Hogyan lehetne rávezetni, hogy nem akarok neki rosszat?
Sziasztok! Van egy nimfám, okos, kedves, imádja, ha simogatjuk, ráül a vállunkra, egyszóval: szelíd. Bármit megenged nekünk, kivéve azt, hogy megfogjuk és felemeljük az aktuális helyéről. Ülőrúddal, vagy ha rááll a kezemre, oda tehetem-vihetem, ahova akarom, de megfogni nem szabad, mert akkor rémült fejet vág, elrepül a duzzogó-sarkába és megsértődik.
Eddig nem volt rá szükség, hogy meg kelljen így fogni, de neadjisten, ha állatorvoshoz kell egyszer vinni, akkor hasznos lenne, ha engedné magát.
Mit javasoltok?
Köszi!
Hasonló a helyzet nálam is, az én nimfám sem szereti, ha megfogják. Pontosabban korábban ezt is engedte, de a rafinált dög rájött, hogy a megfogások után - akármilyen finoman, közben a nyakát vakargatva csináltam - többnyire a kalitkába zárom (pl. mikor elmegyek otthonról).
Erre - a madár megfogására - én a következő módszert "fejlesztettem" ki (nálunk működik, de mivel minden madár más és más, így nincs garancia, hogy nálad is menni fog):
A madarat az ujjamra ültetem, vagy ha olyan helyen ül, ahol számomra "fejmagasságban" van, akkor úgy is jó. Ekkor óvatosan, fokozatosan közelítek a fejéhez az én fejemmel. Egészen addig, amíg az orrom szinte a csőréhez nem ér, s közben folyamatosan a szemébe nézek, egyetlen pillanatra sem máshová. Az én nimfám ilyenkor úgy néz ki, mintha hipnotizálva lenne, nem tudom, olyan szépek a szemeim vagy más okból, de ez a helyzet. Közben persze - számára észrevétlenül - a kezemmel is közelítek oldalról-felülről, s végül finoman felülről meg tudom őt fogni.
Ez az egyik módszer. Van egy másik is, ami szintén folyamatosan bevált, ha meg akarom őt fogni és betenni a kalitkába. Hiába ravasz, ezt még ezidáig nem sikerült meghaladnia.
Tehát: amikor a madár a vállamon ül (és szerencsére ez a kedvenc helye, egész nap képes erre), egyszerűen fogom magam és bemegyek vele egy sötét helyre - ez nálunk a fürdőszoba. A vaksötétben pedig egy mozdulattal, kényelmesen meg tudom fogni, és még csak zokon se veszi. Utána pedig már vihetem ahová akarom :)
Úgy általában egyébként a madarak nem szeretik, ha lefogják őket, főleg a szárnyukat. Ez érthető is. Persze szoktatással nagyon sokminden elérhető náluk, így a megfogáshoz is hozzá lehet őket szoktatni. Ez türelemjáték. Mindig fokozatosan és finoman kell felé közelíteni, hogy ne érezzen fenyegetést.
De mint írtam, ha rájön, hogy a megfogások után megy a "dutyiba", akkor tudni fogja, mikor kell eliszkolni... :)
:) De aranyos lehet:) Igen, az enyém is megpróbál állandóan kicselezni.. A hipnotizálást az előbb kipróbáltam, de nálunk nem működik, becsukja a szemét és várja a vakargatást:D
De én valami tartósabb dologra gondoltam, mert mondom, betenni a kalitkába kézre állva vagy botra állva is megy, valami olyant szeretnék elérni, hogy akármikor, akárhol, orvosnál tudja, hogy az, hogy felemelem, nem jelent rosszat. Láttam egy csomó papagájt neten, akiket a gazdája óvatosan felemelve tűrte, hogy kivegye őket valahonnan vagy átvigye egyik helyiségből a másikba.
Simogatáskor amúgy engedi, hogy a két tenyerem közé vegyem, átfogjam őt, azzal van a baj, ha meg akarom emelni:D Akkor vége a világnak és örök harag.
Mivel azt írtad hogy ha megfogod elvonul és megsértődik gondolom már megfogtad minimum egyszer mégis túltette magát rajta tehát nyugodtan megfoghatod újra.
