Beteg a cicám. Meggyógyulhat?
Gyomor és bélrendszer:
Ha meg szeretnénk simogatni a cicánk hasát, de ő nem engedi, akkor annak két egyszerű oka lehet: az első az, hogy a macskának éppen nincs kedve a cirógatáshoz, a második pedig, hogy fáj a hasa. A normál has puha és meleg, viszont ha valami gond van, akkor a hasfal kemény és nyomásra érzékeny. Fontos tudnunk, hogy a cica nemcsak akkor dorombol, ha jól érzi magát, hanem akkor is, ha fájdalmai vannak. Normálisnak számít, ha a cica hetente egyszer hány, ugyanis a tisztálkodáskor lenyelt szőrcsomó ily módon kerül ki a szervezetébol. Sokszor a fű és más nem emészthető rostot tartalmazó növény evésével váltja ki a hányást. A hányás, a hasmenés, a szorulás mind bél- és gyomorbántalmakra utalhat. Ilyenkor gyakran a harmadik szemhéj is láthatóvá válik. A hányás oka lehet még a túl gyorsan behabzsolt vagy túl hidegen elfogyasztott étel. Hasmenéskor elsősorban diétára fogjuk a cicát, csak vizet vagy teát adjunk egy napig, majd a következő napon vízben főtt csirkemellel etessük. Ha a hasmenés így sem múlik el 24 órán belül, akkor forduljunk orvoshoz. Szintén keressük fel az állatorvost, ha a cica széklete véressé válik. A hányás és a hasmenés - ami különösen veszélyes a fiatal és az idős állatokra - folyadék- és ásványi sók elvesztésével jár, ezt minél elöbb pótolni kell. Bélelzáródást daganat vagy lenyelt tárgy is okozhat, ami kisebb darab játék vagy nem jól emészthető növényi termés lehet. Sajnos azonban a macskák előszeretettel játszanak fonálszerű tárgyakkal (gombolyag, zsineg, cérna, karácsonyfadísz, magnószalag), amelyeket ha lenyelnek, a bélelzáródás egy súlyosabb formáját okozhatják, mert a fonálra felfűzoődött bél akár több helyen is kiszakadhat. Ha azt látjuk, hogy kedvencünk már egy jó adag fonalat eltüntetett és a vége kilóg a szájából, netán a végbeléből, azt semmiképp ne próbáljuk meg kihúzni, mert lehet, hogy ezzel ártunk a legtöbbet. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, aki többnyire műtéttel segít, vagyis a fonalat a beleken több helyen készített metszésekkel szedi ki. Szintén súlyos a helyzet, ha a cica egyszerre hány, székletet ürít és a hasa fel van puffadva. Ezek a
gyomorcsavarodás
jelei, amelyet 1-2 órán belül szintén operálni kell, különben a macska belepusztul. Szerencsére ez a kórkép macskáknál (ellentétben a nagy testü kutyákkal) igen-igen ritka. Lehet a cicának gyomorfekélye, gyomorgyulladása, bélelzáródása, gyomorvérzése, emésztési problémái, mérgezése.
Máj és hasnyálmirigy
A máj rossz müködése a cicát életveszélybe is sodorhatja. Tünetei: száraz bőr, hasmenés, hányás, étvágytalanság, fogyás. Ha előrehaladott a betegség, akkor a bőr és a nyálkahártyák sárgásra színeződnek, amely elsősorban a fülkagyló elött, a pofán, a nemi szervek környékén, a harmadik szemhéjon figyelhető meg. Betegség okai lehetnek: mechanikai sérülés, mérgezés, vírusfertozések, leukózis, fertőző hashártyagyulladás (FIP), baktériumos vagy vírusos májgyulladás. Ezek a betegségek korai stádiumban általában gyógyíthatók, elhanyagolásuk esetén májzsugor alakul ki. Súlyos májbetegséget okozhat - főleg kövér macskáknál - a néhány napos teljes koplalás. Ez létrejöhet különféle, étvágycsökkenéssel járó betegségek következtében, vagy akár amiatt is, hogy a kedvencünk nem kapja meg a megszokott eledelét, és más eledelt visszautasít. Ezért mindenképpen jobb macskánkat nemcsak egyféle, hanem változatos étrendhez hozzászoktatni. A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei: hányás, véres hasmenés, megnagyobbodott has, hőemelkedés. Oka lehet a túl zsíros étel, súlytöbblet, baktériumos fertőzés, vírusok, daganatok és kövek.
Lép
A lép sérülése, repedése gyakori például autóbaleset, ablaküvegbe esés, kutyatámadás miatt. Mivel vérellátása jó, gondolni kell a hasüregi vérzésre, amely a nyálkahártya kifehéredésével, az állat sokkos állapotával jár, és sürgős mütétet igényel.
