Kezdőoldal » Állatok » Madarak » A gólyák hogy bírják az egész...

A gólyák hogy bírják az egész napos ácsorgást a tűző napon?

Figyelt kérdés
Mi védi meg őket a hőgutától, a sokszor akár 40 fokos hőségben?

2023. júl. 24. 08:25
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
57%

Nem tudom, hogy honnan veszed, hogy az 1-es meg a 3-as választ én adtam. Én is adhattam volna, de nem én voltam. Mivel nem tűnsz túl okosnak, így elnézést kérek, hogy a nulla tudást tükröző chatgpt válaszra tettem egy megjegyzést, nem gondoltam volna hogy ezt ilyen nehéz lesz feldolgoznod.

Vesd tekinteted a hasznosabb válaszokra, szép napot.

2023. júl. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%
#10 Hát, az agynak egész nagy a vérigénye, szóval gondolhatod, hogy ha 41-42-43 fokos vér folyik az ereiben, akkor az agyat nagyon bőven beszövi ez a bő 40 fokos hőmérséklet. Ráadásul aránylag kis méretű, de minél barázdáltabb, a térfogatához képest annál nagyobb felületen tud hőt leadni vagy felvenni (részben ezért van a fejnek olyan jó vérellátottsága, a te fejed is tele van hajszálerekkel, és ami a kezeden egy sima karcolás, a fejeden simán többperces szivárgó vérzést okoz, ez kb. minden állatnál így van). Ha a koalák szinte teljesen sima agya kibírja az ausztrál hőséget, akkor nyugodj meg, egy madár barázdáltabb, térfogatra kisebb agya is bírni fogja, azért van a vére, hogy az agyat konstans hőmérsékleten tartsa. Amíg normálisan folyik a vér, addig az agy lesz az utolsó testrész/szerv, aminek problémája van a hőmérséklettel, ez minden állatra igaz. Fagyhalál esetén is neked is hamarabb döglik be bármilyen belső szerved és fagynak le a végtagjaid, minthogy az agyad ne működne majdnem normálisan.
2023. júl. 24. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Mondjuk nem ácsorognak egész nap.
2023. júl. 24. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Grimfox ***** válasza:
100%

A gólya konkrétan több módon is hűti magát. Az egyik ilyen módszer, hogy szándéékosan a lábára ürít. Ahogy az ürülék nedvességtartalma párolog, hűti a lábat, és a vérkeringés által a testet is. A másik, amit fontos figyelembe venni, hogy a madarak tüdeje sokkal hatékonyabb, mint az emlősöké. Be, és kilégzésnél is történik oxigénfelvétel, sokkal nagyobb felületen érintkezik a levegőáram a vérerekkel. A "lihegés" által így nagyobb hőcserére képes, mint mondjuk egy ember a verejtékezéssel. A biokémiai oldalát nem ismerem a dolognak, de valószínű, hogy genetikailag is be van kódolva, hogy a fehérjéi magasabb hőfokig bírják a test túlhevülését, mint mondjuk egy északi madár, vagy egyéb állatok. A madarak alap testhőmérséklete magasabb az emlősökénél, költéskor még feljebb megy. 44-46 fokos is lehet a test károsodás nélkül. Amíg a külső hőmérséklet ezt nem haladja meg, igazából a madár nem is hevül.

Egy harmadik fizikai védekező mechanizmus a tollak között megrekedt levegő. Ezt hideg ellen is használják a madarak, de a levegő a meleg ellen is szigetel. A tollak szintén elég jó hőszigetelők.

Az agyukat a véráram hűtése óvha, amit nagyobbrészt a légzés útján leadott hővel oldanak meg.

Persze amikor már ez sem elég, nagy eséllyel árnyékot keresnek. A fiókákat a szülők a gyomrukban hozott vízzel hűtik, és a szárnyukkal árnyékolják, amikor veszélyessé válik rájuk a hőség.

2023. júl. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Senior Séf ***** válasza:
24%
4-es, remek az okfejtésed, csak azt felejtetted ki, hogy a gólyának azért van hosszú lába, nehogy a béka tökön rúgja. És azért áll egy lábon, mert mégis tökön rúgta.
2023. júl. 28. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!