Az én nimfáim is szelídek de régen én se tudtam megfogni őket. Ezért azt csináltam hogy időnként csak úgy megfogtam őket pár másodpercre majd megjutalmaztam őket a kedvencükkel és megvakargattam a fejüket. És olyat csináltam velük utána ami megszokott pl.gyakoroltam velük valamelyik trükköt tehát úgy csináltam mintha semmi sem történt volna. Így hamar túltették magukat rajta és nem sértődtek meg. Ezt csináltam naponta párszor.
Két megfogás között teljen el pár óra és figyelj rá hogy ne lássa rajtad/ne tudjon következtetni arra hogy meg akarod fogni.
Én pár héten keresztül csináltam velük. Ma ha felemelem őket pár másodpercig csak néznek majd elkezdenek kicsit kapálózni de nem csípnek és nem sértődnek/haragszanak meg akkor se ha percekig fogom őket a hátukra fordítva pl. az állatorvosnál.
Köszönöm! Igen, kétszer-háromszor próbáltam, de utána egy darabig simogatni sem engedte magát, én pedig féltem, hogy így elidegenedik tőlem, ha folytatom.
Akkor ezek szerint megéri ezt tovább csinálnom.
Az hogy nem engedte magát simogatni pontosan mit jelent?
Én a nimfáimat kb 1 hónappal ezelőttig a fejükön kívül nem tudtam megsimogatni mert a párjuknak tekintenek és a párok csak párzáskor érnek egymás hátához,szárnyához és általában csak egymás fejét vakargatják. Ezért ha máshol akartam hozzájuk érni egyből elkezdtek hisztizni és a fejüket rakták a kezem elé. Egy hónappal ezelőtt jöttem rá hogy ezt azért csinálják mert ha bármikor odajöttek fejvakarást kérni megvakartam a fejüket tehát ha kérték mindig megkapták. Ezért amikor a közelükben volt a kezem vagy máshol akartam hozzájuk érni inkább azt akarták/kérték hogy olyankor is a fejüket vakarjam és ne mondjuk a hátukat simogassam. Ezért 1 hónapja csak jutalmazásként és akkor amikor nem ők kérik hanem én akarom vakarom a fejüket ezért kb 1 hónapja tudom a hátukat is simogatni,átfogni őket,stb hisztizés nélkül is. Mert így a fejvakarás nem előjátékot jelent nekik hanem csak egy jó dolgot így a hát,szárny simogatás,stb is semlegessé vált a számukra.Remélem érthető.
Konkrétan azt jelenti, hogy fúj rám ilyenkor. Megsértődik, elvonul, és ha kiengesztelésből meg akarnám simizni, rám fúj. Néha fenyegetően az ujjam felé kap, de meg nem csíp, ha átlép egy határt, nem csak a hangommal jelzem, hogy elég legyen, hanem nagyon finoman, de csőrön pöccintem. Akkor észbe kap. Rá egy 5-10 percre, ha látom, hogy előmászott a duzzogó-sarokból (durva, de miatta kénytelen voltam nevet is adni a saroknak, olyan sokat használom a kifejezést, mióta kamaszodik), utána újra szabad a pálya, megint nyüzgethetem bárhogy.
A fejét és a nyakát szoktam többnyire vakargatni, ha a szeme körüli vékony tollacskákat csikizem, épphogy nem nevet:), a hátát, szárnyát nem nagyon, mert olvastam, hogy náluk az felhívás keringőre. Amúgy engedné, néha megigazgatom neki a tollát a hátán is, vagy leszedem a kölesmaradványokat róla, ha elbambul és a többi madaram leeszi. Meg a nagyranőtt tollakról, amiken van egy kis tokmaradvány, le szoktam neki bogarászni.
Ha engedné csak nem szoktad akkor ezután se tedd.
Mivel kamaszodik és gondolom nincs másik nimfád nemsokára te leszel a párja. És akkor valószínűleg nyafogni,ütögetni fog már akkor is ha 10 centire mellé rakod a kezed/kézzel csinálsz körülötte valamit mert nem a fejét vakarod. És ahhoz hogy ezt a viselkedést megszüntesd abba kell majd hagynod a kérésre vakargatást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!