Húgyhólyag és vese
Az öröklött vese-rendellenességek nem gyógyíthatók, ezért fontos, hogy ezeket tenyészállatok esetében kiszűrjük. Kísérjük figyelemmel, hogy a cica naponta milyen gyakorisággal és hogyan ürít vizeletet. Ha a macska többször próbálkozik, de nem tud pisilni, akkor súlyos betegsége - húgykövesség, esetleg daganat - lehet, ami akár a macska életét is veszélyezteti. Ha a cica mindenhol otthagyja a "névjegyét", felfázásra és ennek következményeként hólyaggyulladásra gyanakodhatunk. Ez nem életveszélyes betegség, de elég kellemetlen érzés kedvencünknek. Fontos tudni, hogy az elöbbi két betegség tünetei nagyon hasonlóak kezdetben, így csak orvosi vizsgálattal lehet tisztázni a pontos bajt. A száraz táplálék és a kevés folyadék fogyasztása az arra hajlamos macskáknál apró, homokszerű húgykő képződését okozhatja, ami különösen kandúroknál (függetlenül attól, hogy ivartalanított-e vagy sem) lehet veszélyes, mert könnyen eltömődhet a keskeny átmérőjű húgycső a hímvesszői szakaszon. Ezt a bántalmat műtéttel és a kő képződését csökkentő diétával lehet orvosolni. Leggyakrabban a táppal bőségesen ellátott, akár naponta többször étkező, kövér macskák betegszenek meg. Ezen a problémán úgy segíthetünk, ha tartunk otthon Rowatinex nevü vesetisztító, vízhajtó, gyulladáscsökkentő humángyógyszert, amiből hetente egy kapszulát az ételébe beleteszünk. Csontvázrendszer betegségei: kölyökkori kalciumhiány és vitaminhiány, amely csontdeformálódást eredményez. Görbe lesz a kismacska lába, szűk a medencéje, deformált a koponyája, púpos és hajlott a hátgerince. Csontrendellenességet okozhat még a túlnyomórészt májat evő macskáknál a nyers májban nagy mennyiségben megtalálható A-vitamin túlzott felvétele. Ilyenkor csontmegvastagodások, összenövések alakulnak ki, és a macska mozgása az évek elteltével egyre fájdalmasabb és kötöttebb lesz.
Csontváz- és izomrendszerNemi szervek
A pénisz és körülötte a bőr néha begyulladhat, begennyesedhet. Kamillával átitatott vattapamaccsal kezeljük, ha nem javul, akkor forduljunk állatorvoshoz. Egyéb betegségek Kölyökkori csontlágyulás (angolkór) Kiváltója a kalciumhiányos étrend, ami elsősorban az egyoldalú táplálékon felnevelt (sok fehérje - például színhús, párizsi, májkrém - és kevés kalcium) kiscicáknál fordul elő. A macska lemarad a fejlődésben, mellső lábai meggörbülnek, esetleg el is törhetnek, a testnövekedés aránytalanná válik (fej relatív nagyobb), a hát vonala nem szépen ívelt, hanem hajlott és púpos, a medence belső átmérője beszűkül (ami nőstényeknél később szülési nehézséget okoz). Állatorvos írhat fel kalciumtablettát vagy más kalciumpótló készítményt, de jó hatású a tejtermékek (tej, túró, sajt) adása, valamint körülbelül 2-3 hónapos kor után főtt csirkenyak összetörve vagy egészben. A kölyköknek készített macskatápokkal történő etetéssel teljesen megelőzhető az angolkór kialakulása. Agyhártyagyulladás Baktérium okozta fertőzés, amelyet seb vagy tályog (például középfülben) indukálhat. Tünetei: magas láz, dülöngélés, izomrángások. Ha sikerül korán felismerni a betegséget és megkezdődik a kezelés, akkor jó esély van a gyógyulásra, de a görcsös izomrángások fellépése után az a leghumánusabb, ha elaltattatjuk a cicát. Cukorbetegség Inzulinhiány okozza, szerencsére nem gyakori, de ugyanolyan "civilizációs" betegség, mint az embereknél. Túltáplált macskáknál fordulhat elő, esetleg egyes gyógyszerek hosszan tartó adagolása után. Tünetei: olthatatlan szomjúság, nagy mennyiségü vizeletürítés, fokozott étvágy, lesoványodás, borzolt, ápolatlan szőrzet, szürke hályog kialakulása. Kezelését állatorvos végzi tabletták és inzulininjekció adásával. A macska fogékonnyá válik a fertozésekkel szemben.
Macskára veszélyes növények!
A macska számára mérgező növények: alpesi ibolya, amarilliszek, aranyeső, azáleák babér, boglárkafélék, borostyán, ciprusok, csillagvirág, dieffenbachia, erdei pajzsika, fagyal, fehér fagyöngy, filodendron, fokföldi ibolya, galagonya, galócagomba, gesztenye, gyöngyvirág, hagymafélék, hajnalka, havasi gyopár, hortenziák, hóvirág, ibolya, jácintfélék, kaktuszok, kála, konkoly, közönséges boróka, krizantémfélék, kutyatejfélék, leander, liliomfélék, macskapetrezselyem, magnóliák, magyal, medvetalp, mérges szömörce, mikulásvirág, muskátlik, nadragulya,nárciszok, nőszirom, orchideafélék, őszi kikerics, páfrányfélék, paradicsom zöld szára, pitypang, rekettye, rododendronok, sáfrány, somkóró, szagos müge, szegfűfélék, szellőrózsafélék, szója, tőzegrozmaring, tuja, tulipán, varjútövis, viola.
Milyen kaktuszt szokott rágcsálni?
Ha van valami nagyobb v. nagyobbacska tövisű kaktuszod is, akkor mindenképpen szólnod kell a dokinak róla!
Nem tudja megemészteni ellenben átszúrhatja a gyomrot, a beleket, aminek lazán köszönhető ez az állapot.
Arról meg nem is beszélve, hogy kaktuszok többsége tartalmaz olyan anyagot, ami kis mennyiségben még az emberre is veszélyes, nem hogy a macskára ha az a szervezetbe jut. Tessék visszavinni a dokihoz és szólni a kaktusz zabálásról.
Mint tegnap megtudtam, stressz is kiválthat hasmenést:
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__macskak__2236568-mily..
De mindenesetre adj neki most egy napig diétás kaját, s ha nem múlik magától, vigyétek vissza a dokihoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!