Megbetegedhetett a papagájom?
szia.sokminden lehet az oka itt van pár:
-Hasmenés:
Ok:
Túl nedves zöldeleség, romlott eleség túl hideg táplálék, megfázás.
Tünetek:
A híg, vizenyős "plecsniken" kívül a hasmenés jele a végbélnyílás körüli tollazat szennyezettsége és a madár gyakori farokbillegetése. Az állat keveset vagy egyáltalán nem eszik.
Kezelés:
A zöld- és lédús eleség etetését azonnal szüntessük be. Ehelyett bőségesen adjunk fürtös kölest, aminek bélrendszerre nyugtató és erősítő hatása van. A madár ezt, mint nyalánkságot, feltéve, hogy nem kapja állandóan. A szokásos magkeveréket továbbra is adhatjuk, de jó ha egy pár szem zabpelyhet és mákot keverünk hozzá, még ha ezekből nem is eszik sokat a madár. A víz helyett könnyű teát adjunk a borsmenta- és a kamillatea is megteszi. A kalitkát meleg helyre tegyük és a huzat elől kendővel függönyözzük el. A kalitka elülső oldala azomban maradjon szabadon, hogy a madarat megfigyelhessük és ő se érezze elszigetelve magát. Nagyon jó hatású az infralámpa is, ami sok családban az emberek kisebb panaszainak kezelésére, egyébként is rendelkezésre áll. A kalitkától való távolságot kezünkel ellenőrizzük: ha bőrünkön kellemes meleget érzünk, nem pedig túlzott forróságot, akkor a madárnak is megfelelő lesz. Az így kezelt hullámos papagáj egészsége rendszerint pár nap alatt helyre áll. Ha a hasmenés pár nap alatt sem múlik el, és az állat lesoványodik és legyengül, akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.
-Meghüléses betegségek
Ok:
Huzat, erősen ingadozó hőmérséklet.
Tünetek:
Köhögés, tüsszögés, kedvetlenség.
Kezelés:
Mint a hasmenésnél. Ha a tüsszögés, köhögés egyre erősödik, és estleg még váladék is folyok az orrból és a csőrből, akkor forduljunk állatorvoshoz.
De amit írtál a tolláról az ezek közül vmeik miatt lesz--->
--Madártetűatka
Veszélyessége: közepes
Forrása: más, fertőzött madarak
Tünetek: A madár nyugtalan, sokat vakarózik, fokozódó vérszegénység, lesoványodás és gyengeség észlelhető. Ha erre a parazitára gyanakszunk, terítsük le a kalitkát valamilyen fehér anyaggal, reggelre az atkák kis vörös pontok alakjában láthatók lesznek.
Gyógyítása: A tisztaságra való fokozott ügyelés, a madár helyének lemosása 1-2%-os Ditrifon oldattal, 1 ezrelékes oldattal a madarat is bepermetezhetjük. Ezt a kezelést egy hét után meg kell ismételni, hogy az időközben kikelt petéket is elpusztítsuk.
--Rühösség
Veszélyessége: közepes, tünetmentesen gyógyítható
Forrása: Érintkezéssel terjed, az ápolatlanság elősegíti a terjedését.
Tünetek: Leggyakrabban hullámos papagájon jelentkezik. Ez a parazita beássa magát a bőr elszarusodott rétegébe és ott hoz létre járatokat, így szivacsos állagúvá roncsolva azt. Később a bőrön kérges, pikkelyes, lyuggatott felrakódások keletkeznek, a beteg testrész deformálódik. Leggyakrabban a szem környékén jelentkezik.
Gyógyítása: Folyékony parafinnal, fehér vazelinnel, vagy perubalzsammal kenegessük a beteg területet 3 napig. Ha idejében kezdjük a kúrát, rendbe jön. Adjunk a kezelés mellet A-vitamint is.
--Torokatka
Veszélyessége: súlyos, gyakran halálos
Forrása: A fertőzés rendszerint érintkezés útján terjed: etetés, rátüsszentés, belégzés. Csak közvetlen úton fertőz, mert az apró torokatkák a levegőn 2-3 óra alatt elpusztulnak, beszáradnak.
Tünetek: A fertőzőttség tünetei 3-4 hét alatt fejlődnek ki. Ezért az új madár tenyészetbe bevitelét megelőző karantént ajánlatos 1 hónapra kitolni!
A fertőzött madár az ülőrúdhoz dörzsöli a fejét, ill. a csőrét. Enyhébb esetben csak nyugalmi állapotban zavarják az atkák a madarat, s csak az alvó madarak tüsszögnek.
Súlyosabb esetben állandósul a tüsszögés, a madár ki-kitárja a csőrét, s jellegzetesen tolja előre a nyelvét, ezzel a mozdulattal próbál megszabadulni - sajnos reménytelenül - a torkát irritáló élősködőktől.
Gyógyítása: Ha minden elővigyázatosság ellenére bekövetkezik a baj, akkor dr. Jan Gergely 12 napos kúrát ajánl a gyógyításhoz. A németek Neguvon nevű készítményének az 5 %-os oldatára kell felcserélni a madár ivóvízét három napon át. A következő 3 napban az egyébként sebek és a gyulladások ellen javalt TYLAN nevű antibiotikummal kezelendő a madár, hogy a légúti sérülések gyorsabban gyógyuljanak.
A hetedik naptól a kilencedikig újra a NEGUVON-os oldatot kell adni ivóvíz gyanánt a betegnek, és végül ismét 3 napon át a TYLAN következik. Vannak, akik a rovarirtó idegmérgeket alkalmazva értek el sikert, dr. Jan Gergely szerint ez az eredmény legalábbis kétséges, ugyanis amit nyerünk a réven, azt elveszítjük a vámon: az idegmérgek roncsolják a májat. S az ezzel kapcsolatos probléma, ha nem is azonnal, de hamarosan jelentkezik.
A torokatka az egyik legkellemetlenebb atkás megbetegedés, ugyanis az élősködők a légutakban telepednek meg, tehát nehezen hozzáférhetőek.
Az akut megbetegedés leggyakrabban a Gould-amandináknál és a kanáriknál szokott gondot okozni.
A betegség kialakulásának kezdetén a madár abbahagyja az éneklést, borzol, a környezeti ingerekre egyre kevésbé reagál, és a fertőzöttség teljes kialakulása szemmel láthatóan nehezére esik a légzés.
itt egy link is ha nem lenne elég az irományom: [link]
remélem segítettem és felgyógyul a madarad ^^
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!