Mikor kaphat törzskönyvet egy fajtatiszta cica?
Az egészséget a törzskönyv nem garantálja ,egyes fajták a túltenyésztés miatt hajlamosabbak lehetnek bizonyos betegségekre, mint a hihetetlen változatos genetikai állományú házi macska. Ha megbízható tenyésztőtől hozod a cicát, az persze valamennyire garancia, de sose teljesen.
A másik, tudtommal elég, de már előre beszéld meg az eladóval, hogy törzskönyvezve kéred a kiscicát, és oltva, chippeltetni nem tudom, hogy kötelező-e őket ilyenkor, bár gyanús.
Én is szeretnék egy fajtatiszta cicát (:D engem is zavar, hogy mintha itt páran elítélnék az embert emiatt, nem értem, hiszen már azok a cicák is megszülettek, számomra éppen olyan ártatlan élőlények, mint a sima házi vagy befogadott macsekok, de ha van választási lehetőség és valakinek az álma egy fajtatiszta, akkor...).
Sok helyen utánaolvastam. Nem mindenhol láttam ugyanazt. Volt, ahol a törzskönyvet azután adják oda, hogy te bemutatod az ivartalanítási dokumentumot. Gondolom te is hobby cicát vásárolsz. Van olyan tenyésztő, aki eleve ivartalanítva adja az erre szánt cicust. Van aki chippel és útlevéllel. Én is felvettem egy tenyésztővel a kapcsolatot ott ezt a választ kaptam: "A kicsiket 2X oltva, féreg ellen kezelve, parazitamentesen , ivartalanítási szerződéssel, törzskönyvvel legkorábban 3 hónapos korukban lehet elvinni". Így azt szűrtem le, hogy a chip nem kötelező.
Utolsó, és ha nincs chipelve a macska mégis mire szól a törzskönyv?
Igen, csak azonos fajtába tartozó, TK-s cicák kiscicái kapnak törzskönyvet. Ha az eladó azzal játszik, hogy jaj valami miatt nem váltotta ki a TK-t, ne hozz onnan macskát, mert maga a papír párezer forintba kerül, nincs olyan tenyésztő, aki TK nélkül ad el macskát, a minimum 60-70 ezer forintba ez is bele kell, hogy férjen, ráadásul hiába mutogatja neked a nőstényt meg a kandúrt, egyedül csak a papír ad garanciát a macska származásáról.
Ahogy fent már írtam, kell hogy legyen chip a cicában, mert a számát be kell ragasztani a TK-be.
Ha hobbi célra veszel cicát, akkor az vagy má ivartalanítva kerül hozzád, vagy ivartalanítási kötelezettséget kell vállalnod, ez garancia arra, hogy az olcsóbban megkapott, esetleg hibás egyedet nem fogod szaporítani. Ha jól tudom, ilyen esetben csak TK másolatot adnak, esetleg a műtét után odaadják az eredetit?
Azt nem tudom, hogy macskáknál vannak-e olyan örökletes betegségek, amelyekért a tenyésztő felelősséget vállal. ha vállal, akkor az benne lesz a szerződésben.
A cica többször oltva, többször féregtelenítve kerül a gazdához, mindezt le tudod ellenőrizni az oltási könyvben.
Ha minden stimmel, már csak el kell beszélgetned a tenyésztővel, mert tudni akarják, hogy hová kerül a cica, megfeleltek-e egymásnak. Ha nincs a honlapjukon információ, nyugodtan kérdezd meg, hogy milyen eredményeik vannak a szülőknek, milyen betegségekre vannak szűrve, stb.
Kedves Valletta!
Szerintem a chipnek semmi köze a törzskönyvhöz.
A chipen a chip száma, az állat (cica) és a gazda adatai találhatóak meg. Gondolom, hogy ha valaki útlevélköteles helyre viszi az állatát, akkor szükséges és kötelező a chip. Keverék állatba is kerülhet chip. Szóval nekem fejben nem jön össze, amit te írtál.
A törzskönyv számomra azt jeleni, hogy az állat fajtatiszta és nem hordozza azokat a halálos betegségeket, melyek oltással megelőzhetőek. Szóval azért is van áruk, mert folyamatos orvosi ellátás mellett szaporodnak a cicák és szűrik is őket, hogy lehetőleg egészséges utódok jöjjenek világra.
