5 eves kandurt ivartalanitani? SOS! (VIGYAZAT, HOSSZU)
Tehat 5 eves a cica, de hozzateszem h csupan 1 eve van nalam. Eddig nem partoltam az ivartalanitast, mondvan, h mar tul idos hozza, igy kockazatosabb a mutet, illetve nem akartam ugymond megfosztani valami olyantol (párzás), amit mar jol ismer, nem ugy mint fiatalabb tarsai. Viszont most mar egyre inkabb hajlok a mutet fele, ugyanis ha elkoborol, szinte mindig valami kisebb serulessel ter haza :( nagyon nem szeretnem ha egyszer ez okozna a vesztét.
Tehat a kerdesem, hogy van itt olyan aki ennyi idosen ivartalanitotta a KANDUR cicajat??
Mik voltak a kovetkezmenyei, ill. a gyogyulas folyamata?
Megvaltozott a cica viselkedese? Engem az kulonosen erdekel, ugyanis a macskam mar most is nagyon ragaszkodo (hiaba 1 eve az enyem, elotte a szomszede volt, igy mar par napos kora ota kotodunk egymashoz nagyon), eddig se volt jatekos egyaltalan, nagyon nyugodt macska, eszebe sem jutna odakapni megkarmolni, mindenhol engedi magat simogatni, es mar igyis allandoan ehes (foleg telen), persze nem hagyjuk elhizni.
Tehat, a mutet utan mire lehet szamitani, megjobban el fog punnyadni? Mert most is elegge el van, ha nem koborol akkor nagyon lustalkodik egesz nap. Nem szeretnem azert, h még ennel is mujább legyen.
Egyebkent kinti macska volt mindig is, de par honapja felg benti, felig kinti :)
Segitsen valaki tanacsot, tapasztaltot megosztani velem, nagyon aggodom erte es szeretnem h meg nagyon sokaig boldogitson!!!
5 éves macska még nem öreg, kora miatt nyugodtan ivartalanítható.
Mindenképpen javaslom a műtétet. A párzás nekik nem öröm, hanem ösztön. Párzás során, illetve az ehhez kapcsolódó verekedések során sok halálos betegségeket kaphat el a többi macskától. Nem tudom, beoltatva be van-e, ha nincs, érdemes az oltásokat is beadatni majd.
Jelleme nem fog megváltozni, mindössze megszűnik a párzási ösztön, így kevésbé fog elkóborolni, és összeverekedni a többi kandúrral. Hiányérzete nem lesz emiatt, mert nem ember, hanem állat; nem fog keseregni azon, hogy nem tud párzani, mert amint kiürülnek belőle a nemi hormonok, úgymond "eszébe sem fog jutni".
Kóborlás során könnyen elütheti autó, megölheti kutya. Nem csak betegségeket, de bolhát, bélférget is könnyebben szed össze újra és újra. A verekedések során szerzett sebek elfertőződhetnek, tályogosodhatnak, mely sok szenvedést okozhat, ill. magas állatorvosi költséget a kezelésük.
Fentiek miatt mindenképpen javaslom az ivartalanítást, ezzel tennéd a lehető legjobbat számára.
Az 5 éves macska nem idős. Ha nem éri őket semmi baleset, 15-18 évig simán elélnek, ahogy az én egyik cicám 21-ok évesen aludt el örökre.
Személyiségváltozás csak annyiban történik, hogy nem fog a vére által űzve, ész nélkül veszélybe keveredni és nem fog verekedni, de az általa eddig megismert és bejárt területet lehet, hogy továbbra is felkeresi egy ideig, de ahogy telik az idő, egyre inkább szűkül a kör.
És ami még fontos, nem fog orbitálisan büdöseket spriccelni, viszont ha nagy vadász, akkor abból nem ad lejjebb.
Elhízni meg nem fog, nekem minden állatom ivartalanítva van és egy deka felesleg nincs rajtuk.
5 évesen még jó korban van (7 évesen volt a macskámnak egy kisebb hasi műtétje, altatták, ugyanaz a kockázat). Ébredés után úgy 24-48 óráig nehéz lesz vele, mert
- az első órákban még nem ébred teljesen (bár egy lelkiismeretes orvos ébredve adja ki a kezéből)
- gallér lesz rajta 10-14 napig, és eleinte neki fog menni mindennek, de hamar megszokja majd.
A vérmérséklete (hacsak nem lesz valami gubanc az altatással), nem fog jelentősen megváltozni. Mi nem is adunk nekik ivartalanított cicusoknak való tápot, egyszerűen belőttük, hogy a szokásosból mennyivel kell kevesebbet adni, hogy ne hízzanak el (mert ugye ivartalanítás után csökken az anyagcsere valamelyest, így ha ugyanannyit kap enni, mint korábban, akkor valószínűleg el fog hízni)
Koszonom a gyors es hasznos valaszokat, met a zold kez mindenkinek! :)
Egyaltalan nem nagy vadasz, sokszor viccelodunk is azzal, hogyha nem kapna itthon enni, tuti ehen halna :D
Nem regota tartjuk bent, eddig nem spriccelt, az elozo gazdi sem panaszkodott erre soha, szoval ettol nem tartok!
Igen, en is foleg a verekedes miatt szeretnem a mutetet, nem a parzasa zavar, egyszeruen csak unom, hogy kiborit a seruleseivel, sot nyaron bőrgombaja is volt, biztos valami kandurtol kapta el :( nem szeretnem, hogy ilyesmi megegyszer eloforduljon, megegyszer koszonom, de szivesen fogadok még tobb valaszt!
Téged nem zavar, ha párzik, de képzeld el, hogy ivarzási időszakban évi kétszer csak 3-4 nőstényt kap el, az is 30-40 cica... legalább...
Nősténynél látványosabb, persze, mert a te nyakadra ellik, de bizony kandúrnál is fontos a dolog.
A fentieket nem ismételném, csak bólogatni tudok, talán annyi még, hogy jó esetben nem is olyan nagy műtét nála - ha nincs nem leszállt heréje vagy hasonló gondja, akkor csak egy pici vágás az egész, többnyire még gallér se kell kandúroknál.
Illetve ettől függetlenül is érdemes odafigyelni a vìzfogyasztására, és nem rossz ötlet áttérni az ivartalanított cicáknak való tápra. Nem az elhízás miatt, hanem mert a kandúrok veseproblémákra hajlamosak, és az ivart tápok ezt is segìtenek megelőzni.
Igen. A férjem mereven ellenezte az ivartalanítást, amíg a macsek el nem kezdett a házban is jelölgetni. Mikor láttuk, hogy szabályosan lesben áll, hogy bejusson a hálószobába, és ha sikerült neki, bizony nem tétovázott, ő is belátta, hogy mégis ez lesz a megoldás.
A cicus gyorsan felépült a műtétből, gyakorlatilag az altató hatásásának elmúltával olyan volt mint a régi, csak a lakás összebüdösítését hagyta abba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!