Az miért jó ha ivartalanítják a macskákat? Nem rossz ez nekik? Kezdő vagyok még ehhez, nem nagyon értek hozzá
szia!
az azért jó nekik mert nem lesznek fáradtak a kiscicái szoptatása miatt,meg úgy talán az egész élete könnyebb lesz.
azért jó mert:
-nyugodtabbak lesznek, nem hajtja őket a hormonok és a párzási ösztön
-tovább élnek, nem kapnak el olyan betegséget amit ivarosan elkapnának (pl méhgyulladás, méhrák)
-a macskáknál nemi úton terjedő betegségeket sem kapják el (macska aids stb)
-mivel nem hajtja őket a párzási vágy nem verekednek össze más macskákkal, nem koborolnak el, kisebb a valószínűsége hogy bajuk esik (pl szét tépi egy kutya elüti egy autó)
-nem szedik szét idegességükben a lakást, nem spriccelnek a lakásban(nem lesz büdös, nem "pisil" be)
ugyanez érvényes a kutyákra is
Keress rá, mert sokkal többre mész egy teljes leírással, mint itt pár mondattal.
Többek között azért is jó, mert hosszabb életű lesz a cicád. Ha kandúr, akkor nem fog jelölgetni (nem spriccel büdös pisit), ha kimehet, akkor jobban fog vigyázni magára, remélhetőleg nem verekszik, párzáskor nem őrül meg. Nem fog elhízni, ez szerintem tévhit. A műtét kb. 10 perc, altatásban végzik, nem is varrják a cica műtét utáni másnap már szinte jól van. Érdemes ivarérés előtt megcsináltatni nekik.
A lány cicának is. Itt meglehet előzni bizonyos méh betegségeket. Nem fog tüzelni, nem lesznek kiscicák, ő sem fog annyit kóborolni. Nekik másabb a műtét, de állítólag ez is rutin.
Rossz? Ha minden rendben van a műtétnél, akkor szerintem nem lesz rossz nekik. Ők amúgy sem élvezetből párosodnak. A meghízás szerintem tévhit, de lehet előfordulhat. A hugyúti betegséget erre fogni szintén érdekes. Tényleg olvass inkább utána, sokkal többet megtudsz róla.
Olvasd el ezt, és megtudod, hogy mért fontos a nem tenyésztésre szánt, házikedvenc macskáknál az ivartalanítás.
4-esre: a hím fekete özvegy sem fakadt még szóra, hogy mit szól hozzá, hogy a nőstény párzás közben megöli és megeszi, mégis tudjuk a választ.
A macska ivartalanítása nem az emberről szól, hanem igenis a macskáról. Sokkal nagyobb kínzás az, ha egy anyától évente 10-12 felesleges utód születik, akik aztán az utcán tengődve, éhezve, kiszolgáltatva, ápolatlanul élik életüket, némi étel után kutatva, esetleg talált alamizsnára alapozva a napjaikat, vagy valamilyen alkalmi vadászati zsákmányra, ami talán nem mérgezett.
Rosszabb esetben a "gazda" elteszi láb alól a kicsiket. Na, ez szól az emberről. Felelőtlenül visel a macska iránt, majd a kicsiket eltávolítja.
10 tévhit az ivartalanításról
1. A nőstényt egyszer meg kell elletni.
Semmiféle gyakorlati tapasztalat ezt nem támasztja alá. Fontos tudnivaló, hogy a már vemhes állatot is lehet ivartalanítani!
2. Az első tüzelést meg kell várni.
Ez ugyan sokak szerint valóban kívánatos lenne, ám nem kell ragaszkodjunk hozzá. Ráadásul a statisztikák azt mutatják, hogy az ivarérés előtt ivartalanított macskák élettartama 4-5 évvel megnő.
3. Drága a műtét.
Egyszeri kiadás, míg csupán egyetlen alom felnevelése a gazdához jutásig máris nagyobb költséggel jár... Nem beszélve a párzási időszakban elcsavargó állatok kezeltetésének költségéről, ha baleset érné őket vagy az egymással való verekedés során megsérülnének.
4. Sokszor halljuk, hogy elhízik a kutya a műtét után.
Ha előfordul, nem a műtét egyenes következménye: a gazdik ilyenkor valami rosszul értelmezett sajnálatból többet nassoltatják kedvencüket, és ez vezet a súlygyarapodáshoz.