Én ha már veszek fajtatiszta állatot, akkor biztos nem vennék olyan tenyésztőtől, aki azt mondja ez olcsóbb, mert "hibás" vagy mert nincs törzskönyve vagy mit tudom én.
Akkor csak azt mondd meg nekem, hogy ha van egy törzskönyved, meg egy macskád, hogyan jössz rá, hogy az adott törzskönyv az adott macskához tartozik-e, hm? :)
Mert erre (is) való a chip. Ez a macska egyedi azonosítója és a számát törzskönyvbe be kell ragasztani.
A leggondosabb tenyésztőknél is fordulhat elő hibás kölyök, gondolok itt színhibára, vagy amilyen kutyáknál pl. a harapáshiba. Mivel ezek az egyedek nem tenyészthetők, de hobbi célra tökéletesek, így ivartalanítva vagy ivartalanítási kötelezettséggel vásárolhatók meg. Nem kötelező őket megvásárolni, vásárolhatsz tökéletes, kiállítási minőségű macskát is hobbi célra, olcsóbban, mintha tenyésztésre vennéd.
Ennyi erővel azt is feltételezhetném, hogy az oltási papírjai az orvosi igazolása nem is az övé.
Nem tudom, nekem még nem volt törzskönyves állatom, a chipet csak mostanában hallottam, de törzskönyvezett állatokról már sokkal régebb óta tudok. Már csak ezért sem tenném össze a kettőt. Viszont eltudom képzelni, hogy hamarosan ez is kötelező lesz, mármint a chip a törzskönyvezett cicákban, mert amiket olvastam, több helyen, több tenyésztőnél nem volt írva.
Igen, azt tudom, hogy 3 kategóriában lehet állatot vásárolni.
De miért ne jelentene a törzskönyv garanciát? Éppen ezt írtam, hogy azért drágák, mert tuti szűrik őket. Nem hiszem, hogy a tenyésztők nyerészkedés miatt tenyésztik az állatokat. Tuti nem, mert ebben szerintem nincs anyagi haszon, sőt. És mint írtad is a törzskönyv pár ezer forint és szerintem az állíttatja ki szó nélkül, magától, aki garantálja, hogy az állatai egészségesek, hogy a szülők negatívak ezen betegségekre.
Na mindegy is, én csak azt írtam ami szerintem van és amit olvastam/megtudtam, nem szentírás. :)
Pont azért kell az oltási könyvbe/útlevélbe is beragasztani a chipszámot, amiért a törzskönyvbe. Ha nincs benne chipszám, honnan tudod, hogy az a macska lett beoltva, ami ott van előtted? Hát sehonnan. Mert bárki tud neked mutogatni egy TK-t vagy egy oltásit egy teszem azt Cirmi nevű fehér perzsa macskáról és magyarázni, hogy ez bizony az a Cirmi, amit te 80 ezerért készülsz megvenni, de erre egyedül az szolgál bizonyítékként, ha a macskában az a számú chip van, mint ami a papírokon. Nem szabad naivnak lenni ha pénzről van szó.
Persze, rendes tenyésztő szűri a macskáit, de ez nem kötelező, és simán el tudom képzelni, hogy azok a - nevezzük úgy - törzskönyves szaporítók, akiknek a macskájuk se minősítve nincsen, se tenyészcéllal nem rendelkeznek, se a megfelelő kandúrt nem keresik meg a nőstény macskájukhoz, akiknek általában van egy kandúr meg egy vagy több nőstény macskájuk és így gyártják a kiscicákat, nem feltétlenül szűretik őket. Meg kell őket kérdezni, át kell nézni a szerződést, mire vállalnak garanciát és mire nem és mérlegelni kell, hogy milyen minőségű macskára mennyit éri meg költeni. Ócska, bírót soha nem látott macskák kölykeiért is kérhetnek annyit, mint egy rendszeresen kiállított, teszem azt külföldi szuper kandúrral fedeztetett macska kölykeiért, kizárólag pofátlanság kérdése, de csak ha a vásárló nem néz utána annak, hogy miért is fizet.
Igen, értelek.
És sajna tudom... naiv vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!