkor az is baj.
kell nekik egy sötét időszak.
Nem szabad összekuszálni a tyúkok agyát,hormonrendszerét.
Kaphattak sokkot is az utazástól, bezártságtól, takarmányváltástól.
Igen,a szállitás megviselhette őket talán,na és ugye a takarmányuk is már,ráadásul ketrecbe tettem őket,ott elvannak és nem igazán akarnak enni sem,persze esznek,de nem olyanok mint az első 70 db-om :S Azok folyamatosan esznek és isznak,ontják a tojásokat,ma is az 55 db-tojásból 40-et tojt az első 70 tyukom és a másik uj csoport 200-an tojtak mellé 25-öt.
Kicsit gubbasztanak is,de már ne tudom mit tegyek,komolyan. Kinomban szabadon engedtem egy fél ketrecnyit,és azokban már csak 4-en vannak,szép nagy helyük maradt,a többit egy terembe tettem szabadon.
Mit lehet velük csinálni,ha valóban besokkoltak?
De az az érdekes,hogy az első 70-et is ugyanugy hoztam el,ráadásul azokat 120 km-ről,ezt a 200-at meg csak 40 km-ről hoztam:S
Ha valakinek lenne ötlete megköszönném,a helyi állatorvos sem túl jártas ebben,nem tudom segitségét kérni.
Szia!
Utánanéztem a kérdésednek Horn Péter: Állattenyésztés 2-Baromfi, hasznogalamb c. könyvében. (Mezőgazda Kiadó)
Tojóistálló ideális hőmérséklete: 13-18°C, az alacsonyabb hőmérséklet(+8°C-ig)kevésbé káros, mint a magas. Ideális páratartalom 60-75%.
A megvilágított órák száma 15-16 óra lehet naponta. A tojófészkek este lezárandók, villanygyújtás előtt nyitandók.
A tyúkokat az első tojóidőszak végeztével vedletni szokták, ez szükséges az állatok szervezetének pihentetéséhez, és ahhoz, hogy újabb reprodukciós ciklus kezdődjön, ergo újra tojni kezdjenek.
Kaliforniai vedletési program:
1-10 nap nincs takarmány, 8 óra világítás
11-28 nap teljes takarmányadag zúzott gabonával, 8 óra világítás
29- teljes takarmányadag tojótáppal, 16 óra világítás
Víz a teljes időszak alatt folyamatosan van!!!!
A vedletés egyúttal selejtezi a gyenge, nem egészséges tojókat, az elhullás szakszerű végrehajtás esetén nem haladhatja meg a 4-5%-ot.
Gyanús, hogy mégiscsak sikerült letojt tyúkokat venned, és kimaradt náluk a vedletés, ami az új ciklust indítaná.
Ha ennyire komolyan szeretnél foglalkozni a baromfival, ajánlom a fent nevezett könyvet, fősulin abból tanultunk, tényleg jó.
Még annyit hozzátennék, hogy a kitojt tyúkokat szokta ennyire megviselni az átállás más klímára, eleségre, stb.
Kell nekik egy kis idő, hogy újra rendbe jöjjenek.
És a vedlés is nemrég volt, de van, amelyiknél még tart is, ezért akkor nem tojnak.
Főleg, ha egész éven át tojtak akkor télen leállnak, mivel pihenési idő is kell nekik.
De ne számíts rögtön haszonra, mert bele kell ölni egy "kis" pénzt is, hogy majd később legyen valami bevétel.
Türelem rózsát terem...
Nem tudom kitojt tyúkok lennének-e de nem hinném,na meg ráadásul ugye első nap 200-an tojtak 120 db-ot ami 60%-os termelés és utána sorban álltak le.
MA felhivtam azt akitől vettem őket és azt mondta,hogy az átállással van gond,itassam le őket jolovittal,adjak neki vitaminokat stb,meg ugye ott szabad területen voltak,én pedig ketrecben tartom őket,levegő,világitás stb...:)
Na erről van szó, az átállásról!
Ez egy nehéz időszak számukra, ezért nem lehet várni tőlük annyi tojást.
De amint megszokták a helyüket újra tojni fognak ezerrel! :)
Van nekik egy ilyen időszak amikor nem tojnak ez 1 hónap körüli időszak kell nekik piheniük minden nap legaláb 2-szer kukoricát adni nekik és sok-sok zöldet pl.(fű,zöldségek héját )
ezt onnan tudom mert van vagy 500 tyúkom
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!