Mit tegyek a macskanátha ellen?
A macskanátha cseppfertőzés útján terjed, az emberekre veszélytelen. A betegség megjelenése oltással jó eséllyel kivédhető. A legjellemzőbb tünetek: láz, tüsszögés, orrfolyás, begyulladt szemek. Macskanátha esetén nagyon fontos a minél korábban megkezdett állatorvosi kezelés.
Macskanátha
Ezt a betegséget többféle vírus és baktérium, valamint ezek kombinációja okozza és ettől függ, hogy mennyire súlyos a macska állapota. Gyakran egy egész fiatal korban szerzett vírusfertőzés "maradványaként" jelentkeznek enyhébb, prüszköléssel járó tünetek. Ilyen esetben is érdemes elvinni állatorvoshoz a macskát, hogy kezelést, gyógyszert kapjon a mihamarabbi gyógyulás érdekében és azért, nehogy a későbbiekben is jelentkezzen a probléma.
Hogyan ismerjük fel?
Mi a macskanátha?
A tüsszögés a macskanátha egyik jellemző tünete
A macskanátha tünetileg nagyjából ahhoz hasonlít, mint amikor az ember influenzás: köhög, tüsszög, orra folyik, szeme váladékos. A különbség annyi, hogy macskanátha van "sima" és vírusos eredetű is, ezek külsőleg nem nagyon különböztethetők meg egymástól.
Mennyi ideig tart?
A macskanátha kezelés nélkül sokáig elhúzódhat, sok szenvedéssel jár (gondoljunk csak arra, amikor mi, emberek influenzások vagyunk!), és sajnos az állat elhullását is okozhatja. Mindenképpen tanácsos állatorvoshoz vinni a macskát, hogy mihamarabb elkezdhessék a kezelést. Otthon pedig tanácsos meleg helyen tartani, finom eledellel táplálni, és macskáknak való vitamintablettákat „beletuszkolni". Ha elég erős a cicánk, akkor a gyógyszeres kezelés és a gondos ápolás hatására 8-10 nap alatt felépül.
Én elkaphatom?
A macskanátha nem kimondottan zoonózis, de ettől függetlenül nem szabad prüszkölős macskát hagyni pici gyerek közelében aludni, és ügyelni kell az általános higiéniai szabályok betartására is!
Menj el egy állatgyógyszertárba, ott általában tudnak tanácsot adni. Már ha tényleg macskanátháról van szó.
Nem tudom merre laksz, de nagyobb városokban biztosan van állatgyógyszertár. Házi praktikát sajnos nem tudok mondani.
Sok értelmes, okoskodó ember jár erre.. -.-
Igen is lehet mit tenni, otthoni kezeléssel.
Sokan (tévesen) azt hiszik, h nem lehet az állatnak ember gyógyszert adni. Nem tudom, ki találta ezt ki, nem is érdekel, de ez csak egy tévhit.
Szóval, ha van otthon embernek való antibiotikum (pl. PYASSAN 250 mg kemény kapszula) és lázcsillapító (ALGOPYRIN 500 mg tabletta), akkor meg lehet kezdeni az állat otthoni kezelését. Mivel ezek emberi dózisok, ezért értelemszerűen el kell osztani, vagy is a kapszulát szétszedni és a port kb. 4 részletben beadni. Az Algopyrinnel ugyan így, abban az esetben, ha lázasnak érezzük a macskát. 5-7 napig kell így kezelni az állatot, közben odafigyelni a folyadék bevitelre és, h állandó szobahőmérsékeleten (melegben) legyen az állat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!