5. Az ivartalanítástól megváltozik az állat természete.
Az ivarérett kutya alaptulajdonságai nem változnak meg a műtétet követően. Ha ivaréretté válás előtt sor kerül a műtétre, pozitív változásokra számíthatunk: csökken az állat csavargási kedve is, ezáltal kisebb a kockázata, hogy közlekedési baleset áldozatává váljon. Az állat agresszióra való hajlama is kisebb mértékűvé válik.
6. Az ivartalanítás természetellenes, az állat csonkítása.
A 3. évezredben, a táplálékkiegészítők tömeges használatakor enyhén szólva is furcsa bármiféle természetességet emlegetni..., hogy a farkas kutyává válásának folyamatát már ne is említsük. Bizonyos szerveltávolító műtétek az embereknél is oly megszokottá váltak, hogy egy vakbél- vagy orr, illetve torokmandula-műtétkor kinek jutna eszébe csonkításról beszélni?!
7. Vigyázunk majd rá a tüzelési időszakban!
Na, igen. Jó barátom Maci díjnyertes szülőktől: anyja angol szetter, apja német juhász..., a két porta közt 2 méternél magasabb kerítés feszül. A párzási időszakban olyan erős a kutyákban a szaporodási ösztön, hogy bármire képesek!
8. A kölyköknek jó helyük lesz, hiszen már kettőre van is jelentkező.
Igen. Egyre, kettőre... De mi van a többi 5-6 kiskutyával, aki egy ellés alkalmával születik? Ha minden kiskutyának van biztos helye, akkor hogyan lehetséges, hogy a menhelyek, gyepmesteri telepek mégis tele vannak és naponta altatják el a feleslegessé vált állatokat? Ráadásul még a tenyésztők sem mindig tudják nyomon követni a kölykök sorsát... Gondoljuk át: ugye nem szeretnénk, ha most mégoly jónak látszó helyre adtuk is, később az általunk nevelgetett kis állat az utcán vagy a menhelyen végezné...
9. "Tőle szeretnénk kölyköt."
Sajnos, ha ez ilyen egyszerű lenne, könnyebb lehetne a tudatos tenyésztés. Arra, hogy az utódok közül valamelyik - akár csak külsőleg is - hasonlítson mostani kedvencünkre, nagyon kevés az esély.
10. "Legalább élvezze." vagy hagy "Érezze át az anyaságot."
Az állat ivartalanítva nem érzi magát csökken értékűnek, nem fosztjuk meg semmiféle örömtől - ugyanis sem a párosodáshoz, sem az anyasághoz nem fűződnek érzelmek, számukra fizikailag is inkább fájdalmas élmények ezek. Ők állatok, nem emberek, bármennyire is szeretjük őket emberi érzelmekkel felruházni. Számukra a párosodás, a szaporodás egy ösztön, ami semmiképpen sem keverendő össze az igazi "szerelemmel".
Ivartalanított cicáim nem háborognak azért mert nem szaporodnak és a kényelmes életet se vetik meg.
Ivartalanított nősténynél nem alakul ki méhgyulladás,csökken az emlődaganatok esélye.
Ivartalanított kandúr-nem jelöl,nem büdös,nem stresszel folyamatosan a párzási időszakban és nem kap hererákot.
Kandúr és nőstény egyaránt nem kapja el a FIV-et,FeLV-et.Ezek ugye egy ivaros nagyvilágban szaladgáló macska halálának okai legtöbbször.
Vedd alapul,hogy mennyi kidobott cica van és mennyi megölt szaporulat.Magyarországon becslések szerint 2millió gazdátlan macska él,ez rengeteg és szaporodnak.
#7-re válaszolva. Rossz példát hoztál fel, a fekete özvegyek megint más szaporodásbiológiai tulajdonságokkal vannak berendezkedve a fajfenntartás céljából.
Mindegy, ezen kár vitatkozni, ne hogy azt hidd én sem vagyok az ivartalanítás ellen. Csak amíg rázzuk a rongyot a kutyákra és macskákra, a kevésbé szembetűnő dolgok megoldásán nem is gondolkodunk. 1 egérpártól évente mennyi egér születik, és azok utódaitól...Milliárdos gazdasági veszteséget okozva. Mondjuk az elszaporodott macskák és kutyák pedig a természetvédelem ezáltal a közjó számára okoznak felbecsülhetetlen károkat.
De persze az ember a kutyákba és macskákba tud csak belenyúlni és szabályozni őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!