Hogyan állapíthatom meg, hogy veszett-e a macskám?
Kb.2-3 napja valami elkapta a cicám egyik hátsó lábát. Ha jól láttam 2-3 fognyom van rajta ill. nem tud ráállni. Behoztam a szobámba, hogy megfigyelhessem. Miből jöhetek rá, hogy veszett-e? Tudom, ott a google, de én személyes tapasztalatokra vagy pedig szakértői véleményre lennék kíváncsi.
Annyi még a gond, hogy ez a cica...nos ez a cica mentálisan kissé sérült. Ez mennyiben nehezíti meg, hogy rájöjjek veszett-e?
Kijárós kedvencnek minimum a veszettség elleni évenkénti oltás.
Főleg, ha mentálisan sérült cica, nem engedném ki, mert akkor nagyobb hátrányban van, mint a többi cica.
Mi egyébként a baja?
A következőkben linkelek pár dolgot, remélem hasznos lesz neked:
Áltaban viselkedésbeli változások jellemzőek.
A veszettségnek két típusát különböztetjük meg:
Klasszikus vagy dühöngő veszettség:
Először bágyadtság jellemző, nyálzás, változó étvágy, rekedtes hang. Majd az állat ingerült lesz, minden ok nélkül támadóvá válik. Macskára kivétel nélkül mindig dühöngő veszettség jellemző, általában "fejre megy". Majd az állat lebénul: a torokbénulás miatt nem tud nyelni, nyálzik, kancsalság, testszerte bénulások jellemzők végül az állat pár nap alatt elhullik.
Csendes veszettség: Kimarad a dühöngés, a kezdeti tünetek azonnal bénulásba mennek át. A betegség itt is halálos kimenetelű.
Lappangási ideje (5 nap-fél év) attól függ, hogy mennyire esik távol a központi idegrendszertől a marás. A vírus az idegsejtekben szaporodik és az idegsejtekben haladva jut el a központi idegrendszerbe, kikerülve az immunrendszert. Ezt követően elszaporodik a nyálmirigyekben, szemben és egyéb szervekben.
álveszettség
elsősorban nyers sertésbelsőségekkel (különösen gége, tüdő) fertőződnek. A veszettség vírushoz hasonlóan az idegekben szaporodik, és szintén a központi idegrendszert károsítja
kevésbé jellemző viszketegség. Ők izgatottak, folyamatosan nyávognak, torokbénulás miatt általában folyamatosan csorog a nyáluk. A macska sem tanúsít dühöngő magatartást, de elővigyázatosságot igényel, ugyanis tudatzavara miatt megharaphat, megkarmolhat másokat.
A megbetegedett állatok kivétel nélkül elhullanak.
Kezelés, megelőzés: Nincs ellene védőoltás, a legjobb védekezés az, hogy kedvenceinkkel soha nem etetünk nyers sertéshúst.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!